Muž sa zrútil v slzách, keď sa musel rozlúčiť so psom, s ktorým žil 14 rokov
Nočná ulica v Banskej Bystrici, kocky dažďom rozmočené, lampy slabé ako spomienky. Ťažko je pozerať sa na chlapa, ktorého tvár pripomína hromadu skál a ktorý má v očiach zrazu tiché more smútku. Taký je tento príbeh slovenský, sychravý, neskutočný, kde lúčenie bolí ako oparená dlaň. Predstava, že odíde priateľ s hustou srsťou, čo s tebou prešiel les, s ktorým si sa brodil cez hmlu aj sneh, je ťažká. Najmä keď je to už štrnásť rokov spoločných potuliek.
V takej chvíli by asi hocikto utiekol do kútika a plakal by bez útechy. Ale v srdci Slovákov ostávajú aj tak tie zážitky navždy; zostávajú tam, medzi stromami starého borovicového lesa. Chceš vedieť, čo sa ešte dialo v tomto snovom príbehu? Čítaj ďalej, nech sa ti pletú spomienky so snami.
Muž z tohto príbehu vyzerá, akoby vyšiel z legendy ruky posiate tetovaniami, čierny sveter, brada dlhá až po hruď, ale keď ho osud pritlačí, všetko pevné sa vo vnútri rozpadá ako suché lístie. Deň, keď musel objať naposledy svojho štvornohého priateľa, Dorotu, sa stal melancholickým záznamom na videu, ktorý po meste putuje rýchlosťou jarných povodní.
Na zábere sedí vedľa bieleho pitbulla, ktorého srsť žiari v neprirodzenom svetle nemocničnej lampy. Na lôžku leží jeho priateľka s pohľadom prežitým a bolestivým, chvíľa pred odchodom do krajiny, kde sa trávnik nikdy nekončí. Rozhodnutie uložiť ju na večný spánok bolo smutné, ale naplnené láskavosťou, lebo Dorotu už zmáhal dlhý boj.
Vidieť môžeme, ako Dorota má v labke napichnutú kanylu a vedľa stojí striekačka s pokojom vo vnútri tekutina, ktorá ukolíše bolesť. Strážca je drvený pod ťarchou sĺz ako stará lipa pod snehom. Skláňa hlavu k nej, šepká jej do srsti, hladká ju a dávno zabudnutými slovami sa s ňou lúči, hľadí jej do očí a bozkáva ju, akoby chcel svojou láskou zastaviť plynutie času. Najdojímavejšia je chvíľa, keď aj ten najtvrdší Slovák nevydrží, nechá prúdiť slzy, hladí ju naposledy a nechce ju vypustiť zo svojho objatia.
Eutanázia je rozhodnutie, ktoré na ramená Slovákov dosadne ťažšie ako kamenné lavice pri Váhu. Má prísť len vtedy, keď je už život priateľa plný utrpenia, keď niet cesty späť. Strážca prosí o malú chvíľku, ešte pár dychov, ešte chvíľku ticha pod Dubnickým nebom… Video už prešlo rukami viac ako 395-tisíc ľudí a pod ním pršia odkazy súcitu i empatie celý facebookový svet, ktorý cíti, že muž stratil kus svojho srdca v prázdnej izbe.
Nie každý rozumie, aký kúsok nášho života a srdca môže štvornohý priateľ zabrať, píše sa v popise záznamu. Svojimi labkami sa prepletú do rodiny, a keď sa im niečo stane, niet útechy.
Aj keď bolesť zvíťazí, musíme si zachovať krásne chvíle, čo nám psí kamaráti dali. Aj oni majú svoj cyklus, svoju cestu, svoj závan života pod horami. Skúsme vstať, utrieť si slzy, a dať šancu ďalšiemu opustenému tvorovi v Adopčnom centre V podhradí čakajú nové šťastia i smútky. Lebo tak je to správne, po slovensky taký je život aj sen našej krajiny.




