Mobil mi zavibroval o 20:47 so správou, ktorá mi skoro zastavila srdce. „Michal, tu je pani Gábriš…

Vieš čo sa mi stalo včera večer? Predstav si, bolo 20:47, keď mi zavibroval mobil s SMS-kou, z ktorej mi skoro zastalo srdce.

Marek, tu je pani Gajdová odvedľa. Svetlo na verande vašich rodičov nesvieti. Klopala som, ale nikto neotvoril. A pritom oni nikdy nevynechali ani jednu noc.

Neodpísal som. Len som dupol na plyn.

Vieš, to svetlo na verande našich rodičov nebolo len obyčajná žiarovka. Bola to tradícia, sľub. Dvadsať rokov, za každého počasia, pri výpadku prúdu aj v dni, keď sa mama vracala z nemocnice po výmene bedrového kĺbu, to svetlo vždy žiarilo. Ak zapadlo slnko, rozsvietila sa veranda hotovo, vybavené.

Rútil som sa po diaľnici do Košíc 135-tkou v deväťdesiatke, no môj elektromobil za 74 tisíc eur šepkal, kým mi v hlave rezonoval krik. Ešte pred chvíľou som bol na večeri, kde som za fľašu vína dal viac, než moji rodičia minú na jedlo za celý týždeň. Hundral som na nervózny trh, zatiaľ čo časť mňa odpočítavala minúty do príchodu.

Keď som zabočil k ich paneláku, vyzerali ako opustený dom z hororu tma, žiadne svetlo z okien.

Novembrový vietor na východe Slovenska reže ako britva, ale ten chlad vnútri bytu ešte horší. Také ticho, že sa ti vkradne až do kosti.

Oci? Mami? zakričal som pri vstupe.

Zapol som baterku v mobile a prešiel do obývačky.

Nerozsvecuj, synak, ozvalo sa zachrípnuto zo tmy v rohu. Nechaj tie horné svetlá vypnuté.

No aj tak som stlačil vypínač.

Otecko človek, čo strávil štyridsať rokov pri vysokej peci v U. S. Steele, kedysi dvíhal motorové bloky holými rukami sedel na gauči, v starom zimnom kabáte, husto natiahnutá čiapka až po uši, na rukách rukavice.

Mama bola skrútená v kresle pod poltonou paplónov. Spala alebo možno bola len príliš slabá.

Obaja vydychovali do chladného vzduchu v obývačke, z úst im stúpala para.

Oci, čo sa deje? Prečo nekúrite? Vonku je mínus.

Nevedel sa mi pozrieť do očí, len hľadel na tie svoje stupidné rukavice, na lícach zafarbený studený hanblivý fľak.

Vieš, Marek, tie ceny šli zas hore ledva šepol. Dali nám novú tarifu. Rátal som s nárastom, no toto bolo priveľa. Tak sme si s mamou povedali stiahneme kúrenie, obliekli sme si zimné bundy

Oco, tu je zima ako na Kriváni. Nedá sa takto fungovať.

Prežijeme, šepla. Jeho hlas vzápätí zlyhal. Vyšli nám prepočty.

Očami som preletel stôl. Medzi šálkami boli porozhadzované nezaplatené šeky, leták z potravinovej banky a jeho týždňová krabička na lieky.

Siahol som po nej. Priestor v utorok a v stredu bol prázdny. Pozrel som na pondelok tabletky rozpolené.

Niektoré polky rozdrvené, ako keby ich sekol kuchynským nožom.

Ocko hlas sa mi triasol, veď to sú tvoje lieky na srdce. Tie sa nedelia. Toto nie je Ibalgin, musíš brať celú dávku

Vzdychol a vytrhol mi ju z rúk. Ruky sa mu triasli.

Vieš ty, čo teraz dopláca za lieky? začal tiše. Poistili sme si ten najbežnejší typ, zrazu zmenili kategóriu. 270 eur za mesiac. Dvestosedemdesiat, Marek. To je na jedlo. To je na elektrinu.

Pozrel na mňa smutnými, zarosenými očami.

Rátal som to. Ak budem brať len polovičné dávky, do ďalšieho dôchodku vydržím. Vybral som si svetlo, nie plnú dávku. Ale

Ukázal smerom k oknu.

Dnes na verande zhasla žiarovka. Chcel som ju vymeniť, ale zatočilo sa mi v hlave. Asi z tých polovičných dávok. Sadol som si a už som sa nevedel postaviť. Bola mi zima.

Poviem ti, mala som chuť sa na mieste zosypať.

Som vedúci tímu, mám päťdesiat ľudí pod sebou. Riešim škálovanie procesov a štvrťročné ciele. Rozmýšľam, či si fitko môžem odpísať z daní.

A zatiaľ, sotva 60 kilometrov odo mňa, tí dvaja, čo ma učili lyžičku držať, sedeli v tme a rozhodovali sa medzi omrzlinou a infarktom.

Prečo ste mi nepovedali? pýtal som sa so slzami v očiach.

Vieme, že máš dosť svojich starostí, zamumlala mama spod periny. Bola hore. Máme vlastný život, Marek. Nechceme byť na obtiaž.

Na obtiaž.

Utierali mi sople, keď som bol malý. Zaplatili mi vysokú školu, aby som nezačínal s dlhmi. Ručili mi za prvé auto.

A teraz trpia zimou, aby ma ochránili pred nepríjemným telefonátom.

Došiel som k termostatu. Bol na NULA stupňov.

Nastavil som ho na 22.

V kuchyni chladnička jedna karikatúra. Poloprázdna krabica lacného mlieka, pohár kyslých uhoriek a chlieb starý tak, že by ním šlo rozbiť okno. Mäso žiadne, ovocie nikde.

Vybral som mobil a cez aplikáciu objednal Tesco donášku.

Marek, dosť zodvihol sa, to je pre nás almužna!

Ale aká almužna, oci! vyhŕkol som trochu príliš nahlas. Hlas mi znelo v tichej izbe. To je tvoj syn, ktorý sa práve zobudil.

Sadol som si k nemu na gauč, objal ho cez ten jeho igelitový kabát. Neveril by si, aký bol slabý. Kedy sa tak zmenšil?

Teraz nie ste samostatní, ocino. Trpíte. Systém je pokazený. Ceny potravín, lekárne všetko nás tlačí, ale vás už dusí. A mňa zamestnali moje vlastné starosti, kým vy padáte na samom spodku.

Zostal som u nich cez noc.

Urobil som im hrianky so syrom zo starého chleba a paradajkovú polievku, čo som našiel vzadu v poličke. Pozeral som na nich, ako jedia, akoby sa už dlho nevideli teplé jedlo.

Prešiel som im poštu.

Posledné upozornenie na faktúru.

Zvýšenie poistného.

Zmena zmluvy.

Len papierová stopa spoločnosti, kde sú starí len záťaž, nie dedičstvo.

Spal som na matraci v obývačke, načúval, ako sa púšťa kúrenie, počítal rytmus ich dýchania a bál sa, že jedného rána už nebudem mať koho počítať.

Na druhý deň som šéfovi zavolal:

Beriem si voľno na týždeň.

Marek, štvrťročná správa je v utorok, zastrúhal sa šéf. Je to kritické.

Rodičia sú kritickí. Správa vydrží.

Zložil som.

Celý deň som lepil okná, nastavil trvalý príkaz na elektrinu a plyn z mojej karty. Hodiny volal na poisťovňu, prebil sa cez automaty až k človeku, čo mi konečne povedal o zľave, na ktorú zabudli.

A pred zapadnutím slnka som vyšiel na verandu. Odšróboval vyhorenú žiarovku a dal novú, poriadnu LED-ku, čo vydrží desať rokov.

Keď som stlačil vypínač, celé schodisko zaliala žiara.

Už to nebola len žiarovka. Bola to výzva. Znamenala, že je im teplo. Že sú v bezpečí. Že niekomu na nich záleží.

A keď som večer šiel preč a v spätnom zrkadle sledoval slabnúce svetlo, naskočila mi v hlave desivá myšlienka.

Koľko ďalších veránd dnes zostalo v tme?

Koľko iných rodičov sedí v kabátoch v obývačkách, rozdeľuje tabletky na polovicu a hanbí sa žiadať o pomoc, aj keď nemajú z čoho prežiť zimu?

Predpokladáme, že sú v poriadku, lebo sa nesťažujú.
Predpokladáme, že dôchodok stačí.
Predpokladáme, že zlaté roky sú skutočne zlaté.

Nie sú.
Pre milióny dôchodcov je to skorodovaný čas.

Urob niečo.

Nezavolaj len rodičom s Ako sa máš? odpovedia Dobre a zataja ti pravdu, aby si sa netrápil.

Záď do ich bytu.
Otvor chladničku je plná?
Skontroluj termostat je teplo?
Pozri krabičku s liekmi sú polené na polovicu?

Skutočná láska nie je len pohľadnica na meniny.
Niekedy je to zaplatená faktúra za elektrinu,
aby tvoj tatko nemusel voliť
medzi teplým bytom a tlkotom srdca.

Rate article
Wyznaj Sekret
Mobil mi zavibroval o 20:47 so správou, ktorá mi skoro zastavila srdce. „Michal, tu je pani Gábriš…