Vychovávala som troch chlapcov. Ten, kto mal doma štyroch mužov, určite pochopí, o čom hovorím. Nerozumiem, ako v dome môže chýbať hotový obed alebo večera, alebo ako môžu byť veci rozhádzané po celom byte. Teraz mám 52 rokov a vždy som si myslela, že žena má vytvoriť domov pohodlný a bezpečný pre muža, aby sa vždy rád vracal. Ale nezdá sa mi, že moja nevesta to chápe rovnako.
Môj najstarší syn sa pred dvoma rokmi rozhodol oženiť, a o deväť mesiacov neskôr sa im narodila dcérka. Syn mal vtedy 28, jeho žena, ktorá sa volá Miloslava, iba dvadsať. Ešte študovala, no ani osemročný rozdiel vo veku môjho syna neodradil.
Počas tehotenstva nevesta menila nálady ako rieka po daždi, neustále posielala môjho syna do obchodu. Ráno chcela jablká, na obed pomaranče, večer kvety. Syn sa nikdy nehádal, vždy jej všetko priniesol. Mysleli sme, že po narodení bábätka sa veci zmenia, ale nič sa nezmenilo.
Porodila, kojila dcérku sotva dva mesiace, potom raz večer môjmu synovi len tak oznámila, že je už vyčerpaná z nevyspatých nocí, vraj chce konečne oddychovať. Syn, láskavý a citlivý chlapec, ma poprosil, či by som nepomohla. Ako by som mohla odmietnuť?
Zatiaľ čo som sa starala o malú dcérku, Miloslava celé dni vysedávala v kozmetických salónoch a po návrate domov sa jej nechcelo ani variť pre manžela, ktorý sa vracal z práce. Tak som celý týždeň strávila s ich dcérou. Nevesta si zvykla spávať do dvanástej na obed, riadiť sa len svojím rozmarom. Všetko nechala na mňa.
Po mesiaci som to už nezvládla a oznámila, že sa musím vrátiť domov. Nevesta bola urazená. Chápu, že Miloslava ešte nie je samostatná, tak som ich navštevovala, no to, čo som videla, ma vždy ranilo chaos, prázdna chladnička, žiadne teplé jedlo.
Bola príliš lenivá aj na to, aby navarila niečo vlastnému dieťaťu. Vychovala som troch synov, pre mňa je takáto nezodpovednosť nepochopiteľná. Môj syn vždy jedával doma domáce jedlá. Minulý mesiac mal môj syn narodeniny, chcela som prísť a dúfala som, že Miloslava pripraví aspoň slávnostný obed. Ona však objednala pizzu a sushi.
Nerozumiem, prečo má môj syn práve takúto ženu a prečo to všetko mlčky toleruje. Mám podozrenie, že to je tým, že pred svadbou spolu nebývali, nevidel, aká je naozaj, a teraz je len v tichosti nešťastný
Stále rozmýšľam, ako docieliť, aby sa nevesta začala správať ako matka a manželka. Zároveň mám strach, že sa môj syn na mňa urazí. Viem, že mám rešpektovať jeho voľbu, ale nedokážem byť ľahostajná. Sú všetky nevesty takéto?
Čo by ste poradili žene v takomto prípade? Mala by sa s nevestou porozprávať?
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



