Miloval, no nie mňa

**Môj denník**

Stála som pri okne a pozerala sa na dvor, kde môj manžel Tomáš rozprával so susedkou Zuzanou. Opäť. Už tretí deň po sebe. Stáli pri jej aute a Zuzana čosi živé rozprávala, gestikulovala rukami. Tomáš pozorne počúval, prikyvoval, občas sa zasmial.

Ustúpila som od okna, aby ma nevšimli. V hrudi sa mi usadil známy pocit – nie žiarlivosť, nie. Niečo iné, ťažšie. Porozumenie.

„Mami, kde je otec?“ spýtala sa dcéra Mária, nakukujúc do kuchyni. „Sľúbil, že mi pomôže s matematikou.“

„Je vonku,“ odpovedala som a snažila som sa, aby môj hlas znel normálne. „Čoskoro príde.“

Mária prikývla a odbehla do svojej izby. Zapnula som vriaci kanvický a vytiahla z kredenca plechovku s keksmi. Ruky sa mi pohybovali automaticky, ale myšlienky boli úplne inde.

Keď Tomáš vošiel do bytu, mal na tvári ten špeciálny úsmev – spokojný, trochu roztržitý. Taký sa mu objavoval len po rozhovoroch so Zuzanou.

„Ahoj,“ povedal, prechádzajúc cez chodbu. „Je tu čaj?“

„Práve som ho dala,“ postavila som pred neho šálku. „Dlho si sa rozprával so Zuzanou?“

„Nie veľmi. Rozprávala sa o novej práci. Vieš, dostala miesto v reklamnej agentúre. V jej veku takéto miesto nájsť!“

Tomáš hovoril s nadšením. V hlase mal hrdosť, akoby to bol jeho vlastný úspech. Ja som mlčky miešala cukor v čaji.

„A čo tam bude robiť?“ spýtala som sa.

„Account manažérku. Má príslušné vzdelanie a skúsenosti. Zuzana je proste skvelá človek, po tom rozvode sa tak rýchlo spamätala.“

Zuzana. Vždy Zuzana. Naša susedka, ktorá sa nasťahovala oproti pred polrokom. Krásna štyridsaťdvojročná žena, nedávno rozvedená, bezdetná. Úspešná, nezávislá, zaujímavá.

Všetko, čo som bola ja kedysi, kým som sa nestala manželkou a matkou. Nie že by som ľutovala svoju voľbu, ale niekedy…

„Mária ťa čaká s matematikou,“ pripomenula som mu.

„Aha, úplne som zabudol. Hneď k nej pôjdem.“

Tomáš dopil čaj a odišiel k dcére. Ja som zostala sama v kuchyni. Vzala som do rúk jeho šálku a na dne som videla niekoľko čajových lístkov. Stará mama ma učila veštiť z nich, ale teraz som nechcela vedieť budúcnosť. Prítomnosť bola dosť jasná.

Tomáš sa zamiloval. Nie do mňa, jeho sedemnásťročnej manželky, ale do susedky Zuzany. Ešte to sám nechápal alebo nechcel priznať, ale ja som videla všetky znaky. Ako začal viac dávať pozor na seba, kúpil si novú košeľu, častejšie sa holil. Ako hľadal zámienky vyjsť von, keď Zuzana prichádzala z práce. Ako sa mu žiarili oči, keď o nej hovoril.

Kedysi tak žiarili, keď sa pozeral na mňa.

„Mami, otec povedal, že aj ty máš vysokú školu,“ vrátila sa Mária do kuchyni s učebnicou. „Prečo nepracuješ?“

Otázka ma zaskočila. Dcéra sa na mňa pozerala so zvedavosťou štvorročného tínedžera.

„Pracovala som, keď si bola malá,“ odpovedala som. „Potom som sa rozhodla byť doma s rodinou.“

„A nie je to nuda?“

Nuda? Nikdy som sa nad tým nezamýšľala. Po narodení Márie som nastúpila na materskú a už sa do práce nevrátila. Tomáš dobre zarabal, rodina nemala nedostatok. Zdalo sa mi to správne – byť doma, starať sa o rodinu.

„Nie, nie je to nuda,“ povedala som dcére. „Mám veľa práce.“

„Chápem. Ale teta Zuzana hovorí, že žena má byť nezávislá. Že sa nemá úplne stratiť v rodine.“

Zdvihla som obočie. Kedy sa Mária stihla porozprávať so Zuzanou o takých veciach?

„Kedy ti to povedala?“

„Včera sme sa stretli pri vchode. Pýtala sa ma na školu, začali sme sa rozprávať. Je veľmi zaujímavá, však? Veľa toho vie, všade bola.“

„Áno,“ súhlasila som. „Zaujímavá.“

Večer sme s Tomášom sedeli v obývačke, zatiaľ čo Mária robila úlohy. On čítal článok na tablete, ja listovala časopisom. Obyčajná rodinná idyla, ak by nebolo toho dusného ticha.

„Tomáš,“ odhodlala som sa. „Myslím, že si potrebujeme porozprávať.“

Pozrel sa od obrazovky.

„O čom?“

„O nás. O našej rodine.“

„Čo je s nami zlé?“

Na chvíľu som zmlkla, hľadajúc slová. Ako povedať manželovi, že vidím, ako sa zamilúva do inej? Ako vysvetliť, že sa cítim ako neviditeľná vo vlastnom dome?

„Myslím, že sme sa od seba vzdialili,“ začala som opatrne.

„Prečo si to myslíš?“ zamračil sa. „Žijeme normálne. Žiadne problémy.“

„Kedy sme sa naposledy porozprávali od srdca? Nie o dôležitosťiach, ale naozaj?“

„Neviem. Je to dôležité?“

Otázka znelá ľahostajne a ja som pochopila, že rozhovor nebude. Tomáš nevidZostala som tam dlho, pozerala sa na slnko, ktoré zapadalo za panelákmi, a zmierila som sa s tým, že niekedy treba pustiť minulosť, aby sme našli novú nádej.

Rate article
Wyznaj Sekret
Miloval, no nie mňa