Môj dom, moje pravidlá

“V môj dom, moje pravidlá”

“Barbora Zuzanová, vy ste opäť zjedli moje syrníky?” Alžbeta stojí uprostred kuchyne s prázdnym obalom.

“Ja som si myslela, že sú spoločné…” začínam sa ospravedlňovať.

“Aké spoločné?! Kupovala som ich pre Evičku! Má alergiu na všetko ostatné!”

Ján vychádza z izby, rozstrapatený po nočnej zmene.

“Mama, koľko to ešte bude? Dohodli sme sa ľavá polička je naša!”

Ľavá polička. V mojej vlastnej chladničke sú teraz ich poličky a naše. Pred rokom a pol sa k nám prisťahovali dočasne. Kým si nenájdu byt. Dočasné sa stalo trvalou nočnou morou.

“Babička Bety, kde je môj ruksak?” Mišo behá po byte.

“Dedo, nevidel si moju bábiku?” Evička ťahá manžela za rukáv.

Jozef sa schováva za novinami na balkóne. Jediné miesto, kde sa dá ukryť vo vlastnom byte.

“Už stačilo!” zrazu kričí Alžbeta. “Nezvládam to už viac! Ján, buď sa odsťahujeme, alebo odídem s deťmi k mame!”

“Kam sa odsťahujeme?” odsekáva syn. “Prenajať za štyridsať euro? Máme úver na auto!”

“Tak predaj auto!”

“Zbláznila si sa? Na čom mám chodiť do práce?”

Deti začínajú plakať. Snažím sa ich upokojiť, ale Alžbeta mi vyrvá Evičku z náručia.

“Nepotrebujeme to! Zvládneme sami!”

Odchádzam do spálne. Počujem, ako buchajú vchodové dvere Ján odišiel. Potom detský plač, Alžbetiny výkriky.

V mojom byte. V mojom dome, kde sme s Jozefom prežili tridsať rokov.

Večer všetci tvárou, že nič nebolo. Večeriame v tichosti. Deti búšia vidličkami do tanierov. Alžbeta demonstratívne nepozerá na Jána.

“Ocko, podaj sol,” pýta sa syn.

Jozef mlčky podáva. V poslednej dobe vôbec nehovorí. Unavený z cudzích hádok vo vlastnej domácnosti.

Po večeri zostáva Ján v kuchyni.

“Mama, prepáč za ráno. Alžbeta je len nervózna.”

“Chápem.”

“Nie, nechápeš!” zrazu vybuchne. “Nechápeš, aké je to žiť u rodičov v tridsiatich! Cítiť sa ako zlyhanie!”

“Synku…”

“Netreba! Viem, že aj vám je ťažko. Ale my nemáme kam ísť!”

Mlčím. Čo na to povedať?

V noci nespím. Počujem, ako sa za stenou prevracá Jozef. V obývačke, ktorú sme dali mladým, plače Evička. Alžbeta ju kolíše.

Ráno sa budím od rachotu. V kuchyni Mišo vypadol tanier.

“Nič sa nestalo,” hovorím, zametajúc střepy.

“Mama sa nahnevá,” šepká vnuk.

“Nepovieme mame.”

Objíma ma. Malý, teplý, rodný. Kvôli vnúčatom všetko znášam. Ale ako dlho ešte?

Za týždeň prichádza Ján z práce zvláštny. Zamyšlený, ale nie pochmúrny.

“Mama, ocko, musíme sa porozprávať.”

Sadáme si v kuchyni. Alžbeta ukladá deti.

“Rozhodol som sa. Zoberiem si úver, kúpim dom.”

“Čo?” Srdce mi stiskne. “Aký úver? Synku, to sú veľké peniaze!”

“Mama, ináč to nejde. Všetci by sme zošaleli.”

“Budete splácať dvadsať rokov!” Jozef prvýkrát za dlhú dobu prehovoril.

“Budem. Našiel som variant na susednej ulici. Malý, ale náš.”

“Na susednej?” pýtam sa.

“Áno. Aby ste mohli byť s vnúčatami. A my keď budete potrebovať pomoc.”

Pozerám sa na syna. Kedy vyrastol? Kedy sa z chlapca, čo nevedel nájsť ponožky, stal muž?

“Alžbeta to vie?”

“Ešte nie. Najprv som chcel s vami.”

Jozef vstane, poklepe syna po pleci.

“Správne si sa rozhodol. Muž má mať svoj dom.”

Ján vydýchne. Asi sa bál našej reakcie.

Večer sa rozpráva s Alžbetou. Počujem, ako plače či z radosti, alebo zo strachu.

Vyplňovanie papierov, hľadanie, nervy všetko je ako v hmle. Alžbeta sa míha medzi nadšením a panikou.

“Barbora Zuzanová, čo ak to nezvládneme? Čo ak Jána prepustia?”

“Zvládnete. Ste mladí, silní.”

“Ale dvadsať rokov!”

“Za to svoje.”

Deň sťahovania. Sťahováci nosia veci. Deti behajú medzi domami náš je na susednej ulici, päť minút pešo.

“Babička Bety, mám teraz vlastnú izbu!” Evička ma ťahá pozrieť.

Malá izbička pod strechou. Ale jej.

“Krása! Keď ju zariadite, bude to palác!”

Večer sedíme u nich na oslave. Tiesno dom je malý. Ale atmosféra iná. Alžbeta sa smeje, Ján žartuje. Deti ukazujú svoje kráľovstvá.

“Mama, prepáč nám,” zrazu hovorí syn. “Za ten rok a pol.”

“Veď čo! Sme rodina!”

“Práve. Ale rodina má žiť oddelene.”

Jozef zdvihne pohárik.

“Za nový dom! A za to, aby sme k sebe chodili len na návštevy!”

Čakáme, kým si pripijú. Alžbeta ma objíma.

“Ďakujem, že ste to vydržali.”

“Veď nič!”

Ale má pravdu. Vydržali sme. A vydržali sme to.

Prvá noc v prázdnom byte. Ticho. Nezvyčajné ticho.

“Jožo, počuješ Jožo!”

“Čo?”

“Aké je ticho!”

Smie sa.

“Konečne!”

Ráno sa budím nikto nerobí hluk v kuchyni. Môžem v kľude vypiť kávu, pozrieť si správy.

Zazvoní zvonek.

“Babička Bety, môžem k vám?” Mišo s taškou.

“Samozrejme! Mama vie?”

“Povedala choď k babke robiť úlohy, tam je pokoj!”

Takže tak. Teraz k nám vnúčatá chodia na návštevu, nie žijú nám na hlave.

Sadáme si k stolu.

Rate article
Wyznaj Sekret
Môj dom, moje pravidlá