Vieš čo, poviem ti príbeh o malom chlapcovi, volal sa Adam Kováč. Adam si pamätal svoju mamu, odkedy bol ešte batoľa. Bola preňho všetkým, lebo okrem nej nikoho nemal. Otec opustil jeho mamu ešte dávno pred jeho narodením, takže si naňho ani nepamätal.
Jedného večera, bol už súmrak. Adam sľúbil mame, že bude statočný a počká na ňu, kým sa vráti domov.
Prešli hodiny, najprv jedna, potom druhá a mama neprišla. Malý Adam, ktorý mal len päť rokov, sa rozplakal a šiel do maminej izby, možno na ňu tam natrafí. Ale mama tam nebola. Ani tie jej obľúbené topánky, v ktorých odišla, tam neboli.
Strach sa vkradol do jeho srdca, tak si znovu poplakal a nakoniec zaspal.
Zobudilo ho ranné slnko, ktoré mu svietilo rovno na postieľku. Hneď vstal a opäť sa vydal hľadať mamu. K susedovi nešiel, lebo mama mu vravievala, že tam žije ujo, čo veľa pije a stále sa háda. Z toho mal Adam strach.
Tak šiel Adam von, dúfal, že mamu nájde aspoň tam. Ľudia na ulici si ho nevšímali. Po chvíli chodenia už bol poriadne unavený, tak si sadol na lavičku vedľa jednej starej pani. Len čo si sadol, slzy mu začali samé tiecť. Pani sa naň zadívala a opýtala sa, čo sa mu stalo.
Choď domov, povedala mu nakoniec, mysliac si, že je len neposedný, a podala mu jablko. Adam sa však nevzdal a ďalej mamu hľadal. Ľudia, čo stretol, boli zaneprázdnení svojimi vecami, nikto ho nebral vážne.
Nakoniec bol taký unavený, že zaspal na lavičke v parku. Prichádzala už noc, Adamovi bola zima a cítil hlad. Nakoniec si ho niekto všimol a zavolal políciu. Odviezli ho na policajnú stanicu a odtiaľ ho dali do opatery jednej tety.
Chcem svoju mamu! plakal Adam, dúfajúc, že ju predsa len uvidí, keď otvorí tie dvere. Ale v izbe žiadna mama nebola.
Prišla ďalšia teta, doniesla mu čisté oblečenie, pomohla mu sa prezliecť a potom ho vzala medzi ďalšie deti, podobné jemu. Adam sa oprel o stenu v kúte a dlho tam tak mlčky postával, celý zmätený. V hĺbke duše už začínal tušiť, že jeho mamka je veľmi ďaleko a že ju možno už nikdy neuvidí.
P.S. Vieš, mama zomrela večer, keď vyšla z domu, zrazilo ju auto. Bul váž!




