Videla si ten film o tom chlapčičovi z detského domova? Tak počúvaj, mám podobný príbeh, len náš sa odohráva tu, v Košiciach.
Adrian nikdy nepoznal maminu náruč ani otcov hlas. Ako by sa narodil nie žene, ale rovno medzi šedivými stenami detského domova v Kežmarku. Ostatní mali aspoň útržky spomienok – kolísku, vôňu parfému, teplé dlane. On iba chlad plastových hračiek a šepot vody v umývadle.
Ale v noci bolo všetko inak.
Vo snoch za ním prichádzala žena. Sadla si, objala ho, pohladila po vláskoch a šepkala niežné slová. Mala oči ako jasné letné nebo – modré, čisté, nekonečne dôverne hlboké. Prebúdzal sa a dlho ležal, hľadel na strop, bál sa pohnúť, aby mu to teplo nezmizlo. Cely deň potom bol tichý, ale nie tak zamračený – akoby kúsok jej lásky v ňom zostal.
V realite to však bolo inak. Do domova chodili „hostia“ – ľudia, čo hľadali deti na adopciu. Deti sa vystrojili, naučili básničky, nasadili trápne úsmevy. Tlačili sa, prekážali, snažili upútať pozornosť. Len Adrian stál bokom. Nerobil grimasy, neusmieval sa, neprosil – čakal. Nie na hocikoho. Na tú ženu so snov.
„Adrian, usmej sa, no tak!“ zúfalo ho prosila vychovávateľka.
On však len tvrdohlavo sklopol čelo a odvrkol sa. Vedel, že s cudzími nepôjde. On ju spozná – tú, čo mu sníva.
Raz prišla delegácia – oslavovali výročie domova. Kamery, fotografovia, hŕba neznámych tvári. Adrian ako vždy sedel v kúte, aby neprekážal. Vtom jeho pohľad zachytil jednu ženu. Vysokú, štíhlu, s krátkymi vlasmi a tým – až do mrazu známym – úsmevom. A oči… tie isté! Zhltol hlboko vzduch.
A vtom – pozrela priamo na neho. Pohľady sa stretli a on sa po prvý raz v živote… usmial.
Vychovávateľka takmer vypustila šálku čaju. Za šesť rokov v domove Adrian nikdy neusmial. A teraz – zrazu, sám, úprimne a čisto.
Žena prišla blízko. Sadla si. Neodvracal zrak. Počúval, smial sa, pýtal. A nebojoval sa. Bolo to ako v snoch – ľahko, bezpečne, naozaj.
Potom ho začala navštevovať. Bez delegácií, bez kamer. Nosila knihy, chodili na prechádzky, rozprávali sa o mrakoch a mestách, ktoré navštívila. A potom na mesiac zmizla. Adrian sa nepýtal – bál sa počuť, že sa už nevráti.
Ale vrátila sa. V obyčajnej bunde, bez mejkapu. A povedala:
„Adrian, prišla som ťa zobrať domov. Budeš mojím synom.“
Neveril. Myslel si, že sní. Štipal sa – bolelo. Takže to bola pravda. Nepovedal nič, len ju objal. Dlho. Ticho. Tak, ako to vedel iba on.
Neskôr ho predstavila manželovi. Bol úprimný a dobrosrdečný, hneď si ho pripustil k srdcu. Spoločne začali nový život. Prvá torta v novom byte. Prvý výlet do lesa. Prvý večer, kedy neusínal pod cudzie kroky na chodbe.
Adrian sa už nikdy nevrátil do detského domova. Len občas, keď prechádzal okolo zrkadla, si všimol, že v jeho očiach je ten istý svet – modrý, teplý, ako v jej. Jej, jeho skutočnej mame.




