Moja dcéra sa za nás hanbila, lebo sme dedinčania. A nezvala nás na svadbu…
S manželom sme vždy žili jednoducho, ale poctivo. Vlastný dom, záhrada, kravy, každodenné starosti – celý náš život bol podriadený jednému cieľu: vychovať našu jedinú dcéru ako čestného človeka. Pre ňu sme boli ochotní obetovať všetko. Všetko najlepšie dostala ona. Nové topánky? Samozrejme. Kabát, aby nevyzerala horšie ako mešťania? Iste. Vzali by sme si aj posledné z chrbta, len aby mala všetko ako ostatní. Vyrástla ako krásna, bystrá dievčina. V škole excelovala, snívala o živote v meste. A my sme sa len tešili – naša Zuzanka bude mať iný osud než my.
Vďaka starým známostiam ju manžel dostal na prestížnu vysokú školu v Bratislave. A to ešte na štátne. Hrdí sme boli ako neverí. Pomáhali sme jej, ako sme vedeli – peniazmi aj slovom. Každý jej príchod domov bol pre nás sviatkom. Počúvali sme jej príbehy ako rozprávku: práca v kancelárii, nápadník z dobrej rodiny – Ján, syn podnikateľa. Žiarila, keď o ňom hovorila. A my sme si len v duchu priali: keby už tá svadba…
Ale roky plynuli a oficiálna žiadosť o ruku neprišla. Raz manžel nevydržal: „Pozvi Jána na návštevu, nech sa aspoň zoznámime!“ Zarazila sa, vymieňala si skúšky a prácu. Raz, druhýkrát. Naše podozrenia rástli. Niečo nebolo v poriadku. A tak sme sa raz rozhodli – pojdeme do Bratislavy sami. Adresu sme našli v starých papieroch. Nakúpili sme darčeky, obliekli sa slušne a vyrazili.
Dom bol prepychový. Kameň, sklo, ochranka. Prijal nás prívetivý muž a odviedol nás dnu. Prepych ako vo filme. Stáli sme, nevediac kam sa pozrieť, kým nás nepozvali do obývačky. A vtedy som to uvidel. Na stole – veľká svadobná fotka v ráme. V bielom šate, s kyticou – naša Zuzanka. Manžel stál ako prikovaný. A ja som cítila, ako sa mi pod nohami trasie zem.
„A vy ste vlastne prečo neprišli na svadbu?“ spýtal sa zrazu Ján.
Pozreli sme sa na seba. Čo mu povedať? Že sme o nej vôbec nevedeli? V tom sa objavila ona. Zuzanka. Tvár sa jej vytiahla, pery sa triasli. Pokynula som jej, aby vyšla von. Najprv sa snažila niečo zamrmlať, no potom to vzdala:
„Nezvala som vás… pretože… ste z dediny. Hanbila som sa. Nechcela som, aby všetci vedeli, že moji rodičia sú obyčajní vidiečania…“
Tie slová sa mi zaryli do srdca. Ako nožom. Ako to? My? Hanba? My, ktorí sme pre ňu obetovali všetko? Ktorí sme robili bez voľna, aby mala budúcnosť?
„A Ján?“ spýtala som sa, takmer bez dychu. „Vedel o tom?“
„Áno. Chcel, aby ste tam boli. Dokonca vám poslal pozvánku, ale ja som mu povedala, že ste odmietli…“
Tak tak. My – hanba, ktorú skrývala. Ani nám nedala šancu byť v ten najdôležitejší deň jej života. Nepovedala, nevysvetlila, len nás vyškrtla.
Odjali sme sa ešte v ten deň. Bez sĺz, bez výstav. Len v duši – prázdnota. Ako ďalej žiť, keď sa od nás odvrátilo vlastné dieťa? Ako s vierou, že to všetko nebolo márne? Že sme nevychovávali cudzieho človeka?
Odvtedy Zuzanka nevolá. A my tiež mlčíme. Nie pre hnev – pre bolesť. Lebo nevieme, čo povedať tej, ktorá nás tak ľahko zradila.




