Musím ti všetko objasniť, dcéra…

„Musím ti to všetko vysvetliť, dcérka…“

„Dobrú chuť!“ povedala Zuzana a posadila sa za stôl. Každý v rodine mal svoje obľúbené miesto. Muž vždy sedel čelom k oknu, dvanásťročná Kristína oproti nej a Zuzana, ako správna pani domu, medzi nimi, chrbtom k sporáku a umývadlu.

Obľubovala tieto večerné chvíle, keď sa celá rodina zhromaždila pri stole. Ráno všetci ponáhľajú do práce a školy, nie je čas na rozhovory. Zuzana s manželom obedovali v práci, Kristína buď doma, alebo u kamarátky, ktorej babka pekla buchty a varila kapustnicu. Takže jediná príležitosť, kedy mohli spolu pokojne večerať a rozprávať sa, bol až večer.

Zuzana vždy chcela mať láskavú rodinu. Samozrejme, mala mamu, otca, potom nevlastného otca a sestričku, no stále sa cítila odstrčená, mimo ich kruhu. Tak to už niekedy býva.

Na otca si pamätala len matne. Nehýkal, nenadával, väčšinou mlčal, ale pozerával sa na ňu chladne a ľahostajne. Možno preto sa ho trochu bála. Mama tiež nebola veľká rečníčka. Pery mala vždy pevne stlačené a nikdy sa neusmiala.

Keď sa Zuzana vydala, založila si vlastnú rodinu a stanovila pravidlá: spolu obedovať cez víkendy a večerať počas týždňa. A nielen sedieť pri stole, ale deliť sa o novinky, niečo plánovať, rozprávať sa.

Keď sa najedla, Zuzana sa opýtala:

„Kam pojedeme na dovolenku? Treba sa rozhodnúť a kúpiť lístky, inak nám všetko vypredajú.“

„Čo keby sme išli k mojim rodičom na chatu? Otec si potrebuje opraviť plot a strechu,“ navrhol Ján.

„Ale ja chcem na juh, k moru,“ zanotovala nešťastne Kristína.

„Na juh treba peniaze, a my ešte splácame hypotéku. Auto potrebuje nové gumy. Na chate ušetríme. Môžeme niekam vyjsť, napríklad do Tatier. V lete je tam krásne.“

Kristína s otcom sa súčasne pozreli na Zuzanu, čakajúc, čo navrhne.

„Súhlasím s otcom. Aj keď k moru by sa mi tiež páčilo.“

„Presne ako hovorím!“ zvolala Kristína nadšene.

V tom zazvonil telefón.

„Tvoj,“ povedal Ján a vložil do úst posledný kúsok vyprážaného syra.

Zuzana odložila vidličku a odišla do obývačky. Volala mama.

„Mami, čo sa stalo?“

„Neprerušila som vás? Zuzka, musíme si pokecať. Príď,“ krátko povedala mama.

„Teraz? Je ti zle?“ znepokojila sa Zuzana.

„Som v poriadku. Príď.“ Mama zavesila.

„Čo sa deje?“ spýtal sa manžel, keď sa Zuzana vrátila do kuchyne.

„Volala mama, chce, aby som prišla, potrebuje si pokecať. Mám pocit, že to bude opäť kvôli Lucii.“

„Tak teda musíš ísť. Odveziem ťa.“

„Nie, pôjdem sama. Ak bude treba, prídeš pre mňa?“

„Samozrejme.“

Zuzana sa rýchlo pripravila a odišla. Bydleli od mamyZuzana sa vrátila domov s hlbokým pocitom pokoja, že konečne pochopila, prečo bolo ich spolužitie také ťažké, a teraz vedela, že aj napriek všetkému boli stále rodina.

Rate article
Wyznaj Sekret
Musím ti všetko objasniť, dcéra…