Už je to dávno, no ten príbeh stále nosím v srdci. Pracoval som v bani pri Handlovej, na šachte, a keď som sa raz v noci vracal z ťažkej šichty, jedinou mojou túžbou bol mäkký vankúš a vytúžený spánok. Práca v bani bola vyčerpávajúca, navyše s mojou minulosťou po prepustení z väzenia sa mi inak zamestnať nedalo. Ešte som aj mal šťastie, že ma partia chlapov zobrala do podnájmu v spoločnej ubytovni. Dlho by som si inak hľadal aj len maringotku niekde pri podniku.
V tú noc som si chcel skrátiť cestu domov a prešiel som parčíkom, kde už lístie chladilo zem. Pri lavičke som zbadal čosi väčšie, zabalené v deke. Keď som pristúpil bližšie, skoro mi vypustilo dušu pod dekou ležalo bábätko. Zastal som v rozpakoch. Celé telo túžilo po posteli, no dušu mi drásala otázka, či tam dieťa neostalo zamrznúť už celé hodiny, v tejto studenej jeseň. Mal som byť opatrný, s mojou minulosťou by mi problémy nikto neveril, a radšej by som sa starostiam vyhol.
Napokon som však zdvihol dieťa, dievčatko. Bral som ju k sebe na hruď, rozmýšľajúc, kam pôjdem. V byte bolo pätnásť chlapov, to nebolo miesto pre dieťa. Odkvačil som teda rovno k neďalekému detskému domovu na Partizánskej. Tam som všetko vysvetlil vychovávateľke. Bola to ticho a unavená slečna, ona len pokrútila hlavou: Bez odkaz, bez mena… Ako ju len nazveme? Navrhla, že by sa mala volať Emília Ivanová. Prikývol som a usmial sa tomu nečakanému spojeniu.
Od tej doby som často spomínal, aké je to mať niekoho blízkeho, koho by si človek obzrel za sebou doma. Príbuzných som nemal, no v Emílii som cítil čosi vlastné. Občas som do domova zatelefonoval a keď Emka podrástla, začal som ju navštevovať a nosiť jej darčeky. Pri každej návšteve mi dávala obrázky, kde sme boli nakreslení ako rodina, mama, otec a ona.
V domove vtedy začala pracovať Katka, približne v mojom veku a tiež bývalá domováčka. Všimla si, ako mi Emka prirástla k srdcu. Katka vedela, aké to je nemať vlastnú rodinu, ale zároveň vedela, že slobodnému mužovi dievča nedajú. Chcela nám dvom pomôcť a časom sme sa zblížili, obom nám na sebe záležalo a jeden druhého sme si vážili.
Bol som už päť rokov majstrom na bani, zarábal som celkom dobre, splácal som hypotéku na byt v Prievidzi, ale bez rodiny mi dievčatko zveriť nechceli. S Katkou sme sa porozprávali od srdca a rozhodli sa zoberieme sa, oficiálne, aby sa Emíliin sen splnil.
Keď sme mali všetko vybavené, izbu vyzdobenú a čakačky po úradoch za sebou, vybrali sme sa za Emkou. Vletela mi rovno do náručia a hneď objala aj Katku. Bol som šťastný, celý deň som svietil radosťou ako detské vianočné stromčeky. Sadol som si k malej, pošepkal jej: Emka, bal si veci. Dnes ideš domov. My ťa čakáme.
A tak sa splnil sen dievčatka, ktoré som pred desiatimi rokmi našiel na lavičke. Dostala, čo najviac chcela domov a rodinu. Či sme s Katkou ostali spolu? To už je náš príbeh, ale myslím, že áno. Spojila nás radosť a dobro, čo sme mohli dať jednej malej duši. Svet nikdy nechudobnie na také príbehy. A mňa naučil, že človek vo svojom živote možno stratí veľa, ale ak niekomu ukáže cestu domov, všetko začne dávať zmysel.



