Som ženatý s mužom, ktorý bol predtým ženatý a z prvého manželstva má dve deti. Manžel sa s bývalou manželkou rozišiel už dávnejšie, ale stále sú v kontakte, hlavne kvôli deťom. Platí na ne výživné a inak tiež pomáha. Skrátka, vie o všetkom, čo sa deje s jeho deťmi, bývalou ženou a dokonca aj s bývalou svokrou.
A zrazu som sa dozvedel, že sa manžel rozhodol finančne pomôcť bývalej. Vraj má veľké dlhy. Pred tromi rokmi si vzala úver z banky, aby si otvorila malý obchodík. Avšak, z neznámych dôvodov podnik nevyšiel a skrachoval. Úver treba splácať, ale ona na to nemá. Suma, ktorú dlhuje, je už dosť veľká. Ako ju vôbec napadlo prepísať byt na svoju mamu? Inak by skončila na ulici aj s deťmi kvôli dlhom.
Manžel sa o tom dozvedel len nedávno a začal mi s opatrnosťou naznačovať, že jeho bývalá má problémy a že sú tam predsa aj jeho deti, takže by jej nebolo od veci pomôcť s peniazmi. Vraj, ak neprispeje, ona sama tie dlhy nesplatí do dôchodku a všetko sa prenesie na deti.
Včera mi rovno povedal: Dám bývalej manželke každý mesiac polovicu môjho platu, aby to rýchlo splatila Čo na to povieš?
Tak ma to šokovalo, až mi nadvihlo obočie. Nehneváš sa, prosím ťa? Kto je ona, že by si jej mal pomáhať? Už pre teba nič neznamená, je to cudzia žena. Čo je to za pomoc?
On mi na to neustúpil: Ale veď moje deti tam žijú, tie dlhy možno raz prejdú na nich. Musím pomôcť.
Odpovedal som mu, že už predsa platí výživné a aj navyše jej niečo posiela. Deti tým pádom netrpia núdzou. Svoje dlhy nech si rieši bývalá sama. Čo to má spoločné s tebou? S tým nesúhlasím. Prečo by sme sa my mali obetovať a obmedzovať iba preto, aby sme zachraňovali tvoju bývalú? To rozhodne nemôžeš urobiť!
Manžel sa urazil a stíchol A čo, podľa mňa som nič zlé nepovedal.




