Pred tromi mesiacmi sa môj život úplne nečakane obrátil naruby. Mal som všetko: úžasnú manželku, dcéru a vernú sučku. A jedného dňa mi manželka oznámila, že si niekoho našla a odchádza za ním. Nemohol som s tým nič urobiť, proste som to musel prijať ako to bolo.
Jasné, vedel som, že bude ťažko. Musel som sa postarať o seba aj o dcéru, čo s mojím platom rozhodne nebolo jednoduché. Ku koncu novembra, v jeden studený upršaný večer, keď som uspával malú Martinku a zobral našu fenu Dorku na prechádzku, natrafil som na staršiu pani.
Vonku bola pravá novembrová kosa, dážď šľahal ulice. Tá pani sedela sama na lavičke, už v dôchodkovom veku. Pri nej taška, zjavne jej bola zima. Prišiel som k nej a slušne sa spýtal, či jej môžem nejako pomôcť.
Pozrela na mňa unavenými očami a povedala, že ju dcéra vyhodila z bytu. Bolo mi tej panej nesmierne ľúto, tak som ju pozval domov. Doma som jej podal teplú perinu, navaril horúci čaj a prichystal večeru.
Volala sa Kveta. Rozhodla sa mi porozprávať o svojom živote.
Kveta mala dcéru, ktorú sama vychovala – manžela stratila dávno. Robila, čo mohla, aby dcéra mala lepší život. Robila dve roboty, ale práve preto, že sa stále snažila a väčšinu času bola preč, dcéra si ju nevážila a nerátala jej obetu.
Jej dcéra nikde nepracovala, roky žila z matkinej penzie, a ešte jej vyčítala, že kvôli nej si nemohla zariadiť svoj život. Vraj práve preto, že žili v garsónke spolu, nedokázala nájsť muža. A tak matke vynadala, aby si zbalila veci a odišla na dedinu k rodine, lebo ona už má 35 rokov, nie je vydatá a matka jej iba prekáža.
Kveta u nás tú noc prespala.
Ráno už chcela odísť, ale navrhol som jej, že kým si nenájde riešenie, môže ostať. Ani sekundu som o nej nepochyboval. Vedel som, že môžem ísť do práce, zatiaľ čo Kveta sa postará o Martinku a vyvenčí Dorku. Ona rada súhlasila.
Dozvedel som sa, že Kveta má vlastnú chalupu za mestom, ale v dome nie je kúrenie. Vzťah bol čoraz bližší – stala sa nám druhou mamou. Martinka ju milovala, volala ju starká, správala sa k nej ako k vlastnej babke.
Potom sme spolu vyrazili na Kvetinu chalupu. Bola útulná, udržiavaná, v tichej dedine obkolesenej lesmi a s jazerom na dosah ruky. Bola tam krásna príroda a dom bol starostlivo spravovaný – bolo poznať, že tu býva ozajstná gazdiná.
Cítili sme tam pokoj a šťastie. Prišiel aj sused odvedľa, chvíľu sme debatovali. Keď sa dopočul o všetkom, čo sa Kvetke prihodilo, povedal, že s pomocou susedov vymú sobu, a už bude doma teplo, bude si vedieť variť a normálne žiť.
Kveta mala šťastie na ľudí ochotných podať pomocnú ruku v ten najťažší moment. Zamilovali sme si túto ženu a poprosili ju, aby bývala s nami, pomáhala nám a v lete sme spolu chodievali na chalupu. Prikývla rada.
Tak sme obaja, ja aj Kveta, stratili pôvodnú rodinu, no našli sme si jeden v druhom nový domov. A v tejto jednoduchosti a vzájomnej podpore som pochopil, že rodina nie je o krvi, ale o láskavosti a ochote otvoriť svoje srdce druhému.




