Matka si vybrala muža… namiesto mňa

Doteraz neviem, kedy sa všetko pokazilo. Ako mohla žena, ktorá bola mojou oporou, priateľkou a učiteľkou celý život, tak ľahko všetko zahodiť a zradiť ma? Kvôli mužovi. Mužovi, ktorý nestojí ani za zatienenie jej bývalého ja.

Mama ma porodila neskoro, v tridsiatich. Vždy hovorievala, že som jej zmysel života, jej opora, „dieťa pre seba“. Otca som nikdy nepoznala – v rodnom liste pomlčka, a ani raz sa nezmienila, kto vôbec bol. Žili sme skromne, no teplo. Nemali sme drahé veci, ale mali sme lásku. Pracovala ako účtovníčka, večeri sme trávili pečením koláčikov, pozeraním seriálov a rozprávaním sa o všetkom možnom. Bola som si istá, že naše puto je nezlomné. S nikým sa nestretávala, nechodila na rande, žila pre mňa. Do pätnástich to bola idylická láska.

Potom prišiel on. Ján. Kolega z vedľajšieho oddelenia. Raz prišla domov so žiarivými očami – hneď som vedela, že niekto nový vstúpil do jej života. Za pár týždňov začali rande, šepot do telefónu, nové šaty. Tešila som sa pre ňu – úprimne. Len vnútri sa ozývalo varovanie. A nebolo zbytočné.

Raz mi to len tak hodila na stôl: „Sťahujeme sa k Jánovi. Má dvojizbák, ty dostaneš svoju izbu.“ Snažila som sa protestovať – nie z žiarlivosti, ale pretože som cítila, že niečo nie je v poriadku. On so mnou nekomunikoval, pozerajúc sa cezo mňa ako na nábytok. Mama nepočúvala. „Ty tomu nerozumieš, som šťastná,“ opakovala. Neostalo mi nič, než súhlasiť.

Spočiatku bol pokoj. Žili sme ako spolubývajúci. On sám, ja vo svojej izbe, mama medzi nami ako nárazník. Potom sa vzali. Týždeň pred mojou maturitou. A všetko sa rozpadlo. On sa zmenil – nie že by bol predtým milý, ale teraz bol tyranom. Urazil nás, rozkazoval, vreštel nesmysly.

„Dve ženy v dome a ani poriadne jesť nevieš? Ona je v škole, a ty kde?“ revil. „Nastrojila si sa na podpätkoch, za chlapmi ideš, čo?“

Kričal, zakazoval jej vychádzať, robil scény zo žiarlivosti, čítal jej správy, hádzal telefón. Mama plakala, potom prišiel s kvetmi. A znova to isté v kruhu. Stokrát som žiadala: „Poďme preč, som s tebou, neboj sa, nie si sama.“ A ona len utierala slzy: „Ty tomu nerozumieš, ešte si dieťa. Milujem ho.“

Milovala… Tak veľmi, že mi nakoniec zakázal platiť školu. Mama dovtedy prenajímala náš byt, sporiac na moje štúdium. Snívala som o právnicičke. Učila som sa dni a noci. A keď som sa nedostala na štátne, dúfala som v jej pomoc.

Ale Ján povedal:
„Žena má stáť pri sporáku. Ja budem ešte platiť jej školu? Vydaj sa za boháča a študuj si potom!“

Vybuchla som. Povedala som mu všetko, čo som cítila. Zbalila som veci a odišla. Mama… mama ma ani nezastavila. Nazvala ma nevďačnicou a povedala, že sa musím Jánovi ospravedlniť.

Neospravedlnila som. Odvtedy spolu nehovoríme. Ani deň, ani minútu. Ona odišla s ním, úplne sa rozpustila v jeho hrubosti. Teraz hovorí jeho slovami, pohybuje sa ako on, dokonca žartuje tak odpudivo ako on. Keď zriedka zavolá, v jej hlase je chlad. Odstup. Akoby som nebola dcéra, ale bývalá známa.

Už nebojujem. Už viem, že tá mama – tá, čo milovala, pekla mi buchty, prikrývala ma dekou – je preč. Zomrela v deň, keď si vybrala muža namiesto dieťaťa. Jej strata je moja jazva. Ale môj výber je nenechať tú bolesť spáliť všetko, čo vo mne ešte žije.

Nech žije svoj život. Len keď raz ostane sama – nech si pamätá, koho zradila kvôli cudziemu.

Rate article
Wyznaj Sekret
Matka si vybrala muža… namiesto mňa