Medzi pravdou a snom
Vierka sedela v záplave teplého deky, ponorená do pokojného ticha svojho bytu na okraji Bratislavy. Za oknom tancovali vločky, pomaly klesali na okenný parapet, akoby si baletili vo zvláštnom, nemom valčíku. Ešte na nej visel drobný závoj vône zo skúšky svadobných šiat udalosti, ktorá bola ako tenká prasklina v pokoji jej myšlienok. V dlaniach mala sáčik s náušnicami, jemnou čelenkou a inými lesklými nezmyslami, čo by mali dotiahnuť jej svadobný výjav do slávnostnej dokonalosti. Vo vnútri si v snových obrazoch maľovala, ako bude vyzerať v nových šatách, ako sa svetlo rozprskne na jej šperkoch, ako na ňu všetci v sále v hoteli Carlton obdivne upnú zrak.
Do ticha zasiahol ostrý zvonček. Vierka sebou trhla, popritom stiahla deku bližšie k brade. Pozrela na kuchynské hodiny: bez desať sedem. Kto by sem teraz prišiel? Lenivo sa jej mihli hlavou obrazy: kuriér so zabudnutou objednávkou, alebo suseda Anna z druhého, ktorej možno došlo mlieko?
Pristúpila k dverám a zamračene nakukla cez kukátko. Za dverami vysoká postava, tvár rozmazaná tieňom a svetlom z chodby. Nechcela otvárať hneď, dvere boli hrubé, istota tenká ako škrupina.
Kto tam? spýtala sa, snažiac sa svojmu hlasu dať tón istoty.
To som ja, Vlado, ozval sa známy hlas, akoby zo záhrobia nie z prítomnosti. Potrebujem hovoriť. Hneď.
Vierka zaváhala. Neže by chcela s ním dnes hovoriť… Ale čo ak sa niečo stalo Tamare? Odomkla, pootvorila dvere, Vlado stál na prahu, na ramenách roztápajúci sa sneh, v očiach neovládateľný plameň, aký uňho ešte nezaznamenala. Prozradilo ju pichľavé tušenie, že niečo je inak. Premkla ju otázka, či nezrobila chybu, keď otvorila, veď vyzeral, akoby patril do cudzieho sna.
Poď dnu, povedala, ustúpila nabok a pokúsila sa tváriť pokojne. Čo by mala? Tresnúť dverami? Smiešne. Si celý mokrý.
Vlado vstúpil, špinavé stopy po topánkach rozmazal po svetlej plávajúcej podlahe. Napriek tomu očami hľadel niekam za okno, kam mohla dovidieť azda len ona vo svojich snoch. Vierka mlčanlivo sledovala, ako sa atmosféra v byte zmenila vzduch zhustol, veci stíchli.
Vierka, obrátil sa k nej s drapľavými rukavicami v ruke. Už to nevydržím! Ľúbim ťa!
Zamrzla. Jej myšlienky na svadobný deň praskli, akoby im trieskla ľadová obruč.
Vlado, ty… začala, ale hlas jej zlyhal a slová sa rozplynuli ako para na okne.
Vlado jej skočil do reči, mimovoľne sa pohol bližšie, akoby mal strach, že sa už nikdy nedostane k slovu.
Viem, vydávaš sa. Viem, je to bláznovstvo! Ale nedokážem byť ticho! Celé mesiace som sa ťa pokúšal zabudnúť, začať znova, ale nešlo to, šveholil ticho, a predsa v jeho slovách bola ťažoba a odhodlanie. Mal som to povedať skôr. S Tamarou… začal som s ňou len kvôli tebe! Chcel som byť blízko, vidieť ťa, aj keď útržkom. No nikdy som ju nemiloval. Nikdy!
Vierka cítila v kostiach chlad. Naozaj začal s Tamarou, jej najlepšou kamarátkou, zo sebeckosti? Biedna Tamara, pre ktorú sa všetko tvárilo byť skutočné…
Vierka nechala deku spadnúť na kreslo, akoby sa tým vrátila do skutočnosti. Miestnosť bola úzka, vzduch hustý ako zrazene mlieko.
Vlado… riekla opatrne, v hrdle jej uviazli ostré slová. Vieš, čo to hovoríš? Mám snúbenca. Milujem ho! O pár týždňov si ho beriem. Staviam na skutočnosti, nie na vzdušných zámkoch. A Tamara…
Oči mu žiarili, v pohľade bol žiaľ, ale aj zvláštna úľava, akoby zo seba zhodil bremeno.
Viem, ale už nemôžem mlčať! O chvíľu budeš navždy za múrom, spravil pauzu, akoby si musel pripomenúť pravidlá sna. Nie je na to vhodný čas, ani miesto, viem. Ale keby som ti to nepovedal, moju dušu by ťažila noc až do smrti. Tamara… tá pre mňa nič neznamená! Je nikto!
Vierka cítila, ako sa jej vnútro zatiahlo. Jej hlas znel cudzím, ako keby nebol jej vlastný:
Vieš, čo vyriekol tvoj jazyk?
Je to pravda! vyhrkol, odhodlaný. Tamara bola len mostom. Dúfal som, že raz si všimneš, aký som oddaný a úžasný. Že patríme k sebe. Bez teba, môj život je prázdny.
Zatrasenými rukami vytiahol z vrecka tenučký prsteň, bledý kamienok zablikal pod žiarovkou.
Zanechaj ho! Tvojho snúbenca. Buď so mnou. Prisahám, že budeš šťastná.
Vierka naňho pozerala, obrazy minulosti jej preblesli hlavou: Vlado, ako sa na večierku smeje s Tamarou, ako ju drží za ruku či starostlivo vkladá kabát na vešiak. Všetko klamstvo? Zostrhané úlomky reálnosti. Skladať ich nanovo, ale nič nesedí.
Postav sa, povedala ticho, šepkajúc akoby v cudzom jazyku. Prosím, vstaň.
Vlado vstal, nádej v pohľade postupne mizla.
Neveríš mi? hlas mu praskol ako stará dlaždica.
Verím, odvetila tvrdohlavo, ale pokojne. Verím, že hovoríš pravdu. Ale to nezmení nič.
Urobila krok vzad, snažila sa otvoriť medzi nimi priestor, kde by si mohla usporiadať myšlienky. Slová tlačili, ale potrebovala ich vysloviť jasne.
Si môj kamarát, Vlado. Ale ja milujem iného. Idem si ho vziať, lebo mi rozhodol srdce aj osud. Viac nehľadám.
Sklonil oči, prsteň si zavrel do dlane.
Keby som to povedal skôr? Predtým, než si ho stretla?
Vierka sa pozastavila, potom odpovedala jemne:
Aj tak by to bolo rovnaké. Prepáč, nevidím v tebe muža, s ktorým by som chcela raz žiť.
Vlado urobil krok, pohol sa bližšie, v zraku mal zvláštnu dychtivosť.
Prečo? Veď medzi nami…
Vierka trochu ustúpila k dverám. Priznala si, že ju mrazí, podivné svetlo v jeho očiach ju znepokojovalo. Premietala si, čo spraviť, ak bude treba reagovať rýchlo…
Nie je medzi nami nič, Vlado, povedala pevne, kontrolujúc strach. Tvoj cit nie je láska, ale predstava, posadnutie. Najviac ti záleží na sne, nie na skutočnosti. Skončime to tu.
Zovrel päste, ale nie zo zlosti, skôr z bezmocnosti, hľadal slová na obranu.
Mýliš sa, pozrel jej priamo do očí. Nikdy som necítil nič k nikomu silnejšie. Nie je to výmysel. Ľúbim ťa!
Vierka privrela pery, ovládala city, nechcela ho dráždiť. Netušila, čo by spravil, keby zvýšila hlas.
A čo Tamara? pichla doňho pohľad. Vieš, čo si jej urobil? Hral si sa s jej srdcom. Teraz si tu, očakávaš, že odídem kvôli tebe?
Viem, že som vinný, šepol, sklopený pohľad. Ale aj keby som mohol začať od začiatku, nič by som nezmenil.
Šťastie sa na cudzej bolesti nezakladá, pokrútila hlavou a letmo šibla na mobil. Mala by to povedať Tamare. A milovať môžeš reálnu osobu, nie obraz v hlave. My sme sa takmer nepoznali…
Nechala priestor tichu a potom doplnila:
Mal by si to povedať Tamare. A ospravedlniť sa.
Vlado bez pohnutia, prsty mu triasli.
Načo by som mal? Neznášam ju. Len ty…
Pohľad mu stvrdol, jej prsty sa stiahli, pocítila chvíľkové zľutovanie. Ale ustúpila emóciám, nechcela, aby si to vysvetlil nesprávne.
So mnou nemáš žiadnu budúcnosť, Vlado. S Tamarou tiež nie. Nemysli si, že budem mlčať.
Vladimir pár sekúnd uprene hľadel na Vierku; vyvolával v nej zimomriavky. Potom povedal:
Odídem. Ale nevzdám sa! Počkám, kým pochopíš, že patríme k sebe.
Nečakaj, pokrútila hlavou. V jeho hlase sa mihla hrozba? Ži svoj život. Nájdeš niekoho skutočného. Teraz odíď.
Pomaly sa odšuchtal ku dverám, v pohyboch mal záhadný odpor. Pri odchode sa ešte raz obzrel.
Ďakujem za úprimnosť povedal bez afektu. Ale lúčiť sa nebudem.
Dvere jemne klapli. Vierka stála sama, napätie ustupovalo ako para z okna. Pristúpila k oknu. Bratislava bola zahalená do bielej periny, pouličné lampy vrhali zlatooranžové pruhy do tmy. Vlado sa vzďaľoval, plecia sklonené, každý jeho krok bol pokrivenou čiarou v snehu.
Vierka sledovala, kým nezmizol za rohom, a vnútri cítila tras. Musí niečo urobiť. Ak náhodou začne Tamare klamať? Ludvo by neustúpil? Vyhľadala Tamarino číslo a stisla volať. Srdce jej možno bilo rýchlejšie, no hlas mala pevný:
Tamara, ahoj. Musíme sa porozprávať. Je to dôležité.
Začula šušťanie, ako keby Tamara odkladala papier. Znepokojenie v jej hlase:
Čo sa stalo? Si napätá. Všetko v poriadku?
Vierka sa zhlboka nadýchla. Nechcela prikladať drevo do ohňa, ani však mlčať.
Pred chvíľou tu bol Vlado. Priznal, že začal s tebou chodiť len kvôli mne. Nikdy ťa neľúbil, bola si len most.
V slúchadle ticho. Vierka si ju predstavila, ako zisťuje, kde sa ocitla rozpadnutý svet, omrvinky istôt. Ticho trvalo tak dlho, že Vierka už chcela niečo dodať, ale Tamara prehovorila. Hlas sa jej triasol:
To myslíš vážne? To… ako je to možné…
Nechcem ti ublížiť, ale nemôžem ťa nechať v blude. Si moja najlepšia priateľka! povedala úprimne. On povedal, že ľúbi len mňa. Chce, aby som zrušila svadbu. Tamarka, jeho pohľad… bol desivý.
Ďalšie ticho, zhlboka sa nadýchla.
Jasné, povedala napokon tlmene. A čo teraz?
Neviem, Vierka hovorievala vždy pravdu. Myslím… čoskoro bude u teba. Si doma sama? Mám vážne obavy.
Tamara chvíľu mlčala, potom zašepkala:
Neboj sa, zvládnem to. Ďakujem, že si mi to povedala.
Prepáč, že si to musela počuť takto, úprimne dodala Vierka.
Je lepšie vedieť pravdu, než žiť v klamstve, hlas už znova pevnejší.
Rozlúčili sa. V byte nastalo ticho. Vierka stála pri okne, čelo opreté o studené sklo, a sledovala, ako sneží do večera v meste, kde práve dvaja ľudia bojovali so svojimi pocitmi. Vierka si želala len jediné aby jedného dňa obaja našli svoj pokoj. V hlave jej vírili úlomky myšlienok: ako asi Tamara znáša pravdu, ako musí preusporiadať mozaiku svojich citov. Ale Vierka vedela, že radšej je trpká pravda, než sladká lož, čo napokon celkom rozleptá srdce…
************************
Tamara sedela na kuchynskej stoličke, Vierkine slová jej zneli v ušiach ako ozvena. V spánkoch cítila oheň prepletený ľadom. Kdesi na dne mysle sa zjavili spomienky: na prvé pozvanie na kávu, na cudné dotyky, na zdanlivo úprimné ľúbim ťa. Všetko len faloš, odrazy v krivom zrkadle?
Dotkla sa šálky čaj už vychladol. Ticho v izbách rušilo len tikanie hodín. Tak plynul čas, napriek všetkému.
Zazvonil zvonček. Tamara sa triasla, práve dolievala druhú šálku čaju, keď prišla tá zvláštna hodina. Zamierila k dverám, nakukla cez kukátko Vlado. Na tmavom kabáte mu mokol sneh, oči mal červené, pery zblednuté, kroky, akoby ho viedla neviditeľná ruka.
Tamara, začal bez pozvania, musím ti povedať pravdu. Nikdy som ťa…
Už mi to povedala Vierka, prudko ho prerušila, snažiac sa ovládnuť vlnu bolesti. Nemáš mi už čo povedať.
Vlado onemel. Chvíľu stál, ruky v pohybe, akoby sa chcel dotknúť, no potom ruku stiahol.
Tak aspoň prišla skôr, povedal napokon. Naozaj som dúfal, že to vysvetlím sám, kým to zistíš inak.
Tamara prekrížila ruky na hrudi, v žalúdku mi obavy zmiešané s hnevom.
Prečo si sem vôbec prišiel? Chceš ma ešte viac ponížiť?
Nie, postúpil krok, ona stiahla krok späť. Chcem len prosiť o odpustenie. Za klamstvo, za to, že som ťa využil…
Spravil pauzu. Viem, že nemôžem čakať, že mi hneď odpustíš. Ale potreboval som ti to povedať tvárou v tvár. Je mi to vážne ľúto.
Tamara mlčala. V jej vnútri zhasínala jedna iskra za druhou. Pozerala naňho, v myšlienkach len prázdnota.
Mohol si to povedať dávno, povedala napokon tlmene. Teraz už na výhovorky nie je miesto.
Nemám už čo dodať, usmial sa trpko. Pochopil som až teraz, že keď Vierka odíde, všetko stratím…
Pomaly vytiahol krabičku s prsteňom.
Zober si ho. Ako znak viny.
Tamara sa pozrela na prsteň ľadový kamienok žmurkol na ňu. Ironicky, akoby jej chcel pripomenúť, že patrí niekomu inému. Zdvihla pohľad, v očiach len rezignácia.
Nechaj si ho, povedala pokojne. Nepotrebujem nič od teba.
Vlado sa zľahka zlomil v ramenách, stiahol prsteň späť.
Tamara, prosím…
A ako to chceš napraviť? zasmiala sa horko. Vziať si ma z povinnosti? Vrhnúť sa pod električku, aby si ma zas vystrašil?
Vlado len ticho stál, pripravený zarátať každú poznámku.
Chcel som začať znovu, váhal. Bez klamstiev. Úprimne.
Tamara pokrútila hlavou.
Začať znova môžeme len s niekým, komu veríme, povedala. Ale ja už ti neverím ani slovo.
Nadýchla sa a pokračovala:
Potrebujem priestor. Čas. Nechcem ťa vidieť, nechcem, aby si sa vracal. Vieš, že už nie je čo naprávať?
Vlado pozeral na zem, krabička sa schovávala v jeho dlani. Prikývol.
Rozumiem. Prepáč, že som ti ublížil.
Otočil sa ku dverám, na okamih sa zastavil.
Keby si niekedy chcela hovoriť…
Nebude treba, prerušila ho a nemusela dodať nič viac.
Než stihla vetu dokončiť, znova zazvonil zvonček. Kto ešte?
Pristúpila a cez kukátko zbadala Štefana, Vierkinho snúbenca. Vysoký, s uhladenými vlasmi a tvrdým pohľadom. Otvorila dvere; jeho chladný pohľad bol všetko, len nie srdečný.
Môžem vojsť?
Bez slova ho vpustila. Vlado akoby bol menší, stiahnutý pri stene.
Viem, čo sa stalo, obrátil sa Štefan na Vlada. Viem, čo si urobil im obom.
Vlado triedil slová, no Štefan ho sekol:
Mlč. Už si narozprával dosť! Vierka mi povedala všetko. Vieš čo? Niektoré pravdy treba ukázať priamo.
Pristúpil k nemu, Vlado ustúpil. Mátožná podoba narušených vzťahov visela vo vzduchu.
Štefan, nechaj to, pokúsila sa Tamara upokojiť situáciu. Srdce ju síce bolelo, no nechcela, aby mu Václavovi niekto fyzicky ublížil. Chcela koniec bez násilia, možno len ako rozpustenú spomienku v hmle.
Štefan však len mávol, ani na ňu nevdojak nepozrel:
Nie je to tvoja starosť, Tamara. Už to nevyriešiš slovami.
Vlado sa pritisol ku stene, panika mu predĺžila tieň. V očiach mal záblesk uvedomenia, načo ho dohnala vlastná pýcha. Štefan bol chladný, rozhodný.
Počúvaj, vyšeptal Vlado, viem, že som sa previnil. Ospravedlnil som sa obom…
Ospravedlnenie? Štefan sa usmial nanic, v smiechu nebol smiech. Myslíš si, že prepáč vyrieši zničenú dôveru?
Štefan sa k nemu naklonil, Vlado si stiahol ramená, márne spájal odvahu.
Tamara sa zhlboka nadýchla.
Štefan, prosím, povedala tlmene. Takto to nezlepšíš. Skúsime sa pokojne porozprávať?
V tej chvíli sa Štefan zadíval na Tamaru, v očiach sa mu zatrepotala pochybnosť, no hneď zmizla.
Teraz už nie, slovami nič nevyriešime.
Štefan zovrel päsť, v rýchlom pohybe jediným úderom dostal Vlada na kolená. Veľmi ticho, bez dramatu, roztrhol mu peru.
Ešte raz sa dôverne priblížiš k Vierke či Tamare bude to horšie. Chápeme sa?
Vlado neodpovedal, s hlavou dolu si utieral krv. Strata dôstojnosti bola zarážajúca. Otočil sa, posledný pohľad patril Tamare nezachytil však žiadne zľutovanie.
Utekal k dverám. Zastal. No mlčal. Otvoril dvere, vyšiel, dvere zatvoril. Ticho padlo ako prikrývka.
Štefan vyšiel k Tamare, tvár trochu zmäkla.
Prepáč, povedal, viem, že násilie nič nevyrieši, lenže niektorí ľudia chápu len silu.
Tamara naň len hľadela. Pravdu povediac, nebola šokovaná. Kdesi cítila, že konal v mene ochrany.
Nemusel si… začala, no nevedela nájsť vhodné slová. Ale, asi áno. Ďakujem, že si sa ma zastal.
Štefan sa pousmial.
Viem, ako sa cítiš, hlas zjemnel. Zrada bolí, ale si silná. Zvládneš to.
Tamara prikývla. Sila bola možno to jediné, čo jej ostalo.
Ďakujem, slabá úsmev. Aj za ochranu.
Vierka sa o teba bála, pripomenul. Chcela prísť sama, ale presvedčil som ju, že to zvládnem.
Ona je najlepšia kamarátka, povzdychla, v hlase zrazu vrelá vrúcnosť. Som šťastná, že má pri sebe niekoho ako ty.
V izbe zavládlo ticho. Za oknom pomaly snežilo, mesto sa pokrývalo bielou perinou, mŕtvi zvuky sa vytrácali za obzory. Tamara vydýchla, v srdci cítila pokoj. Ešte sa bude musieť vzchopiť, no už vnímala, že nie je sama.
Keď Štefan odišiel, Tamara sa zosunula na gauč.
Je koniec, pomyslela si. Tie slová zneli prekvapivo úľavne. V hĺbke ostával tieň bolesti ale už vedela: nie je to koniec, ale začiatok. Nový začiatok, kde sa bude musieť znovu učiť dôverovať, snívať, možno raz milovať už bez ilúzií, s jasom skutočnosti…
**********************
Vlado sa túlal zahaleným mestom. Drobné vločky sa usádzali na jeho ramenách, tvári, nemohol ich cítiť. Bolela ho pera, no v porovnaní s tým, čo mal v duši, to bola len škrabanec na povrchu.
Obe stratil. Tamaru i samého seba. Vierku vlastne ešte skôr, keď začal veriť vlastným snom. Všetko, čo mal, rozdupal. Ostala mu len prázdnota.
Na druhý deň sa Vlado objavil v keby v práci, zranený na tvári, zamĺknutý. Kolegovia šepkali, ale nezhovárali sa s ním. Jemu to bolo jedno. Do týždňa podal žiadosť o preloženie do Nitry. Šéf sa iba mlčky podivil a podpísal papiere. Bratislava bola plná strašidiel minulosti.
Pred odchodom predal prsteň späť do klenotníctva. Pracovníčka mlčala, peniaze dostal v eurách. Poslal ich na Tamarin účet, s krátkym odkazom: Prepáč, je to tvoje.
V deň odchodu stál pred vchodom, sneh padal husto. Vlado nasával studený vzduch, mal pocit, že čas na chvíľu stojí, len aby si úplne uvedomil pravdu.
Všetko som pokazil, šepol, nie ako sťažnosť, ale ako priznanie.
K taxíku nastúpil so smútkom, ešte posledný pohľad na panelák, kde po niekoľko rokov verne sníval. Tam už nebolo domova, len škrupina.
Auto sa pohlo. Zákruty Bratislavy sa strácali v záveji. Vlado pozeral do budúcnosti už bez snov, len s vedomím, že sa bude musieť znovu naučiť žiť.
Medzitým sedela Tamara v kaviarni so smotanovým koláčom, po boku Vierka a Štefan. Na stole tri šálky horúcej čokolády.
Rozhovor bol pokojný, bez škrípania. Hovorili o budúcnosti. Vierka vravela o svadbe, Štefan ju chápavo počúval. Tamara sa pozerala na sneh zamotaný za oknom a pomaly vnútri cítila, že život naozaj plynie a má zmysel.
Viete, povedala tiško, už naňho nie som nahnevaná. Len… je mi to ľúto.
Vierka sa usmiala, položila jej ruku na plece:
Nemáš prečo lutovať, odvetila úprimne. Zaslúžiš si ozajstné šťastie, nie klamstvá.
Tamara prikývla. Vedela Vierka má pravdu.
Áno, povedala a pozrela z okna na kamarátku. A raz ho aj nájdem.
V jej hlase nebolo nič zbytočné, len tichá viera človeka, ktorý vie, že minulosť je už za ním.
Za oknom tancoval sneh, prekrýval mesto. Príbehy padli na dno, končila jedna kapitola. V kaviarni bolo ticho a útulno, a život tiekol ďalej veď to je najdôležitejšie.




