Muž tvrdil, že bez neho sa nezaobídem, no on bezo mňa áno. Tak uvidíme.

Muž povedal, že bez mňa si poradí, ale ja bez neho – nie. Nuž, uvidíme.

Po ôsmich rokoch manželstva som sa konečne zbavila reťazí stereotypov, ktoré mi do hlavy vtláčali mama, stará mama a svokra. Opakovali, že dobrá manželka je žena, ktorá všetko stíha: pracuje, stará sa o deti, udržiava dom dokonale čistý, varí chutné obedové menu, a manžel chodí v vyžehlených košelách, sýty a spokojný. Snažila som sa tomu vyhovieť, ale môj manžel, Ján, si moje úsilie nevážil. Zvykol si, že všetko robím sama, a ani si nevšimol, ako sa trápim. Unavilo ma – unavilo ma byť neviditeľnou, unavilo ma ťahať všetko na vlastných pleciach.

Pred očami som mala príklady svojej rodiny. Mama, stará mama, staršia sestra Zuzana – všetky boli dokonalými gazdinami, ktoré žili pre rodinu. Mama pracovala v škole, vracala sa domov na obed, varila, a potom do polnocia známkovala zošity. Nikto to nepovažoval za hrdinstvo – bola to jej „ženská povinnosť“. Otec dodnes nevie, kde má ponožky. Mama mu nosí papuče, prestiera stôl, servíruje večeru. Nikdy som nevidela, aby vzal do rúk vysávač alebo mop. Áno, veľa pracoval, vracal sa neskoro, ale dobre zarabal. Vďaka tomu nám so sestrou kúpil byty. Mama mohla nepracovať, ale verila, že jej príspevok do rozpočtu je dôležitý. Tak ju vychovala stará mama, a ona vychovala nás.

Zuzana, moja staršia sestra, vydala sa o päť rokov skôr ako ja a vo všetkom nasledovala mamu. Študovala pedagogiku, porodila dve deti a jej dom bol vzorom poriadku. Keď som ju navštívila, všetko tam vrelo: deti upravené, dom lesklý, na stole čerstvé pečivo. Po svadbe som si tiež snívala o takej rodine. Chcela som byť dokonalou manželkou, robiť všetko sama. Ale Ján, na rozdiel od môjho otca alebo Zuzaninho manžela, veľa nezarábal. Často sa vracal neskoro, ale jeho výplata nepokryla všetky naše potreby. Upokojovala som ho, hovorila, že je talentovaný a časom urobí kariéru. A sama som sa točila ako veverička v kolese.

Ján nepomáhal v domácnosti. Pred svadbou žil s rodičmi, a jeho mama, Alžbeta, ho chránila pred „ženskými“ úlohami. Podľa nej mal muž opravovať, nosiť ťažké veci. Ale Ján mal herniu, takže ani to neprichádzalo do úvahy. Za osem rokov sme robili jednu rekonštrukciu, a to sme zobrali robotníkov. Ja som sa lámala, aby všetko bolo perfektné: umývala, varila, prala, žehlila. Chcela som byť „dobrou manželkou“, ale sily mi ubúdali.

Pred dvoma rokmi som porodila druhé dieťa. Tehotenstvo a pôrod boli náročné, sotva som sa pohybovala, ale Ján namiesto opory začal reptať. Hneval sa na nedokonalú polievku, nevyžehlenú košeľu, prach na poličkách. Ja, vyčerpaná, s bábätkom v náručí, som sa snažila zvládať všetko ako predtým. Mama a svokra spolupravom tvrdili, že nerobím nič výnimočné – je to bežná ženská úloha. Verila som im, aj keď vo mne rástol pocit, že sa topím pod tarchou ich očakávaní.

Všetko sa zmenilo, keď môj sedemročný syn, Tomáš, odmietol upratať hračky so slovami: „To je babská robota, mama to urobí.“ Zopakoval otcove slová. Vtedy sa vo mne niečo zlomilo. Ak by som bola v lepšej nálade, možno by som to ignorovala, ale vtedy ma zahltilo vzdorovité zúrivosť a beznádej. Krikla som, plakala som, nedokázala som prestať. Nebola to len hysterika – bol to výkrik duše unavenej z neviditeľnosti. Upokojila som sa až po hodine, ale uvedomila som si: takto to ďalej pokračovať nemôže.

Večer som sa odhodlala k rozhovoru s Jánom. Chcela som mu vysviaVtedy som si uvedomila, že pokoj v duši je dôležitejší ako dokonalá domácnosť, a rozhodla som sa pre seba bojovať.

Rate article
Wyznaj Sekret
Muž tvrdil, že bez neho sa nezaobídem, no on bezo mňa áno. Tak uvidíme.