Volám sa Zdenka Kováčová. Môjmu synovi Tomášovi nedávno oslávil 27 rokov. Pred pol rokom sa oženil s dievčinom menom Natália. Je bystrá, pekná, dobre vychovaná. Teraz končí šiesty rok na lekárskej fakulte, bude doktorkou. A zdalo by sa, že všetko je v poriadku, no ja nemôžem nájsť pokoj: moje srdce nepokojné. Lebo vidím – nestará sa o môjho syna tak, ako by mala.
Tomáš má od detstva chronický zápal žalúdka. Zodvedené po otcovi. Nie je to len nejaká „bolesť od jedla“, ako si dnes mnohí myslia. Je to choroba, ktorá pri zhrošení dokáže zmeniť život človeka v peklo. Na jar a na jeseň je to pre Tomáša obzvlášť ťažké: pálenie záhy, bolesti, zvracanie, nespavosť. Viem, čím prechádza, lebo som ho roky opatrovala. Keď žil so mnou, prísne som hládala jeho režim: diétna strava, žiadne smažené, žiadny rýchle občerstvenie, jedlo podľa hodín, jemné kaše, varené mäso, polievky, želé. Nielenže som ho kŕmila – chránila som ho.
Pred svadbou som Natáliu varovala:
“Tomáš má slabý žalúdok. Treba byť opatrná, hlavne v prechodných obdobiach. Prosím, kŕm ho správne.”
Usmiala sa a sľúbila, že všetko bude pod kontrolou. Uverila som.
Ale o mesiac som zašla k nim na návštevu a ostala som v úžase. V kuchyni špinavé tanieriky, v chladničke – len kečup, pivo a nejaký suchý rožok. V odpadkoch – krabice od pizze a kuracích krídel z fastfoodu. A na sporáku – prázdno. Opýtala som sa:
“A Tomáš kde je?”
“V práci, čoskoro príde,” pokojne odpovedala Natália.
“Aspoň jedol dnes?”
“Áno, niečo zjedol… ráno…”
Vo vnútri mi všetko stuhlo. Vedela som, ako to skončí. A mám pravdu. O tri mesiace – nemocnica. Akútny záchvat. Infúzie, diéta, bolesti. Sedela som pri ňom skoro celý čas, kým ležal. Natália prichádzala – na hodinu, maximálne na dve, a potom povedala, že sa musí „pripravovať na skúšku“. Bála som sa.
Po prepustení som im doniesla králika. Skutočného, kvalitného, kúpeného na trhu. Poprosila som, aby uvarili ľahkú polievku. Prikývla. Prešiel viac ako týždeň. Nahliadla som do mrazničky – králik tam ležal tak, ako sme ho dali, netknutý. Ani nerozmrazený. Nehovoriac už o polievke.
Ponúkla som pomoc:
“Natália, dám ti variť. Chápem, že si zaneprázdnená, máš školu, skúšky…”
“Netreba!” usekla. “Zvládnem sama.”
Ale vidím, že to nezvláda. A bolí ma vidieť, ako môj syn, ktorého som toľko rokov chránila, sa postupne vracia do stavu, keď choroba opäť začína nad ním víťaziť. A on mlčí. Nechce uraziť manželku. Nechce konflikt. Ale schudol, je podráždený, má opäť nespavosť.
A ja nemôžem mlčať. Nemôžem ľahostajne pozerať, ako jeho zdravie padá dole. Nechcem sa s Natáliou hádať. Nechcem ničiť ich manželstvo. Ale nedovolím, aby sa môj syn každým dňom cítil horšie.
Vážne uvažujem, že si prehovorím s jej matkou. Možno, že ona dokáže prehovoriť do dcéry. Možno, že nájde slová, aby vysvetlila, že manžel potrebuje starostlivosť nielen slovami, ale aj činmi. Že byť manželkou nie je len zdieľať s niekým posteľ a kuchyňu. Znamená to podporovať, liečiť, zachrániť, keď je človeku zle. A keď si lekárka, aj keď ešte len budúca – tým skôr.
Nie som nepriateľ. Som len matka. Chcem, aby môj syn bol zdravý. A ak kvôli tomu budem musieť zakročiť – zakročím. Ak treba, postavím sa k sporáku, budem nosiť jedlo každý deň. Ale nedovolím, aby som opäť videla, ako bledne, slabne a trpí. Nedovolím mlčať, keď ho ničia nečinnosťou. Lebo milujem svojho syna. A budem za neho bojovať, aj keď sa to niekomu zdá nesprávne.




