Mami, ten môj Kamil sa mi vôbec nepáči, hovorí Zuzana, keď ich matka po prvom stretnutí s jej snúbencom vyjadrí svoj názor. Počúvaj, Zuzano, zisti, čo ti na ňom nevyhovuje niekedy človek jednoducho nie je sympatický, inokedy sa v správaní objavia varovné signály, ktoré zamilovaná dievčina prehliadne. Keby sa Zuzana zamyslela nad matkiným radom, mohli by veci dopadnúť inak.
Zuzana však len zametá rukou a bráni sa argumentom, ktoré jej podľa nej znejú rozumnou pravdou.
Nikdy ťa nič neosloví. Preto zostávaš osamelá, aj keby som sa ti mohla ponúknuť aj ja, poznamená jej matka Mária.
Vieš toho veľa, zakrčí Mária Ignátiová.
A prečo si myslíš, že nič nerozumiem? Len preto, že som staršia? Zuzana sa bráni, že by bola slepá vedia, že k nej prichádzajú muži, ktorí sa zdajú byť dobrí, a ona ich všetkých odmieta bez váhania.
Bez váhania? spýta sa Mária filozoficky a potom ukončí hádku. Dobre, Zuzano, skončime túto reč.
Mami, už je neskoro robiť rozhodnutia. Som tehotná z Kamila a moje dieťa nebude vyrastať bez otca. Časť Angelineho (teraz Jarmily) hnevu voči matke pramení z neprítomnosti otcovskej postavy. V škole bola jediná, ktorej chýbal otec z úmyselnej príčiny. Dve ďalšie dievčatá stratili otcov, no to nebolo to isté ich otcovia zomreli, nie že ich nikdy nebolo.
Jarmila mala otca až do svojich troch rokov, potom sa rodičia rozviedli a otec ju v podstate zabudol. Jej matka čoskoro povedala, že keby Jarmila aspoň porodila syna, mohli by hovoriť o spoločnom výchove, ale Jarmila už nemala cťu svojho otca brať za povinnosť. Našťastie otec platil výživné, ale v jej živote sa nezapájal a nezaujímal sa o jej osud. Jarmila si myslela, že chýba otcovská postava hlavne kvôli matkinmu zlyhaniu mohla priniesť domov náhradného otca a rodina by mohla žiť pokojne, aj keď by nebol taký milujúci ako skutočný otec.
Rozhodla sa, že otca svojho dieťaťa bude mať aj tak Kamil nie je dokonalý, ale miluje Jarmilu a dieťa. Keď test DNA potvrdí otcovstvo, Kamil okamžite navrhne, že premení druhý pokoj v byte na detskú izbu. Jarmilu to poteší až do úrovne roztomilosti, a matkin komentár, že v Kamilovi niečo chýba, nemôže tento obraz zničiť.
Avšak, keď dieťa dovŕši rok, Jarmila zistí, že Kamil síce pravidelne chodí do práce, ale vôbec nepomáha s malou Krištínou. K tomu pridá jeho matka, Elena Vladimírová, ktorá rozpráva, ako zvláda dvoch detí, udržiava dom v poriadku a po pôrode rýchlo nastúpila späť do zamestnania. Elena však neber do úvahy, že Jarmila a Kamil posielajú svoje deti do jaslí už po niekoľkých týždňoch, kde sa o ne stará personál. Šťastné matky v tomto nastavení len počas prestávok prinášajú jedlo a kontrolujú, či všetko ide v poriadku.
V ich meste, kde už jaslí neexistujú, musia matky priamať svoje deti 24 hodín denne. Niektoré ženy majú podporu manželov alebo mamy, ale Mária Ignátiová žije v Košiciach, nie je na dôchodku a Jarmila tak zostáva sama s dieťaťom. Napriek tomu verí, že Kamil ich miluje a rodina je v poriadku.
Jedného dňa, keď sa Jarmila sprchuje, spustí sa požiarna signalizácia. Už dvakrát v roku znie falošná poplachová siréna a Kamil na ňu nereaguje. Jarmila si vyčistí šampón, oblečie si žabku a ide skontrolovať situáciu. Zistí, že dvere sú otvorené, dym sa vplieta zo schodiska, a Kamil je preč. Rýchlo obalí Krištínu dekou a utečie do detskej izby, potom po schodoch na podkrovie a cez neho do susedného domu.
Na ulici nájde zmäteného Kamila, ktorý v trasúcich rukách drží svoj nový herný počítač, na krku má profesionálnu videokameru, z vrecka mu vyčnieva tablet a mobil. Do čerta! pomyslí si Jarmila. Keby v ruke nemala dieťa, možno by ho rozštrčila; namiesto toho mu podrazila nohu a kričala ako prístavník. Najviac ju rozčúlila, že Kamil namiesto úprimného ospravedlnenia začal Jarmilu obviňovať z bláznivosti, tvrdí, že sa zblúdil, zabudol na manželku a dieťa to sa stáva každému.
Jeho reflexy sa spustili, lenže ne na záchranu dieťaťa, ale na záchranu svojho milovaného počítača, ktorý by sa bez neho nepohnul. Jarmila po tom rozvádza s Kamilom a po šiestich mesiacoch jej svokra nepokúša sa ich znovu spojiť. Našťastie Mária prijme dcéru a grandiat so svojím malým pokladom späť domov.
Mami, mala si pravdu, nemala som sa s Kamilom púšťať. A zistila som, že môže kedykoľvek v krízovej situácii uprednostniť techniku pred dieťaťom.
Pamätáš si, keď sme sa stretli pri vchode a susedský teriér štekal? spýta sa Mária. Archi? Áno, ten šteká na každého, jeho strýko Tomáš ho nikdy nepustí z vodítka. Hoci je priateľský, lebo mu bolo len z nudy
Keď sa ten psík rozbehne, Kamil sa rýchlo odtrhol a nechránil ťa pred nebezpečenstvom, ani ťa neťahal za ruku. Už vtedy si niesla jeho dieťa.
Jarmila si uvedomí, že nie je nutné mať v dome otca a manžela, aby bolo dieťa šťastné. Niekedy je jednoduchšie vychovávať ho sama, než žiť s niekým len pre ilúziu pekného obrazu. Rozhodne sa tak ďalej. Ak sa Kriština jedného dňa opýta, prečo vyrastá bez otca, Jarmila jej jednoducho povie, že otec pri nečakanej nehode zachránil svoj notebook, tablet, mobil a videokameru. V budúcnosti, keď sa Kriština snaží pochopiť, prečo sa tak stalo, pravdepodobne nikdy neodpustí, že jej otec radšej zachránil techniku než rodinu.




