Viktor priviezol svoju snúbenicu, Vieru, na zoznámenie s rodičmi. A ak sa im nepáčim, trápila sa Viera, keď vstúpili na dvor To sa nikdy nestane! Si pre mňa najkrajšia, povzbudil ju Viktor a otvoril dvere domu. V chode ich privítala Viktorova mama, Eva Vitalová. Mami, to je Viera! predstavil ju syn. Chcel ste nám predstaviť svoju snúbenku, podvedome sa pozrela na Vieru. No, to je ona! usmial sa otec. Čudné, poznamenala svokra s podozrením. Takto však začal ten deň, ktorý Viera navždy zapamätala.
Viera padla do očarovania už pri prvom pohľade na Viktora. Vysoký, blondýny chlapík s jasne modrými očami jej zahalil pokoj, rozvážnosť a dobrotu. Napriek desaťročnému vekovému rozdielu a tomu, že Viktor už mal za sebou jedno manželstvo a dcéru, Viera s radosťou súhlasila, že sa s ním vydá.
Keď sa prvýkrát stretli s Viktorovou mamou, svokra zamračene zamrmla a spýtala sa syna: Chcel si nám predstaviť svoju snúbenku. No, takto to je! usmial sa otec a predstavil Vieru. To? nepotešene povzdechla Eva a zamierila do izby. A ja som si myslela, že si si najal nejakú pomocnú domácu. Viera sa na neho pozerala so zvedavosťou. Nerob si starosti, upokojil ju Viktor, mama len nepovieme vtip. Celý večer Eva Vitalová, tváriac sa, že Vieru úplne ignoruje, rozprávala synovi o svojej bývalej manželke o tom, aká bola múdra a krásna. Maruška často volá, pýta sa na zdravie u otca, rozprávala. A minule priniesla domov koláč, ktorý som ešte nikdy nejedla! povedala s úsmevom, potom Vieru pozrela povýšene. Maruška varila najlepšie! Viera sa usmiala a objala Viktora. To? Eva hlasom plným posmechu povedala, že by mala odísť, kde budú bývať, lebo izbu pre Ritu a Vieru už premenila na šatník. Neboj sa, mami, Viera má byt, povedal Viktor a chcel odísť. Viki, zdá sa, že som sa nespriatelila tvojim rodičom! povedala Viera, keď odchádzali. Preháňaš to. Ritu poznám od otca, je to dcéra môjho starejšieho kamaráta. My sme sa poznali už od detstva, a keď mi prišla na svet dcéra Sveta, pochopil som, že Ritu som podcenil. Ona sa zaujímala iba o nákupy a zábavu. Myslel som, že sa rozvedieme v priateľskom duchu a ona mi dá dcéru, pretože nechcela mať s ňou nič spoločné. Prečo sa tvoje mama tak pekne správa k nej? spýtal sa Viktor. Ritu bolo výhodné mať, keďže naše rodiny sú spojené v podnikaní. Neboj sa, mama si na teba zvykne a pochopí, že si najkrajšia dievčina na svete!
S každým dňom sa situácia však zhoršovala. Keď Eva po svadbe otvorene vravela, že Viera je nešikovná, zle varí a nezvláda domácnosť, Viera to znášala s trpkosťou. Nechápeš, prečo vyzeráš tak zle vedľa môjho syna? vravela svokra s posmechom, urob si účes, nájdi si make-up a obleč sa slušne! Viktor to počul a vybuchol: Mami! Ak ešte raz počujem, že tak hovoríš o mojej žene, prestať budem s tebou rozprávať! Inak sa obrátim na otca! Viera je najkrajšia a ja ju milujem! Odvtedy Eva trochu ustriedala výčitky voči Vieri, ale stále chválila bývalú manželku a Maruška, ktorá predtým nikdy nekontaktovala Viktora, náhle začala volať: Viki, už nekomunikuješ so Svietou! Poďme spolu niekde cez víkend? Viera sa nahnevane ozvala: Ty mi nedávaš možnosť vidieť moje dieťa! A Maruška sa bránila: Som matka! Vidíš? Víkľam! Na rozdiel od teba, Viera je úžasná, dobrá a starostlivá. Som si istý, že sa postará o Svietu lepšie ako ty! Viktor zložil telefón a pozrel sa na Vieru. Rada by som spoznala tvoju dcéru! usmiala sa Maruška.
O niekoľko dní neskôr Viera našla na prahu malú dievčatko s oranžovými kučelkami a modrými očami ako má otec. Dievčina sa timidne pozerala na Vieru a objala otca. Poďme na čaj! navrhla Viera. Hneď od prvého pohľadu si Viera dieťa zamilovala, rovnako ako jeho otca. Sveta najprv bola plachá, ale Viera sa snažila, aby si zvykla, a čoskoro sa správala ako každé dieťa. Maruška čoraz častejšie privádzala Svietu k bývalému manželovi s výhovorkou, že sa nudí. Viera a Viktor s radosťou trávili čas s ňou a ona im to oplácalo.
Jedného dňa, keď Viktor nebol doma, Sveta sa na Vieru obrátila: Mama so mnou nehovorí. Prečo? spýtala sa Viera. Keď sa vrátim domov, mama ma posiela do izby a hovorí, že nesmie rušiť. Nikdy so mnou nehrá, ani ma neberie so sebou! Môžem u vás bývať? plačúc sa objala Vieru. Veľmi by som to chcela, Svietka, povedala Viera, hoci vedela, že mama asi nesúhlasí. Prečo? Veď ma ani nepotrebuje! Vykríkla Sveta. Mama ťa miluje, len je zaneprázdnená. Pracuje celú noc s kamarátkami a v obchodoch, a mňa neberá! Viera sa snažila upokojiť: Poďme k otcovi, on niečo vymyslí. Viktor premýšľal: Ritu naozaj stráca záujem o dcéru, ale neustále ju posiela k otcovi. Keď som dozvedel, že Viera je tehotná, bola radosť obrovská. Avšak všetka radosť zmizla, keď Maruška opäť priniesla Svietu. Dieťa sa odmietalo pozerieť na nás a hneď poďakovala: Zradila si moju dcéru, keď si sa rozhodla mať ďalšie dieťa! vykríkla a odletela z bytu. Svietka, prečo si sa na nás obrátila? spýtala sa Viera. Už vám nie som potrebná! odtrhla ruku od Vierinej a rozplačala sa. Viera a Viktor ju upokojili a sľúbili, že zostane ich milovanou dcérou aj keď bude mať brata. Sveta sa upokojila, ale od toho dňa bola viac uzavretá. Viera sa snažila ignorovať napätie, ale cítila sa naháňaná.
Keď sa narodilo malé dievčatko Denis, Maruška nečakane odišla na dovolenku a nechala dcéru u Viktora. Robíš to úmyselne! zúril Viktor. Viete, že Viera je zaneprázdnená s bábätkom! Kto sa postará o Svietu? Maruška len zamávala: Nič neviem, milý, keď si chcel vziať dcéru k sebe, prečo ste potom ešte dieťa mali? V rozhovore zazneli dlhé šumiace tóny. Neboj sa, láska, pohladila Viera Viktorovo rameno, je to fajn, že Svietka bude s nami, naopak, pomôže mi. Sveta náhle začala pomáhať s bratom, rozveselovala Vieru pri preťahovaní plienok, kolísala ho v kolísku a večer, keď Denis spal, sedeli spolu, pili čaj a rozprávali sa ako dve kamarátky. Keď Maruška prišla, Viera sa so slzami lúčila so Svietou.
Blíži sa Nový rok. Eva Vitalová pozvala syna s rodinou na oslavu u rodičov. Víkendová nálada u Vieri bola podozrievavá, no Viktor ju uistil, že všetko bude v poriadku. Myslím, že mama nezničí sviatok. Otec ti nedá povolenie, a ty si odpočívaš od domácich starostí. Babka a dedko ti pomôžu! Svokra Viera už nebola len neobľúbená, ale aj vážená. Bol prísny, ale spravodlivý, a jeho hustá, šedá bradka skrývala dobrú povahu a humor.
Avšak Eva našla spôsob, ako znovu uraziť Vieru pozvala Marušku. Unavená Viera, keď vstúpila do miestnosti, videla Marušku v dokonalom šate, s úžasnou účesom a make-upom, ktorý Eva obdivovala. Stará mama vôbec nevenovala pozornosť vnúčatám. Viera pomáhali Viktor, jeho otec a Sveta, na ktoré sa takmer nikto pozeral. Viera si s úľavou nadýchla, keď Denis spal a mohla si dať posledný jedlo. Keď Viktor, jeho otec a bývalý ojčík išli do inej miestnosti po chlapských témach, Eva sa rozprávala o Maruške, spomínala na ich detstvo a smiala sa, že syn sa rozviedol s takou krásnou dievčinou ako je Rita. Ten smiech prebudil Denise. Malý začal plakať a Eva rozčúľala: Viera! Čo si to spravila! Prečo tvoje dieťa plače? Tvoje Ritu by si takto nevedela! Viera rozplakala sa a bežala do izby, kde spiaci chlapček ležal. Po kriku svoky zazneli slová: Si hrozná, babka! zvolala Sveta a izba upila ticho. Čo? zaskočila Eva. Povedala som, že si zlá! A ty, mami, si tiež! Všetko, čo vieš, je šíriť klebety a chodiť po obchodoch! Otec pripočil: Deň a noc ti rodičia platia! A Viera Viera Keby bola moja mama! Dieťa sa rozplakalo a vybehlo z miestnosti, strieľajúc prekvapených mužov pri dverách.
Viera oblečila Deniseho, ktorý už spal. Už nechcela zostať v tom dome. Zrazu jej malé ruky objali: Viera, môžem ísť s tebou? Svietka, ale kto nám to dovolí? Viera ju objala a prikryla. Niktý vám nezakáže! zvolal svokor pri dverách. Svietka, slniečko, môžeš ísť s VIERou, ak ona nechce! Ďakujem, tati! vstúpil Viktor. Ja idem tiež. Viktor s úsmevom tlačil sanice po zasnežených uliciach, kde bežali deti, s ktorými si rád hral.




