„Moja dospelá dcéra neprijíma môjho muža a dáva ultimátum: Nemám právo na vlastné šťastie?“

Býť vdovou v tridsiatich dvoch – to nie je len bolesť. Je to každodenný boj, v ktorom nemáš právo na slabosť. Obzvlášť keď máš na rukách malé dieťa a pred sebou večné pocity viny – voči sebe, životu, dcére. Môj muž odišiel náhle – nehoda, jedného rána, bez rozlúčky. Ostala som sama s malou Zuzankou a pocitom, že ďalej už nebude svetlo, teplo ani budúcnosť. Ale asi ma osud chcel skúsiť naplno.

Našťastie ma po výške hneď prijali do práce – nie veľmi prestížnu, no stabilnú. Materstvo mi nezničilo kariéru, ale každý úspech sa musel vybojovať s dvojnásobnou námahou. Šetrila som na sebe, vstávala som za úsvitu, domov som sa vracala unavená. Všetko držala láska a pomoc mamy. Práve ona mi vtedy podala ruku – starala sa o Zuzanku, chodila s ňou na prechádzky, pomáhala s úlohami. Bez nej by som to nezvládla.

Prvé roky boli ako v hmle. Ani som si nevedela predstaviť, že by som niekedy pripustila do srdca muža. A ako? Dieťa potrebovalo otca, no ja som ani slovo „láska“ nevedela vysloviť bez sĺz. Zuzka rástla, prišla škola, potom puberta. Hádali sme sa, mierili sme sa, znovu sa dohadovali, no ja som vždy bola po jej boku. Chcela som, aby vyrastať silná, no nie zatrpknutá. Snažila som sa, ako len som vedela.

Keď začala vysokú, rozhodla som sa ustúpiť. Nechala som ju žiť vlastný život. Občas som sa opýtala na jej priateľa, ale odpoveďou bolo ticho. To bol jej život, jej rozhodnutia. Ja som svoj čas už prežila… Až kým ma jeden kolega, Ján, nezval do divadla. Boli sme spolu párkrát. Nič z toho nevyšlo. Ja som stále žila v minulosti, on v spomienkach na bývalú manželku. Rozíšli sme sa v pokoji. Ale aspoň som si pripomenula, že som žena. Že sa viem smiať, počúvať komplimenty, dostať kvety. To mi už dlho nikto nedal.

Odvtedy ubehlo veľa rokov. Zuzka sa vydala, porodila syna – stala som sa babičkou. Zať je skvelý, pokojný a trpezlivý. Dokonca zvláda jej náročnú povahu – to znamená, že ju miluje. Bola som na nich hrdá. Myslela som, že môj život sa týmto uzavrie. Ale namiesto toho… zrazu začal znova.

Michal sa objavil nečakane. Stretli sme sa na výstave. On vdovec, ja vdova. Najprv len rozprávanie. Potom prechádzky, telefonáty, zaujímavé príbehy. Pracoval ako poradca pre medzinárodné obchodné vzťahy, pol života strávil na cestách. Vzdelaný, citlivý, s hlbokým pohľadom. Pri ňom mi bolo teplo. Pokojne. Bez napätia. Proste – ako s najbližším človekom.

Lenže stačilo, aby som o ňom spomenula, a dcéra stuhla. Zuzka bola rozzúrená. Všetko ju iritovalo: jeho fúzy, hlas, vek (o tri roky mladší ako ja). Dokonca aj to, že svoj majetok už rozdelil medzi deti – to bolo pre ňu podozrivé. Tvrdila, že som naivná, že ma používa. Nepočúvala ma, skáčala mi do reči, odchádzala, keď som sa snažila vysvetliť. A predsa som ju nikdy nežiadala o radu ani o povolenie byť šťastná…

Začala chodiť menej. Raz za mesiac, niekedy s vnúčkom, niekedy sama. Pozerala na mňa s výčitkou, akoby som ju zradila. A ja – predsa som celý život žila len pre ňu. Všetko som dala. Aj vlastné šťastie – na oltár materstva.

Párkrát som klamala – povedala som, že sme sa s Michalom dávno nevideli. Že je po všetkom. Len aby som nevidela tú urazAle už viac nebudem tváriť, že moja láska je niečo, za čo sa treba hanbiť.

Rate article
Wyznaj Sekret
„Moja dospelá dcéra neprijíma môjho muža a dáva ultimátum: Nemám právo na vlastné šťastie?“