Matka odmietla zaťa: „Nech prídeš len ty a vnučka“

Dokončil som svoju prácu a v mysli mi ostala jedna silná rozprávka, ktorú by som chcel zaznamenať. Každá žena sníva o tom, že raz nájde správneho muža, založí rodinu a bude šťastná. No život nie je rozprávka. A čím viac miluješ, tým hlbšie padáš.

Ema bola presvedčená, že našla svoj osud. Ešte na strednej škole sa zoznámila s Erikom – vysokým, charizmatickým chlapcom s úsmevom ako z plátna. Hneď jej vyrazil dych. Schádzali sa, chodili na prechádzky, rozprávali sa. Po rokoch sa z nich stali partneri. Jej matka, Zuzana Pavlovna, mu však nikdy neprišla na chuť. Videla v ňom lenivého, nesamostatného človeka. Ema však bola oslepená – pre ňu bol Erik všetkým. Ona sama sa dostala na vysokú školu s výbornými výsledkami, kým on sa sotva pretlačil na učilište. Školu však nedokončil.

„Mama, ty ho nechápeš! Máme skutočnú lásku!“ hovorila Ema a odmietala počuť kritiku.

Keď Erik začal pracovať ako predavač v obchode s elektronikou, považoval to za úspech. Peniaze však stále nestačili na nič, okrem piva a boločkov. Zuzana Pavlovna zúrila, no jej dcéra ju nepočúvala.

Zosobášili sa v jednoduchom obrade. Bývali v starej koľaji v Košiciach, v jednej izbe u Erikových známych. Tenký steny, zvedaví susedia – ale pre Emu nezáležalo na ničom, iba na tom, že je s milovaným. Erik pracoval len tak odfláknuto, a keď ho prosila o pomoc, len pokrčil plecami. Čím ďalej, tým častejšie musela Ema žiadať matku o peniaze. Zuzana Pavlovna nikdy nesúhlasila s jej voľbou, no pomáhala – jedlom, oblečením, úsporami.

Každá návšteva zoťa ju rozčuľovala. V očiach jej bol cudzí, nehodný, slaboch.

Keď situácia došla do kritického bodu, Ema poprosila matku, aby mohli s Erikom bývať u nej pár mesiacov, kým si našetria na vlastné bývanie. Zuzana Pavlovna neochotne súhlasila, no čoskoro toho ľutovala – Erik len ležal na gauči, kým Ema sa snažila študovať, pracovať na diaľku a starať sa o domácnosť.

„Len je unavený…“ bránila ho.

Po troch mesiacoch Erik nevydržal tlak a presvedčil Emu, aby sa vrátili do koľaje. Lepšie malokedy, no aspoň bez výčítok. Matka si oddychla, no strachovala sa, aby jej dcéra neotehotnela.

No osud sa zasmial. Erik stratil prácu. Ema naopak dostala povýšenie a začala dobre zarábať. A potom zistila, že čaká dieťa.

Zuzana Pavlovna sa tešila na vnučku, no jej radosť netrvala dlho. Zoťa neznášala a nechcela ho vidieť. Keď Ema, unavená z koľaje, opäť požiadala o pomoc, matka jej dala podmienku:

„Len ty a bábätko. Erika neber. Nepustím ho na prah.“

„Mama, on je otec môjho dieťaťa!“ zúrila Ema.
„A rozmýšľala si o tom, keď si sa za neho vydávala?“ odsekla Zuzana Pavlovna. „Najprv nech sa stane človekom.“

Ema sa trápila. Na jednej strane únava, bábätko, bieda. Na druhej hrdosť a hnev. Vrátila sa k Erikovi do tej malej izby, dúfajúc, že matka zmení názor. No Zuzana Pavlovna ostala neoblomná.

Pre ňu bol Erik cudzinec, nie muž, ktorého si pre dcéru predstavovala. No čo sa dá robiť? Deti sa riadia srdcom, nie rozumom. Matkino srdce krvácalo, no svoje rozhodnutie nezmenila.

Čas ukáže, kto mal pravdu. A zatiaľ sa dve ženy – matka a dcéra – učia milovať na diaľku, akceptujúc rozhodnutia, ktoré sa nikdy nestretli.

A čo myslíte? Urobila Zuzana Pavlovna správne? Alebo mala prijať zoťa, kvôli dcére a vnučke?

Rate article
Wyznaj Sekret
Matka odmietla zaťa: „Nech prídeš len ty a vnučka“