Môj manžel a jeho mama majú veľký štvriizbový byt v starobylom dome v historickom centre Bratislavy. Spolu s jeho mamou žije aj jej staršia sestra, obe sú už dlho vdovy. Byt je priestranný, s vysokými stropmi, veľkými oknami a drevenou podlahou, ktorá pod nohami občas mierne vŕzga. Dom bol postavený ešte na začiatku minulého storočia a dodnes si zachoval tú zvláštnu atmosféru starého mesta: štukové ozdoby na strope, ťažké drevené dvere, liatinové radiátory. Napriek svojej kráse však byt potrebuje opravu – vodovodné potrubie je staré, elektroinštalácia niekedy hapruje a v zime je v izbách chladno, pretože kúrenie nie vždy dostatočne funguje.
S manželom žijeme oddelene, v našom malom dvojizbáku na Petržalke. Máme svoj vlastný život, prácu, plány, no jeho mama nás často volá k sebe, hlavne na rodinné oslavy. Je veľmi pohostinná, rada varí a prestiera stôl: kapustnicu, halušky, vyprážaný syr, zeleninové šaláty – všetko podľa najlepších tradícií. Jej sestra, teta Mária, väčšinou mlčí, no vždy pomáha v kuchyni. Sú ako dve strany jednej mince: manželova mama je dušou spoločnosti, zatiaľ čo teta Mária je pokojná a rozvážna.
Avšak je tu jeden problém, ktorý ma trápi. Manželova mama a teta Mária už nie sú najmladšie, majú cez sedemdesiat. Zatiaľ si poradia s domácnosťou, no vidím, že im to ide čoraz ťažšie. Upratovanie takéhoto veľkého bytu je hotová misia a nákupy potravín sa premenili na malé dobrodružstvo. Manžel im občas pomôže s opravami alebo ich odvezie na chatu, no my na to nemáme vždy čas. Navrhla som im, aby si prizvali pomocníčku do domácnosti, no manželova mama je kategoricky proti: „My si poradíme samy, nepotrebujeme cudzích ľudí v dome!“
Nedávno som sa dozvedela, že v ich dome sa plánuje generálna oprava. To je dobrá aj zlá správa. Dobrá, pretože dom ju naozaj potrebuje – výťah sa pokazí raz za mesiac, strecha pri daždi preteká a fasáda vyzerá ošarapane. Zlá, pretože počas oprav budú musieť obyvatelia pravdepodobne dočasne odsťahovať. A tu vzniká otázka: kam? Manželova mama a teta Mária nemajú iný byt a k nám do dvojizbáku sa určite nevmestia. Manžel hovorí, že by sa dal prenajať byt niekde blízko, no vidím, ako sa mama rozčuľuje už len pri pomyslení na sťahovanie. Pre ňu tento dom nie sú len steny, sú to spomienky, história, celý jej život.
Snažím sa nájsť riešenie. Možno by bolo rozumné presvedčiť ich, aby predali tento byt a kúpili čosi menšie, v modernejšom dome, kde by sa nemuseli starať o staré potrubie alebo chladné zimy? Ale viem, že manželova mama s tým nikdy nesúhlasí. Vraví: „Tento byt sme zdedili po rodičoch, tu vyrastali naše deti a ja tu chcem zostať až do konca.“ Teta Mária potichu prikyvuje, aby dala najavo, že je s ňou zajedno.
Niekedy uvažujem, že by sme sa k nim mohli my s manželom nasťahovať. Byt je veľký, miesta je dosť. Lenže potom by sme museli úplne zmeniť náš životný štýl: som zvyknutá na svoju nezávislosť, na svoje útulné hniezdo, kde je všetko podľa nás. Okrem toho si nie som istá, ako by sme spolu vychádzali – rôzne generácie, rôzne návyky. Manžel to zatiaľ len tak odbíja vtipkami, vraví: „Nerobme ukvapené rozhodnutia, niekto to vyrieši.“ No ja cítim, že táto otázka nás skôr či neskôr doženie.
Zatiaľ sa len snažíme častejšie ich navštevovať a pomáhať im s maličkosťami. Doniesla som manželovej mame nový elektrický čajník, aby nemusela variť vodu na plyne, a tete Márii som darovala teplú deku – rada sedí pri okne a číta knihy. Ale chápem, že to sú len dočasné riešenia. Treba niečo urobiť s bývaním, s ich komfortom a bezpečnosťou. Možno by čitatelia poradili, ako sa v tomto zorientovať? Ako nájsť rovnováhu medzi rešpektovaním ich priania a starostlivosťou o ich zdravie? Ak ste niečo podobné zažili, podelte sa, prosím, o svoje skúsenosti.




