Viktória, si tehotná?
Pamätám si, že som mala veľmi dobrý vzťah so svojou svokrou, Máriou. Som vydatá už sedemnásť rokov a s manželom máme dvoch synov. Ku koncu minulého roka som zistila, že som tretíkrát tehotná. Chcela som to svokre povedať na jej meniny, na Nový rok, ale boli vo mne obavy.
Naša rodina bývala v malom dvojizbovom byte v Bratislave, kde sme sa ledva zmestili štyria… A v tom čase som mala už tridsaťosem rokov, čo je na tehotenstvo dosť. Mala som strach, že ma bude svokra posudzovať.
Ale na deň svokrinej oslavy som sa musela dať dokopy.
Prišla som k nej a už po krátkom rozhovore ma zavolala do kuchyne, aby som jej pomohla. Mária bola múdra žena a okamžite si všimla všetko. Nemusela som jej vôbec nič vysvetľovať.
Bola som ohromená jej vnímavosťou, ale jej reakcia ma ešte viac prekvapila. Svokra sa veľmi potešila a zverila sa mi, že si už dlho priala vnučku.
A tak, s jej požehnaním, som cez leto porodila dcéru. Mária bola opäť úžasná pomocníčka, starala sa o malé bábätko a podporovala nás v každej ťažkosti. Veľmi som si ju vážila a zaobchádzala s ňou ako s vlastnou matkou.
Prišla zima a opäť sme boli na oslave u Márii, tentokrát už s malou princeznou. Keď svokra piekla obrovské množstvo koláčov, rozhodli sme sa jej kúpiť dobrú rúru ako darček.
Oslava skončila a my sme sa vyberali domov, keď ma svokra zastavila. Povedala, aby som ešte chvíľu zostala, že má niečo dôležité na srdci.
Mária nám poďakovala za vnučku a chcela nás odmeniť. Uvedomila si, aké je to pre nás ťažké v malom byte, a tak sa rozhodla, že sa presťahuje do nášho bytu a nám daruje svoj dvojizbový byt. Ostala som bez slov. Opäť som sa presvedčila, že mám naozaj výnimočnú, múdru a láskavú svokru, ktorá sa stala mojou priateľkou, čo je v živote zriedkavé.
Dodnes žijeme šťastne a v dokonalej harmónii. Máriu obdivujem a snívam o tom, že časom získam takú životnú múdrosť ako ona.




