Moja snúbenica ma opustila, nechala mi na krku novonarodené trojičky a odkaz – po deviatich rokoch z…

Denník, 31. december

Mal som dvadsaťšesť, keď sa mi život obrátil naruby. Poctivo som makal v malom elektrotechnickom podniku v Bratislave, s hlavou plnou plánov, s detskou postieľkou z bazáru a s izbou navoňanou čerstvou maľbou. Myslel som si, že život konečne dáva zmysel: mal som vedľa seba dievča, ktoré som úprimne miloval a chystal sa s ňou starnúť. Bola mojím domovom. Alžbetka. Spoznali sme sa ešte na univerzite Komenského, zblížili sme sa v študentských kluboch, smiali sa do noci, plánovali, akí rodičia z nás raz budú. Boli sme mladí, naivní a boli sme pripravení chytať sa za ruky, aj keď nás zaskočila správa, že čakáme trojičky. Bál som sa, ale zároveň som boli presvedčený, že spolu to zvládneme.

Lenže šťastie, ktorému som veril, vydržalo iba šesť týždňov.

Ráno ma Alžbetka pobozkala na čelo, povedala, že ide do práce. Viac som ju už doma nevidel. Najskôr som si myslel, že sa jej niečo stalo. Volal som ju, mobil nedvíhala. Doma v práci mi povedali, že tam neprišla. Ťažoba v hrudi sa zmenila na paniku, keď som našiel pod kávovarom úhľadne zložený lístok. Nebolo na ňom nič iné, len: Neprosím ťa, nehľadaj ma.

A zmizla.

Polícia ju hľadala niekoľko týždňov bezvýsledne. Jej Škoda Fabia zmizla spolu s ňou, bez stopy. Žiadna platba kartou, žiaden odkaz, nič. Akoby sa sama vymazala z nášho sveta. Keď som to pochopil, doľahla na mňa pekelná ťažoba. Lenže nebol čas sa zosypať, mali sme doma tri novorodené dcérky.

Moji rodičia neváhali ani chvíľu. Ocko zahlásil: My berieme nočné, ty spi, Paľo. Iba tak to všetci prežijeme. A prežili sme. Ťažko, ale prežili. Mama v sebe nenašla štipku odpustenia pre Alžbetku. Odpustiť matke, ktorá nechá tri deti? vravela, to sa predsa nerobí.

Roky utekali. Naše dievčatá Eliška, Zuzka a Marika ma učili inému rozmeru lásky. Eliška bola nebojácna, s otázkami priamo na telo. Zuzka vnímavá, až do útrob krehká, no zároveň húževnatá. Marika potichu šepkajúca len keď sa pritúlila ku mne do lona. Boli mojím dôvodom, každý deň.

Občas ma kamarátky nahovárali, aby som išiel na rande, ale keď bola téma tri deti, prestal byť každý pokus perspektívny. Vzdal som to. Byť ich otcom mi napĺňalo srdce viac, než som kedy dúfal.

Presne deväť rokov po tom, čo Alžbetka zmizla, keď sa viešala silvestrovská atmosféra a z kuchyne rozvoniavali štrúdle, niekto zaklopal na dvere. Myslel som si, že je to susedka z vedľajšieho bytu. Ale keď som otvoril, ostal som stáť ako obarený.

Predo mnou stála Alžbetka. Snežilo, vlasy mala upršané, tvár už o niečo iná, ale bola to ona. Vyšiel som pred byt a potichu zavrel dvere. Čo tu robíš? sykol som. Musím s tebou hovoriť, Paľo, šepla, Chcem vidieť deti.

Po deviatich rokoch? zasyčal som neveriacky. Myslíš, že len tak zaklopeš a všetko je v poriadku?

Zhlboka sa nadýchla. Som už druhý rok na Slovensku. Stokrát som si pripomínala, že musím prísť, ale nevedela som, ako začať. Nevedela som, kde ťa nájsť.
Takže si neskúšala! Nechala si mi lístok pod kávovarom, nič viac. Žiadny hovor, žiadne vysvetlenie, vybuchol som. Prečo?

Stiahla sa do kabáta, až sa triasla. Bola som pred zhrou, Paľo. Plakala som donekonečna, nevedela som dýchať, pripadalo mi, že ma všetky steny dusia. Nikto nevnímal, že kričím o pomoc.

A tak si nechala novorodeniatka? Zmizla si, kým ja som sa učil prežiť na dve hodiny spánku denne?
Bol to muž, priznáva. Nie tak, ako si myslíš. Volal sa Mišo, robil v nemocnici. Videl ako som na dne, ponúkol mi, že začnem odznova, bez všetkého. Nevedela som, čo robím. Proste som chcela prežiť.

Bolo ticho.

Neľúbila som ho. Bola som len zúfalá. Odišli sme najprv do Nemecka, potom až do Írska. Nemala som nič, on zariadil doklady aj cestu. Myslela som, že konečne dýcham. Lenže meníš len väzenie za väzenie. Bol žiarlivý, tvrdý, málokedy som mohla kontaktovať niekoho zvonku.

A trvalo ti sedem rokov, kým si utiekla? pýtal som sa.
Áno, priznala. Podarilo sa mi ujsť až keď sme išli na návštevu na Slovensko kvôli vybaveniu papierov. Odvtedy robím v malej kaviarni, šetrím eurá a snažím sa nájsť spôsob, ako to napraviť.

Nemôžeš sa zrazu vrátiť a tváriť sa, že je všetko ako predtým! vysypal som zo seba.
Sú to moje dcéry, Paľo, oči jej zvlhli. Nosila som ich pod srdcom.
A ja som ich vychoval. Každá nočná bdelosť, každá horúčka Ty si tu nebola, si pre nich cudzia.

Napla sa. Potom asi rozhodne súd. Otočila sa a zmizla v snehu majsterka útekov.

O týždeň na to prišli papiere. Žiadala striedavú starostlivosť s argumentom, že nachádza stabilitu. Večer sme sadli s dievčatami ku stolu a povedal som im pravdu. Reagovali opatrne. Marika sa spýtala, či je to naozaj ich mama, Eliška chcela vedieť, či ich fakt chce vidieť. Sľúbil som, že ich držím za ruku, nech sa stane hocičo.

Stretli sme sa v malej cukrárni v Petržalke. Bola už tam, nastrojená, ale jej úsmev bol umelý ako marcipán. Dievčatá boli opatrné, držali v ruke kakao a k Alžbetke sa ani nepozreli. Alžbetka sa snažila viesť reč o škole a krúžkoch, ale Zuzka ju preťala jedinou otázkou: Prečo si nás nechala?

Alžbetka sa vyhovárala na paniku a neschopnosť zvládnuť zodpovednosť.
A teraz už to vieš? opýtala sa Eliška priamo.
My sme to zvládli aj bez teba, povedala Marika. Si pre nás cudzia.
Nakoniec súhlasili, že sa možno ešte stretnú, no iba ak budem pri tom ja.

O dva týždne súd zamietol Alžbetkinu žiadosť. Zostali sme spolu, ja a moje dievčatá, a ona dostala povinnosť spätne platiť výživné. Keď videla sumu skoro 25-tisíc eur zosivela. Mali sa stretnúť v sobotu v salóne manikúry.

Namiesto toho mi prišla správa: Bol to omyl, Paľo. Dcéram povedz, že ich ľúbim, no je im lepšie bezo mňa.

Čítal som tú správu dvakrát a potom som ju vymazal. Dievčatá neplakali. Je to v poriadku, oci, usmiala sa Eliška. Ešte stále máme teba. A to je všetko, na čom záleží. Tých pár slov ma úplne položilo. Objímal som ich tak silno, akoby bol život len o tom.

Ale aj tak nám dlhuješ ten salón, žartovala Zuzka.

Ten víkend som ich zobral do obľúbeného salónu v Starom Meste, kde sa rozžiarili ako princezné. A potom prekvapenie: čoskoro pôjdeme do Tatralandie! V aute kričali radosťou, smiali sa a ja som vedel, že sú to najúžasnejšie deti na svete.

V tú noc, keď sme ležali pod hviezdami v aquaparku, som pochopil jedno. Hoci nás Alžbetka opustila, dala mi šancu stať sa pre tri statočné dievčatá oporou aj celým svetom. Naučil som sa, že láska nie je dokonalá musí byť ale trvalá. A že skutočná rodina nevzniká z pokrvného puta, ale zo statočnosti, ktorú si navzájom držíme každý deň.

Rate article
Wyznaj Sekret
Moja snúbenica ma opustila, nechala mi na krku novonarodené trojičky a odkaz – po deviatich rokoch z…