Môj syn Ján Novák a jeho manželka Martina Kovárová mi darovali byt, keď som nastúpila do dôchodku. V ten deň prišli, podali mi kľúče a následne ma odviedli k notárovi. Bola som tak nadšená, že som nezvládla povedať viac než šepot:
Prečo mi dávate také drahé darčky? Ja to nepotrebujem!
Je to príspevok k dôchodku, aby ste mali nájomníkov, povedal mi Ján.
V tom čase som ešte ani nebola v dôchodkovom fonde! Práve som bola prepustená z práce na zaslúžený odpočinok a oni už všetko zariadili bez mňa. Začala som odmietať, ale oni mi prikázali, aby som sa nespierala.
Môj vzťah s manželkou Martina nebol vždy hladký: najprv sme sa rozumeli, potom sa zrazu rozohnila búrka. Ja som ju často vyvolávala a ona tiež. Dlhé roky sme sa navzájom prispôsobovali, učili sme sa nehádať, nebojovať. Od niekoľkých rokov, vďaka Bohu, žijeme v pokoji.
Keď sa o darčeku dozvedela moja sestrašvagriná, hneď mi zavolala a gratulovala, potom sa pochválila: Tak som vychovala dobrú dcéru, keď nebola proti takému darčinku pre teba! Dodala, že keby bola na mojom mieste, radšej by darček odmietla a odovzdala ho svojmu vnukovi.
Polnocou som premýšľala, či si so samotným dôchodkom poriadim, pretože som veľa nepotrebovala. Ráno som zavolala vnuka a jemne som ho opýtala, či by mu nevadilo, keby som mu zariadila byt. Môj vnuk, ktorý čoskoro oslávia šestnásť rokov, má ísť na štúdium, má priateľku a nemôže ju vziať k rodičom.
Babka, neboj sa! Ja chcem sám zarobiť na svoje užívanie! odpovedal.
Všetci odmietli prijať byt. Navrhla som ho Martine, vnukovi aj Jánovi.
Spomenula som si na prípad mojej staršej sestry: jej švagrová stratila dom a musela sa presťahovať do komunálneho bytu, kde sa držala ako ryba v sieti.
Náš strýko už pätnásť rokov neexistuje a jeho dediči sa stále nevedia dohodnúť, lebo nedokážu rozdeliť majetok bez hádky.
Raz som v televízii videla, ako moji rodičia zapísali svoj dom na mená syna. Ten ich vyhnal a vyložil ich z bytu, potom predal rodinný dom a zostal ich rodičov na ulici.
Plakala som neviem presne, či z vďačnosti, alebo zo hrdosti na svoje deti. Po návšteve dôchodkového úradu som zistila, že môj dôchodok je dvetisíc eur, a potom môj syn prenajal môj byt za tri tisíc eur mesačne. V tom okamihu som si uvedomila, aký veľký a kráľovský dar od detí to bol. Naučila som sa, že pravá hodnota daru nespočíva v peniazoch, ale v tom, ako nás spája a pomáha nám zachovať si pokoj a úctu vo vzťahoch.




