Vieš čo, bola som vo vzťahu s jedným chalanom, volal sa Ľubomír. Bol fakt dobrák, taký staromódny romantik, čo verí na pravú lásku. Stále pomáhal kamarátom, odviezol ich do školy, prikrmoval túlavé psíky vo dvore. Vyzeral dobre, býval sám v krásnom dvojizbovom byte v Bratislave, mal svoje auto a stabilnú prácu s fajn platom.
Pripadalo mi, že mám obrovské šťastie, že si za partnerku vybral práve mňa. Dokonca aj moje kamarátky mi závideli a každá z nich mi stále dookola opakovala: Daj na neho pozor, nie každý chalan je ako on. Takého si určite nenechaj ujsť.
Snažila som sa teda, nechať si ho, a z jeho strany to tiež bolo vážne. Ale moja radosť netrvala dlho.
Jedného dňa prišiel Ľubo domov celý mimo, ani na mňa nepozrel. Pýtala som sa, čo sa stalo, no dlho mlčal. Nakoniec priznal, že sa čistou náhodou (akože) stretol s mojím bývalým manželom. Na vysvetlenie s bývalým vôbec neudržiavam kontakt, dokonca Ľubo nikdy nevidel jeho fotku ani netušil, ako vyzerá. Takže sa mi nezdalo, že by to bola úplná náhoda. Skôr naopak, mal pocit, že Ľubomír si jeho stretol zámerne. A to bolo iba začiatok.
Dajme tomu, že mal fakt šťastie a poznal ho. No Ľubomír ho oslovil ako prvý a pustil sa s ním do reči. Dali si spolu cigaretku a reč sa, no čo už, zvrtla na mňa. Ľubo mi tvrdil, že predo mnou nič neskrýva, a ja som mu verila. Bolo mi fakt čudné, čo všetko sa tam mohlo rozobrať. Bola som totálne v šoku. A on nakoniec priznal, že to asi prehnal. Vraj sa pýtal na všetko aká som bola, aká je moja povaha, prečo sme sa rozviedli a tak ďalej.
Začala som plakať. Prišlo mi to ako zrada. Stretol sa so svojím rivalom a vyťahoval z neho detaily, ktoré mohol pokojne zistiť odo mňa. Veď som tu, môže sa ma opýtať na všetko! Je toto vôbec normálne? Je v pohode to spraviť za mojím chrbtom? Prečo si mi to urobil, Ľubo?
Samozrejme, bývalý o mne navymýšľal všelijaké hlúposti. A Ľubomír sa ma na to ešte chcel vypytovať, že či si myslím, že hovorí pravdu. Prečo by som sa mala obhajovať za niečo, čo nikdy nebolo? Niekto rozpráva hlúposti a ja sa mám pred partnerom zapodievať ich vysvetľovaním?
V tej chvíli som si uvedomila, že ho už nemôžem rešpektovať. Chápem, že staré babky sedia pred panelákom a ohovárajú pol sídliska, ale to sú predsa babky. Ty si chlap! Prečo chodíš za mojím chrbtom a zháňaš o mne informácie? Som ti dôverovala, nikdy som ti nedala dôvod neveriť mi. Pre mňa to bolo až ponižujúce, a hneď som stratila chuť byť s ním ďalej. Nevedela som si predstaviť akúkoľvek výhovorku na to, čo spravil. Takú zradu by som jednoducho nevedela odpustiť.
Vždy som si myslela, že keď niekto povie niečo hnusné o frajerke nejakého chlapa, v tom lepšom prípade je aspoň rozčúlený a v horšom sa kvôli nej aj pobije. Ale chodiť za bývalými a vyzvedať tomu proste nerozumiem.
No a tak padla tá aureola dokonalosti, ktorú Ľubo okolo seba mal A vtedy mi došlo, prečo mi babka vždy radila, že vo vzťahu je najdôležitejšia vzájomná úcta. Nešla by som nikdy do extrémov, ale takáto mužská klebetnosť je pre mňa priam odpudivá. Chlap môže mať svoje slabosti, slzy, nálady, aj chyby. Ale správať sa ako klebetná suseda a veriť klamstvám to proste nedávam!




