Môj syn a jeho manželka sa rozhodli predať chatu, ktorú som im darovala, čo mi zlomilo srdce.
Keď môj syn Ján oznámil, že sa bude brať, moje srdce sa naplnilo radosťou. Pred tromi rokmi som ovdovela a osamelosť mi ťažko ležala na pleciach. Žijúc v malom mestečku pod Tatrami, snila som o tom, že si s nevestou porozumiem, že budem pomáhať vychovávať vnúčatá a opäť cítiť teplo rodiny. Ale všetko išlo inak, ako som dúfala, a teraz ich rozhodnutie predať chatu, ktorú som im dala, bolo tou poslednou kvapkou, ktorá mi zlomila srdce.
S nevestou, Viktóriou, som sa snažila nevmiešavať do ich života, aj keď veľa vecí na jej správaní mi vadilo. Ich byt bol stále zaprášený – Viktória zriedka umývala podlahu. Držala som jazyk za zubami, aby som nespôsobila hádku, ale v hĺbke duše som sa trápila za syna. Ešte viac ma mrzelo, že Viktória takmer vôbec nevarila. Ján žil z polotovarov alebo drahých vecerí v reštauráciách. Videla som, ako môj syn ťahá rodinu len zo svojho platu, kým Viktória míňa svoj malý príjem na kaderníctvo a oblečenie. Ale mlčala som, aby som nevyvolala konflikt.
Aby som synovi pomohla, začala som ho pozývať po práci k sebe. Varila som domáce jedlá – kapustnicu, vyprážaný syr, záviny – dúfajúc, že cíti teplo domova. Raz, pred Viktóriinými meninami, som ponúkla pomoc s prípravou večere. „Netreba,“ odsekla. „Objednali sme si do reštaurácie. Nechcem stáť pri sporáku a vyzerať na svojom sviatku ako vyždimaný citrón.“ Jej slová ma zaboleli. „Za mojich čias sme všetko zvládali sami,“ namietla som. „A reštaurácie sú také drahé!“ Viktória sa nahnevala: „Nerátajte naše peniaze! My od vás nič nechceme, zarobíme si sami!“ Znovu som mlčala, ale jej nadutosť ma ranila.
Ubehlo niekoľko rokov. Viktória porodila dve deti – moje milované vnúčatá, Zuzku a Tomáša. Ale ich výchova ma desila. Deti boli rozmaznané, nikdy im nič neodopreli. Chodili spať až po polnoci, zaryté do telefónov a tabletov, bez poriadku. Bála som sa čokoľvek povedať – nechcela som odradiť syna a nevestu. Mlčanie bolo mojou zbrojou, ale vyčerpávalo moju dušu.
A potom ma Ján nedávno zaskočil správou, z ktorej sa dodnes neviem spamätať. On a Viktória sa rozhodli predať chatu, ktorú som im pred rokom darovala. Tá chata, schovaná medzi smrekmi a lipami pri riečke, bola srdcom našej rodiny. Môj zosnulý manžel, Peter, ju miloval. Trávili sme tam každé leto, pestovali zeleninu, starali sa o záhradu s jabloneami a čerešňami. Po jeho smrti som tam ešte niekoľko rokov chodila, ale už som nemala silu udržiavať pozemok. S ťažkým srdcom som ju dala Jánovi, veriac, že tam bude tráviť čas s rodinou, že deti budú dýchať čerstvý vzduch a kúpať sa v čistej vode.
Ale Viktória chatu nezniesla. „Záchod vonku, nosiť vodu zo studne – to nie je oddych,“ vyhlásila. „Radšej pojdeme k moru!“ Ján ju podporil: „Mami, čo tam máme robiť? Nám to nevyhovuje. Predáme to a pojdeme do Grécka.“ Zachvelo sa mi od bolesti. „A čo spomienky na otca?“ vypadlo zo mňa. „Myslela som, že tam budete chodiť spolu!“ Syn len pokrčil plecami: „Nechceme tam chodiť. To nie je pre nás.“
Moje srdce krvácalo. Tá chata nebola len kus zemMyslím si, že som sa pre ne obetovala príliš veľa a teraz mi zostáva len smútiť nad tým, čo by mohlo byť.




