Toto je úplne bežná situácia. Oženil som sa, keď som mal 25 rokov. O rok neskôr sa nám narodila dcéra. Všetko bolo medzi nami v poriadku. Až časom mi manželka začala hovoriť, že som lenivý. Vraj som bol na rodičovskej dovolenke, veľa som toho nerobil, potom som mal malý plat, hoci len o niečo nižší ako ona.
Hovorí sa, že po svadbe má na syna vplyv už len svokra. Mal som tušiť od začiatku, že niečo nie je v poriadku. Ale bol som slepý aj hluchý.
Manželka stále porovnávala so svojou mamou, ktorá bola pre ňu vzorom. Pracovala v záhrade, v účtovníctve, mala dve deti vedela, ako všetko zvládnuť. No čo ja? Musel som pracovať na zmeny a na plný úväzok.
Snažil som sa byť ako moja svokra. Pomáhal som jej v dome, v skleníku, upratoval som. Keď dcéra nastúpila do školy, robil som s ňou úlohy. Ale starostí pribúdalo. V práci bolo treba zvládnuť veľa, plat bol malý. Robil som nadčasy. Musel som znášať. Stále som bol závislý od manželky. Vysmievala sa mi, a ja som sa tváril, že to nepočujem. Nechcel som byť rozvedený, nechcel som dcéru obrať o matku.
Ale každý vie, že čím viac niečo dovolíte, tým viac si na vás sadnú. Snažil som sa manželke vysvetliť, že som v práci unavený a že nemôžem ešte aj to ďalšie. Povedala mi, že ak je to tak, z jej platu mi dá toľko, koľko dávam ja, a zvyšok si bude držať bokom. Vraj tak je to spravodlivé. Naše manželstvo už ledva držalo a potom prišiel zlom.
Uvedomil som si, že už sa to takto nedá ďalej. Mal som už dosť jej uštipačných poznámok, morálnych prednášok, večných odkazov na jej mamu. Poslednou kvapkou bolo, keď mi povedala, že ak si nenájdem poriadnu prácu, odíde bývať k svojej mame. Uchytil som sa tej myšlienky. Ale trvalo mi celé tri roky, kým som ju tam napokon poslal. Našiel som si inú prácu, cez známeho dobre platenú. Nechcem rozoberať, čo všetko som si v tom období musel vytrpieť. Rozviedli sme sa! Prišlo na delenie majetku, menili sme si byty. Hádkam sme sa nevyhli.
A teraz žijem v pokoji. S dcérou som pokojný a šťastný bez manželky.
Mám vlastný byt a svoju obľúbenú prácu. Možno to nie je vrchol všetkých snov, ale mám, čo potrebujem. Len moja rodina stále skúša, či si niekoho nenájdem. Niektorí si myslia, že ako rozvedený môžem byť nešťastný. Domnievajú sa, že iba ďalšia žena mi prinesie šťastie. Načo by mi to bolo? Veď už som ženu mal Asi by som si mal dať na čelo nápis: Mladý, sympatický, nehľadám vzťah. Som spokojný s dcérou. Nechcem to celé pokaziť ďalším manželstvom. Moja bývalá je spokojná aj so svojou mamou.Občas, keď sedíme s dcérou na balkóne, rozprávame sa o živote, hráme šach alebo len mlčíme a sledujeme západ slnka, cítim v sebe tiché uspokojenie. Nie všetko v živote musí dopadnúť podľa pôvodných plánov, niekedy stačí, ak prestaneme bojovať s vlastným tieňom a nájdeme odvahu zmeniť smer. Pravé šťastie je často v pokoji, v malých radostiach a vo vedomí, že som konečne sám sebou niekým, komu už nikto nešípuje vlastné predstavy.
A možno raz dcéra pochopí, že nie všetci muži musia byť hrdinami podľa cudzieho vzoru. Že odvaha nie je v tom vydržať všetko, ale v tom, odísť, keď je to správne. Dokážem jej byť otcom, priateľom i dôkazom, že aj po búrke môže prísť ticho a to ticho môže byť krásne.




