Vychovala som troch chlapcov. Kto mal doma štyroch chlapov, veľmi dobre vie, čo tým myslím kuchyňa večne plná prázdnych tanierov, ponožky rozprchnuté v každom kúte a predstava nepripraveného obeda je rovnaká fantázia ako výhra v lotérii. Teraz mám päťdesiatdva a vždy som verila, že žena má vytvoriť domov príjemný a bezpečný pre muža, kam sa rád vracia. Ale zdá sa mi, že moja nevesta to s tou domácou pohodou vníma inak.
Môj najstarší syn sa pred dvoma rokmi rozhodol oženiť. O deväť mesiacov neskôr sa im narodila dcérka. Syn mal vtedy dvadsaťosem, jeho žena, Stanislava, dvadsať. Stále si robila školu, no tých osem rokov vekového rozdielu ho absolútne netrápilo.
Keď bola nevesta tehotná, bola poriadne popudlivá. Chúďa môjho syna hnal denne do Tesca ráno chcela jablká, potom pomaranč, poobede kvety. Syn sa nikdy nehádal, vždy jej splnil, čo na očiach videl. Dúfali sme, že po pôrode sa situácia zmení No kdeže.
Narodilo sa im bábätko, Stanislava ho kojila dva mesiace a potom vyhlásila, že je vyčerpaná nočnými vstávaním a potrebuje si oddýchnuť. Môj syn je dobrosrdečný a ochotný, tak ma poprosil, aby som jej s malou pomohla. Samozrejme, že som nevedela povedať nie.
Takže zatiaľ, čo ja som prebaľovala, kolísala a spievala uspávanky, moja nevesta si v salónikoch nechávala lakovať nechty a vracať sa domov poobede, samozrejme unavená. Ku večeri synovi nanejvýš objednala pizzu, variť sa jej teda rozhodne nechcelo. Celý týždeň som bola doma u nich a ona si zvykla vylihovať do obeda, žiť si po svojom. Všetko nechala na mňa.
Po mesiaci som to zabalila s tým, že musím ísť domov. Nevesta bola z toho nervózna ako v deň písomky. Vedela som, že Stanislava ešte nie je samostatná, a tak som k nim ešte chodila na návštevy, ale vždy ma zarazil chaos a prázdna chladnička.
Varenie pre dieťa? Kto to kedy videl? Vybudila ma ako lasica ja som vychovala troch synov a podľa môjho názoru zodpovednosť znamená aj teplá polievka v nedeľu. U nás doma bol vždy obed na stole. Minulý mesiac mal syn narodeniny. Povedala som si, že prídem a hádam nevesta niečo navarí A ona objednala pizzu a sushi. Vtipné, v Petržalke!
Naozaj niekedy nechápem svojho syna prečo mu to neprekáža? Prečo jej vlastne toto všetko toleruje? Myslím, že je to tým, že pred svadbou spolu nebývali a on nevedel, s čím do toho ide Teraz mu vidím na očiach, že je vyčerpaný, ale mlčí ako ryba. Nič jej nepovie.
Premýšľam, ako to zariadiť, aby sa konečne začala správať ako manželka a mama. Bojím sa jedine toho, že by sa mi môj syn mohol uraziť. Viem, že mám rešpektovať jeho výber. Lenže stojím bokom a pokojne sa na to pozerať neviem! Sú všetky nevesty takéto?
Čo by ste poradili žene, čo je v takejto situácii? Mala by skúsiť so svojou nevestou prehovoriť, alebo radšej držať bobríka mlčania?
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



