Mamička už nehlídá: Ako babička povedala nie bezplatnému stráženiu

Dnes som sa zobudila do ticheho júnového rána, keď jemné slnečné lúče pohladili moju tvár. Žiadny detský krik, žiadne telefonáty s prosbou „pozri chvíľu Emu, prosím, aspoň do večera“. Natiahla som sa, pozrela na strop a prvýkrát za dlhú dobu som cítila – dnes nemusím nikam behať, nikomu sa podriaďovať ani nikomu nič vysvetľovať.

Vstala som, prešla do kuchyně, dala si do džezvy mletú kávu a zapála sporák. Vôňa slobody. Na stoličke ležal poznámkový blok – ten istý, do ktorého som pred desiatimi rokmi zapisovala nápady na poviedky. Kedysi som snívala o tom, že budem spisovateľka, ale vždy sa našlo niečo dôležitejšie. Najprv práca v škole, potom manželstvo, narodenie Zuzky, rozvod, pôžičky, starostlivosť. A teraz – vnúčka.

Malá Ema sa v mojom živote objavila rovnako nečakane ako celá Zuzkina dospelosť. Ešte včera bezstarostná študentka, raz mi zavolala a s neisto zadrhávaním povedala:
„Mami, som tehotná. S Miškom sme sa rozhodli, že si dieťa necháme.“

Nič som nepovedala. Len som si sadla na stoličku, pevnejšie zovrela telefón a potichu dodala:
„Chápem.“

Odvtedy sa všetko zrýchlilo. Zuzka s Miškom pokračovali v štúdiu a Ema zostala na mne. Nekonečné plienky, kašičky, bezesné noci. Mladí rodičia to mali vždy jednoduché vysvetlenie:
„Mami, veď ty si vždy hovorila, že sa tešíš na vnúčatá. Tak si ich teraz užívaj.“

Trpela som v tichosti. Nesťažovala som sa. Ale deň za dňom som cítila, ako mi život uteká medzi prstami. Prebudila som sa nie s plánmi na prechádzku alebo čítanie, ale s rozvrhom Emineho dňa.

A dnes – rozhodla som sa. Stačilo.

Medzitým sa na druhom konci mesta v zufalosti chystala Zuzka. Pod očami tmavé kruhy, na pleci ukňouraná Ema. V jednej ruke detská taška, v druhej notebook. Miško stál pri okne a písal profesorovi, dohadoval termín konzultácie pred skúškou.

„Zuzka, stihneš ju odniesť k tvojej mame?“ spýtal sa, popri tom si navliekal bundu.
„Stihnem,“ zamrmlala medzi zubami. „Ako vždy všetko na mne. A ty akoby si ani nebol jej otec.“

Vybehla z bytu, za chodu zapínajúc si bundu. Dievčatko capkalo nešťastne. V električke spustila hysterický plač. V Zuzkinej hlave búšilo len jedno: stihnúť, stihnúť, len nech je mama doma…

Stáli pred známomZaklopala na dvere, no v odpovedi necítila útechu, ale ticho, ktoré jej povedalo všetko.

Rate article
Wyznaj Sekret
Mamička už nehlídá: Ako babička povedala nie bezplatnému stráženiu