Volám sa Valentína, mám 17 rokov a pochádzam z Bratislavy. Dlho som o tom mlčala a držala všetko v sebe, ale teraz som sa rozhodla príbeh zverejniť. Možno sa v ňom niekto nájde, možno niekto prehodnotí svoje správanie. A možno si aspoň jedna matka premyslí svoje kroky skôr, než zradí vlastnú dcéru tak, ako to urobila tá moja.
Moji rodičia sa rozviedli, keď som mala desať rokov. Ani predtým sme nemali šťastnú rodinu – hádky, výčitky, medzi nimi bola vždy citeľná bariéra, aj keď som ešte všetkému nerozumela. Po rozvode sa však veci len zhoršili. Mama a otec akoby súťažili, komu patrím viac – ale nie z lásky, skôr z povinnosti. Prenášali ma z jedného bytu do druhého ako batožinu bez rukoväte. U otca bolo tesno, ale aspoň pokojne. U mamy bolo viac priestoru, ale napätie sa stupňovalo každým rokom.
Všetko sa zrútilo, keď sa v maminom živote objavil nový muž. Volal sa Kristián. Mal okolo tridsiatky, teda bol o desať rokov mladší než mama, a hneď sa choval, akoby bol pánom domu, kým ja som bola len prekážkou. Najprv sa zdvorilo usmieval, predstieral záujem o moje záležitosti. Ale veľmi rýchlo sa jeho skutočná tvár odhalila. Nepáčilo sa mu, že bývam s mamou. Nepáčilo sa mu, že mama míňa peniaze na mňa. Bez ostychu hovoril, že môj otec je nezodpovedný, že som záťaž a že by som sa už dávno mala osamostatniť.
Manipuloval s mamou, vyťahoval z nej peniaze a presviedčal ju, že jej nepotrebuje pubertiacku dcéru, lebo potrebuje viac slobody a starostlivosti o seba. A mama… mama ho počúvala. Už si ani neuvedomovala, že plačem po nociach, že si v kuchyni potichu zbieram knihy len preto, aby som im neprišla na oči, či že sa zamkýnam v kúpeľni a len tak sedím v tichu.
Poslednou kvapkou bola noc, keď som počula ich hádku. Kričali tak, že sa okno chvelo. Vybehla som z izby, aby som ich oddelila – bála som sa, že ju Kristián udrie. Ale všetko dopadlo inakšie. Pozrel na mňa s takou zlosťou, že sa mi srdce zovrelo. Skríkla som: “Dosť! Nekrič na ňu!” a okamžite som dostala úder. Skutočný, silný. Udrela som sa o roh skrine, všetko zatemnilo. Pamätám si len mamin krik a… potom ticho.
Myslela som, že ho teraz mama vyhodí, že ma pohladí, zavolá lekára a povie, ako ma miluje. Čakala som to. Hľadala som v jej očiach záchranu. Ale ona len zašepkala: “Všetko si pokazila sama.” A o hodinu mi povedala, že sa mám presťahovať k otcovi.
Bez slova som si zbalila veci. Akoby mi vyrvali srdce. Neplakala som. Nekričala som. Len som odišla s vedomím, že domov už nemám.
Teraz žijem u otca. Snaží sa, ako vie, ale medzi nami nie je tá blízkosť, ktorú som celé detstvo hľadala s mamou. Už neverím, že mi zavolá, ospravedlní sa, príde… Aj keď v hĺbke duše stále som to malé dievča, ktoré čaká, že mama otvorí dvere a povie: “Prepáč mi, dcérka.” Ale to sa nestane. Vybrala si jeho. Jeho – kto ublížil jej dieťaťu.
Neprajem jej nič zlé. Ale viem: raz odíde. Nájde si niekoho mladšieho, krajšieho, poslušnejšieho. Nechá ju samú. A možno vtedy si na mňa spomenie. Ale ja už nebudem takou, ktorá všetko odpúšťa. Lebo zrada matky je rana, ktorá sa nikdy nezahojí.
Hovorím to všetkým rodičom: nerobte si deti, ak nie ste pripravení byť pri nich, ak ich nedokážete postaviť nad svoje milostné drámy. My deti za to, koho milujete, nemôžeme. Nepýtali sme si, aby sme sa narodili. Ale ak ste si nás už vybrali priviesť na svet – nezraďte nás.
Mami, ak to niekedy prečítaš… vedz: prežila som. Postavila som sa na nohy. Som silná. Ale už nikdy k tebe neprídem so slzami, ako kedysi. Už nie si mojou mamou. Si len žena, ktorá ma kedysi porodila.”




