Môj manžel a jeho matka vlastnia veľký štvorizbový byt v historickom centre mesta.

Môj manžel a jeho matka majú veľký štvoriizbový byt v starom dome v historickom centre Bratislavy. Spolu s jeho mamou žije aj jej staršia sestra, obe sú už dlho vdovy. Byt je priestranný, s vysokými stropmi, veľkými oknami a drevenou podlahou, ktorá pod nohami mierne vŕzga. Dom bol postavený ešte na začiatku minulého storočia a dodnes si zachováva špecifickú atmosféru starej Bratislavy: štukové ornamenty na strope, masívne dvere, liatinové radiátory. Napriek krásam však byt potrebuje opravy – vodovodné potrubie je staré, elektroinštalácia na niektorých miestach nespoľahlivá a v zime je v izbách chladno, lebo kúrenie niekedy nestíha.

My s manželom žijeme od nich oddelene, v našom malom dvojizbovom byte na Petržalke. Máme svoj vlastný život, prácu, plány, ale jeho mama nás často pozýva k sebe, najmä na rodinné oslavy. Je veľmi pohostinná, rada varí a pripravuje bohatý stôl: kapustnicu, bryndzové halušky, vyprážaný syr, zeleninové šaláty – všetko podľa najlepších tradícií. Jej sestra, teta Oľga, väčšinou mlčí, no vždy pomáha v kuchyni. Spolu tvoria dokonalý pár: manželova mama je dušou spoločnosti, zatiaľ čo teta Oľga je pokojná a rozvážna.

No je tu jeden problém, ktorý ma znepokojuje. Manželova mama a teta Oľga už nemajú najmladšie roky, obe majú cez sedemdesiat. Zatiaľ si poradia s domácimi prácami, ale vidím, že im to idea čoraz ťažšie. Upratovať taký veľký byt je náročné a nákupy v obchode sa pre ne stávajú výpravou. Manžel im občas pomôže s opravami alebo ich odvezie na chatu, ale nemáme vždy čas, aby sme boli neustále pri nich. Navrhla som, aby sme im zaplatili pomocníčku do domácnosti, no jeho mama je kategoricky proti: „Zvládneme to sami, nepotrebujeme v dome cudzích ľudí!“

Nedávno som sa dozvedela, že v ich dome plánujú generálnu opravu. To je dobrá aj zlá správa. Dobrá preto, lebo dom naozaj potrebuje opravu: výťah sa pokazí raz za mesiac, strecha preteká a fasáda vyzerá ošarpané. Zlá preto, že počasť rekonštrukcie budú musieť nájomníci pravdepodobne dočasne odísť. A tu vyvstáva otázka: kam? Manželova mama a teta Oľga nemajú iný byt, a k nám do dvojizbového bytu sa určite nevmestia. Manžel hovorí, že by sme im mohli prenajať byt v blízkosti, no vidím, ako sa mama pri predstave sťahovania nervózna. Pre ňu tento dom nie sú len steny, sú to spomienky, história, celý jej život.

Snažím sa nájsť riešenie. Možno by sme ich mali presvedčiť, aby predali tento byt a kúpili si niečo menšie, v modernejšom dome, kde by sa nemuseli trápiť so starým potrubím alebo chladnými zimami? Ale viem, že manželova mama nikdy nesúhlasí. Hovorí: „Tento byt sme dostali od rodičov, tu vyrastali naše deti a chcem tu zostať až do konca.“ Teta Oľga mlčky prikyvuje, podporujúc sestru.

Niekedy uvažujem, že by sme sa my s manželom mali presťahovať k nim. Byt je veľký, miesta je dosť pre všetkých. Lenže potom by sme museli úplne zmeniť náš životný štýl: som zvyknutá na svoju nezávislosť, na svoje útulné hniezdo, kde je všetko usporiadané podľa nás. Okrem toho si nie som istá, ako by sme spolu vychádzali – rôzne generácie, rôzne návyky. Manžel sa zatiaľ len žartom vyhýba odpovediam, hovorí: „Neponáhľajme sa, nejako to vyriešime.“ No cítim, že táto otázka skôr či neskôr bude nutná.

Zatiaľ sa len snažíme ich viac navštevovať a pomáhať im s maličkosťami. Doniesla som manželovej mame nový elektrický čajník, aby nemusela varíť na plyne, a tete Oľge som darovala teplú deku – rada sedí pri okne a číta si. Ale chápem, že to sú len dočasné riešenia. Treba niečo urobiť s bývaním, s ich komfortom a bezpečnosťou. Možno čitatelia poradia, ako postupovať? Ako nájsť rovnováhu medzi rešpektovaním ich priania a starostlivosťou o ich zdravie? Ak ste mali podobnú skúsenosť, prosím, podelte sa o ňu.

Rate article
Wyznaj Sekret
Môj manžel a jeho matka vlastnia veľký štvorizbový byt v historickom centre mesta.