Bolo mi len 22 rokov, keď ma manžel opustil s malým synom, Jakubom. Tenkrát mal sotva dva roky. Manžel odišiel, lebo neuniesol bremeno rodinného života – unavovalo ho zarábať a míňať peniaze na nás. Prečo živiť rodinu, keď si to môže nechať pre seba a milenku? Akýkoľvek bol, spolu to bolo ľahšie. Ale keď odišiel, celý svet dopadol na moje plece.
Jakub išiel do škôlky a ja som sa zamestnala. Niekedy som sa domov vracala polomŕtva od únavy, ale doma vždy vládol poriadok: jedlo pripravené, dieťa nakŕmené, oblečenie vyprané a vyžehlené. Tak ma to naučila mama a naša generácia vedela, čo je povinnosť. Priznávam, trochu som syna rozmaznala. V 27 rokoch Jakub nevedel ani opražiť zemiaky. Ale keď sa oženil, dúfala som, že sa o neho postará jeho žena, Zuzana, a ja konečne budem môcť robiť, čo chcem – hobby, možno aj príležitostnú prácu. Proste žiť v pokoji.
Lenže to nevyšlo. Jakub oznámil, že sa so Zuzanou sťahujú ku mne do bytu v Košiciach – „dočasne“. Nebola som nadšená, ale súhlasila som. Myslela som si, že Zuzana bude variť, prať a ja to nejako vydržím. Realita bola však nočná mora.
Zuzana bola lenivá. Neukladala zo stola, neumývala riad, neprala ani svoje, ani Jakubove oblečenie, ani fúrik nezobrala do ruky. Nerobila nič! Tri mesiace som obsluhovala troch ľudí. Je toto to, čo som chcela na staré kolená?
Kým sa Jakub rozhodol, že bude jediný živiteľ, Zuzana nepracovala. Od rána do večera, kým sa manžel nevrátil z práce, len kecala s kamarátkami alebo sa hľadela do telefónu. Ja som však stále chodila do práce. Prišla som domov – a chaos: veci rozhádzané, v chladničke prázdno, nič na jedlo. Musela som ísť do obchodu, nakúpiť, uvariť večeru a potom umýť hromadu riadu. Zuzana sa ani len necítila vinná.
Raz, keď som umývala riad, doniesla mi tanier, ktorý im pár dní stál v izbe. Boli naňm zplesnivené zvyšky jedla a nejaké mušky. Zatrela som zuby, ale držala som sa. Ale keď nabudúce priniesla rovnaký tanier, už som to nevydržala.
„Zuzana, keby si mala aspoň trochu svedomia, mohla by si raz umyť riad,“ povedala som, snažiac sa hovoriť pokojne.
Čo myslíte, ospravedlnila sa? Nie. Na druhý deň sa odsťahovali – prenajali si byt. A Jakub vyhlásil, že sa snažím rozvrátiť jeho rodinu. Ako? Tým, že som požiadala jeho ženu, aby umyla riad?
Vďakabohu, teraz je v mojom dome opäť poriadok a ticho. Starám sa len o seba a je to úľava. Nedokážem však pochopiť: čo je s dnešnou mládežou? Nevedia nič – ani upratať, ani brať zodpovednosť. Môj syn, ktorého som vychovala s takou láskou, ma obviňuje zo svojich problémov. A ja som len chcela, aby sa jeho žena správala ako dospelá človek.
Teraz žijem pre seba. Ale v srdci mi ostal horký pocit: urobila som niekde chybu pri Jakubovej výchove? Alebo je to len doba, keď ľudia zabudli, čo znamená starať sa o druhých?




