Možno má Oksana pravdu: Ako bude vyzerať, keď zostaneš s nimi, keď už čoskoro čakajú dieťa?

„Zuzanka, možno má Monika pravdu? Majú rodinu, čoskoro im príde bábätko. Ako to bude vyzerať, že ty s nimi bývaš?“ povedala mi mama. „A prečo by som sa mala prispôsobovať? Tento byt je rovnako môj ako jej!“ odpovedala som, no v duši som cítila, ako ma zosierajú hnev a pochybnosti. Ten rozhovor s mamou bol pre mňa poslednou kvapkou. Bývať sestrou a jej manželom v jednom byte bolo čoraz ťažšie a začala som sa zamýšľať, ako to všetci zvládneme.

Ja a Monika sme sestry a byt, v ktorom žijeme, nám odkázala stará mama. Je veľký, trojizbový, v centre Bratislavy – skutočný poklad. Stará mama nám ho nechala obom, aby sme si ho rozdelili rovnako. Keď sa Monika vydala za Miroslava, presťahovali sa sem, zatiaľ čo ja som vtedy bývala v Košiciach, prenajímala som si byt a nevadilo mi to. Ale pred rokom som sa vrátila: moja práca prešla na home office a rozhodla som sa, že nemá zmysel platiť nájom, keď mám podiel na tomto byte.

Spočiatku bolo všetko v pohode. Monika a Miroslav sú milí ľudia, s mojou sestrou sme sa vždy dobre zhodli. Snažila som sa nezháňať: mala som svoju izbu, pomáhala som s údržbou, kupovala som jedlo. Ale keď Monika otehotnela, atmosféra sa začala meniť. Miroslav častejšie naznačoval, že by som sa asi mala zamyslieť nad sťahovaním. „Zuzka, si mladá, môžeš si nájsť niečo svoje,“ hovoril s úsmevom, no v jeho slovách som cítiila skrytý tlak. Monika mlčala, ale videl som, že s ním súhlasí.

Mama, keď sa dozvedela o napätí, sa postavila na ich stranu. „Zuzanka, oni majú rodinu, čoskoro im príde dieťa. Potrebujú priestor. A ty si sama, tebe by to malo byť ľahšie,“ opakovala. Nemohla som uveriť svojim ušiam. Ľahšie? Tento byt je mojím právom, mám naň rovnaké právo ako Monika! Prečo by som mala ustúpiť len preto, že oni budú mať dieťa? Aj ja chcem žiť vo svojom dome, stavať si svoj život. Ale mamine slová ma zranili. Možno som naozaj sebecká? Možno by som mala odísť, aby som im nekazila rodinné šťastie?

Spoločné bývanie bolo čoraz ťažšie. Monika sa začala rozčuľovať nad maličkosťami: že počúvam hudbu príliš nahlas, že si beriem kúpeľňu, keď ju potrebuje. Miroslav raz povedal, že s dieťaťom budú potrebovať moju izbu pre detskú. Snažila som sa hovoriť pokojne: „Ľudia, dohodnime sa. Byt je spoločný, nevadí mi pomôcť, ale vyháňať ma – to nie je fér.“ Monika si povzdychla: „Zuzka, my ťa nevyhadzujeme. Ale chápeš, že nám bude tesno.“ Chápala som, ale cítila som sa ako v pasci.

Rozhodla som sa porozprávať s mamou ešte raz. „Mami, prečo by som mala odísť ja? Toto je môj dom, aj ja tu chcem žiť. Prečo si Monika s Miroslavom nehľadajú vlastné bývanie?“ Mama odpovedala, že sú mladí, čakajú dieťa a ja „ešte mám čas sa usadiť“. Ale mám 29 rokov, nie som dieťa, mám svoj život a plány. Pracujem, platím účty, kupujem jedlo. Prečo sa môj podiel na byte zrazu stal menej dôležitým?

Začala som premýšľať, ako situáciu vyriešiť. Predať svoj podiel? Ale tento byt milujem, prežila som tu detstvo a mladosť. Okrem toho predaj podielu v spoločnom byte je komplikovaný a Monika s Miroslavom ho pravdepodobne nevykúpia. Prenajať si niečo? To by išlo, ale všetky moje úspory by zmizli v nájme a sen o cestovaní alebo aute by sa musel odložiť o roky. Navrhla som sestre právne rozdeliť byt, aby každá mala svoju časť, no odmietla: „Zuzka, to je nezmysel, deliť jeden byt. Radšej si ži svoj život.“

Tieto slová ma zranili najviac. Môj život? A čo, tento byt nie je súčasťou mňa? Začala som sa cítiť ako cudzinka vo vlastnom dome. Monika a Miroslav už plánujú, kam dajú detskú postieľku, a ja sedím vo svojej izbe a rozmýšľam, čo ďalej. Mama volá takmer každý deň, presviedča ma, aby som ustúpila. „Zuzka, rodina je najdôležitejšia. Mysli na sestričku alebo synovca,“ hovorí. Ale aj ja chcem byť súčasťou tejto rodiny, necítiť sa ako prekážka.

Včera som sa poradila s kamarátkou, ktorá je právničkou. Odporučila mi spísať dohodu o užívaní bytu alebo ho dokonca rozdeliť súdne, ak nedosiahneme kompromis. Ale nechcem to riešiť cez súd – vždy je to moja sestra, moja rodina. Ponúkla som Monike a Miroslavovi iné riešenie: budem platiť viac za energie a pomôžem s opravami, ak prestanú na mňa tlačiť. Sľúbili, že sa porozmýšľajú, no vidím, že im to nevyhovuje.

Teraz váham. Možno má mama pravdu a mám odísť pre ich šťastie? Ale potom by som sa cítila, že zradzujem samu seba. Tento byt nie sú len steny, je to spomienka na starú mamu, na naše detstvo s Monikou. Nechcem oň prísť. Verím, že nájdeme riešenie: možno si rozdelíme izby, urobíme rozvrh, aby bolo všetkým dobre. Chcem, aby moja budúca sesternica alebo synovec vyrástli v láske, nie v hádkach.

Táto situácia ma naučila vážiť si domov, ale tiež ukázala, ako je ťažké braTeraz už len dúfam, že čas a rozhovory všetko napravia a my sa opäť staneme skutočnou rodinou.

Rate article
Wyznaj Sekret
Možno má Oksana pravdu: Ako bude vyzerať, keď zostaneš s nimi, keď už čoskoro čakajú dieťa?