«Mám 68 rokov. Som sama. Požiadala som deti, aby ma prijali k sebe — dostala som zdvorilé “nie”»

Mám osemdesiat osem rokov. Som vdova. Už veľmi dlho. Môj manžel odišiel ticho, vo spánku, bez slov, bez rozlúčenia. Odvtedy žijem ako v hmle. Dni sa miešajú do jedného, tváre sa zabúdajú, udalosti sa nezapamätajú. Stále pracujem – nie pre peniaze, ale aby som nezbláznila v tom tichu. Práca sú posledné hodiny v dňoch, kedy sa aspoň na chvíľu cítim potrebná.

Nesťažujem sa. Len konštatujem. Nemám záľuby, koníčky, sny. Všetko, čo bolo, je v minulosti. Už nehľadám, neskúšam, nedúfam. Asi len starnem. Ale najťažšie nie je to, že som stará, ale osamelosť, ktorá sa prilepila na steny môjho dvojizbáku v Pezinku ako pleseň – ticho, nepozorovane, ale neúprosne.

A tak som sa rozhodla. Napadlo ma: možno by bolo dobré ponúknuť synovi a jeho rodine, aby sa prisťahovali ku mne? Má tri deti, rodina rastie, bývajú v tlačenici. A ja mám voľnú izbu, skrine s posteľným prádlami, miesto pre detské hračky. Zdalo sa to logické: miesto je, túžba tiež. Ale nie všetko je také jednoduché.

Syn počúval, neprerušoval ma. Potom zavolala nevesta. Zdvorilo, ale s chladom v hlase.

„Viete, pani Vargová, u nás je všetko už zariadené. Deti sú zvyknuté na svoj priestor. A okrem toho, žiť pod jednou strechou – to je ťažké. Každý máme svoje zvyky, svoj rytmus.“

Pochopila som. Som pre nich bremeno. Stará žena, ktorej sa musí ustupovať, ktorú treba znášať. A predsa som nežiadala veľa – len byť blízko.

Moja dcéra… Rada by som s ňou pobývala. Ale ona má svoju rodinu, svoje starosti. Nepovedala to priamo, že som nežiaduci hosť, ale… stačil mi pohľad jej muža, keď som sa po večeri zdržala v kuchyni. Dcéra je však pohostinná – vždy mi nalieva čaj, nakŕmi, vypočuje. Len čím častejšie ich navštevujem, tým ťažšie sa mi vraciať do môjho prázdneho bytu, kde hodiny tikajú hlasnejšie ako televízor.

Hovoria, že nie som stará. Že život nekončí s dôchodkom. Že môžem ísť na výlet, pridať sa do krúžku, skúsiť jógu. Vraj „sa len uzatváraš pred svetom“.

„Mama, naozaj si myslíš, že by ti s nami bolo lepšie?“ pýta sa dcéra. „Nebola by si v pohode, stále by si sa cítila ako naviac.“

„Radšej nájdi niečo, čo ťa naozaj baví,“ hovorí syn. „Možno chod do knižnice, na plaváčku. Teraz je toľko zaujímavých vecí…“

A ja len stojím a mlčím. Lebo neviem vysvetliť, že nepotrebujem koníčky. Nie výstavy ani turistiku. Chcem živý hlas ráno. Detské kroky v chodbe. Ranný čaj, ktorý nie je len pre mňa. Niekomu, kto je len tak blízko.

Hovoria mi: „Ešte môžeš nájsť lásku.“ A mne to pripadá ako vtip. Kam by som chodila? S vráskami, unavenými očami, s pamäťou, v ktorej je viac minulosti než budúcnosti?

Áno, žijem. Ale zdá sa mi, že žijem popri všetkom. Popri sviatkoch, popri rozhovoroch, popri smiechu, ktorý kedysi znel v kuchyni. Teraz ticho. A ja.

Nežiadam o ľútosť. Len chcem pochopiť: prečo som pre tých, kvôli ktorým som kedysi nespávala, pre koho som varila, žehlila, komu som strážila pri horúčke, teraz naviac? Prečo v tomto dome už nemám svoje miesto? Nie som cudzia. Som matka. Babka. Rodná.

Je snáď byť potrebná luxus, ktorý si zaslúžia len mladí?

Neviem, ako deti presvedčiť, aby ma vzali k sebe. Možno ani nemá zmysel. Možno by mi hrdosť mala povedať: „Ži, ako žiješ. Nikomu sa nevtieraj.“ Ale srdce nepozná hrdosť. Len sa tuší. A sníva – po svojom, po starčeky – o tom, že raz zazvoní telefón a niekto povie:

„Mama, rozmýšľali sme. Presťahuj sa ku nám. Chýbaš nám.“

Rate article
Wyznaj Sekret
«Mám 68 rokov. Som sama. Požiadala som deti, aby ma prijali k sebe — dostala som zdvorilé “nie”»