Mám štyridsaťsedem rokov. Už pätnásť rokov som pracoval ako osobný vodič významného riaditeľa v jednej veľkej technologickej firme v Bratislave. Po celý ten čas so mnou jednal férovo. Platil mi poctivo, dostával som všetky potrebné benefity, aj rôzne prémie navyše. Vozil som ho všade na obchodné stretnutia, na letisko, na pracovné večere či na rodinné oslavy.
Vďaka tejto práci žila moja rodina pokojne. Dokázal som zabezpečiť vzdelanie pre moje tri deti, kúpil som malý rodinný domček v Rači na hypotéku a nikdy nám nič zásadné nechýbalo.
Minulé utorok som ho mal odviezť na veľmi dôležité rokovanie do hotela v centre mesta. Ako vždy oblečený v čistom obleku, auto dokonale pripravené, dorazil som načas.
Cestou mi povedal, že rokovanie bude kľúčové a že sa zúčastnia hostia zo zahraničia. Poprosil ma, aby som ho čakal na hotelovom parkovisku, keďže rozhovory sa môžu natiahnuť na dlhšie.
Odpovedal som, že s tým nie je najmenší problém a budem čakať, koľko bude treba.
Stretnutie začalo skoro ráno. Zostal som v aute. Prešiel obed, potom popoludnie, stále nevyšiel. Poslal som mu správu, či je všetko v poriadku a či niečo nepotrebuje. Odpísal, že všetko beží skvele a nech mu dám ešte hodinu.
Prišiel večer. Už som bol poriadne hladný, no ani som sa nepohol nechcel som riskovať, že by vyšiel a nenašiel ma tam.
Asi o pol deviatej večer som ho konečne uvidel vychádzať z hotela. Nebol sám vyšiel s ľuďmi, s ktorými rokoval. Všetci sa smiali, vyzerali spokojne. Rýchlo som vystúpil z auta, aby som im otvoril dvere.
Povedal mi, aby som ich odviezol na večeru. Slúžobne som prikývol a vyrazili sme.
Počas jazdy hostia rozprávali po anglicky. Rokmi som sa učil angličtinu večer po práci, chcel som sa rozvíjať, hoci v práci som sa tým nikdy nechválil. Rozumel som každej vete.
Zrazu sa jeden z nich spýtal môjho šéfa, či vodič čakal celý deň vraj je to veľká oddanosť. Šéf sa zasmial a odvetil niečo, čo mi bodlo priamo do srdca:
Veď preto ho platím. Je to len vodič. Aj tak nemá nič lepšie na práci.
Všetci sa rozosmiali.
V hrdle som pocítil úzkosť, ale ovládol som sa. Šoféroval som ďalej, ako keby som nič nepočul.
Keď sme dorazili, oznámil mi, že večera sa predĺži a že si mám ísť tiež niečo zjesť, po dvoch hodinách sa mám vrátiť. Naoko pokojne som súhlasil.
Šiel som do stánku neďaleko hotela a kým som jedol segedín, jeho slová mi stále zneli v hlave: Len vodič.
Pätnásť rokov lojality, skoré vstávanie, hodiny čakania a pre neho som bol toto? Iba vodič?
Po dvoch hodinách som sa vrátil, odviezol ich späť do hotela. On bol spokojný rokovanie dopadlo úspešne.
Na druhý deň ráno som prišiel pre neho ako obvykle. Keď nastúpil, pozdravil sa a povedal, nech vyrazím smer kancelária.
Na sedadle vedľa neho ležal môj list o výpovedi.
Zbadal ho, prekvapene sa ma opýtal, čo to je.
Povedal som, že podávam výpoveď s rešpektom, ale rozhodne.
Zostal zaskočený, hneď sa ma spýtal, či potrebujem viac peňazí, alebo sa niečo stalo.
Odpovedal som, že nejde o peniaze, len je čas skúsiť inú cestu.
Trval na tom, aby som mu povedal pravý dôvod. Keď sme stáli na červenej, pozrel som mu do očí a povedal, že večer predtým ma nazval len vodičom, ktorý nemá nič lepšie na práci. A že možno má pravdu pre neho. Ale ja chcem pracovať pre niekoho, kto ma rešpektuje.
Sklonil hlavu.
Začal sa vyhovárať, že to nemyslel tak, že to bola chyba a nechcený komentár.
Uistil som ho, že tomu rozumiem, ale po pätnástich rokoch to pre mňa znamenalo dosť. A že mám právo byť tam, kde si ma budú vážiť.
Keď sme prišli pred firmu, prosil ma, aby som to ešte zvážil, ponúkol mi výrazné zvýšenie platu. Odmietol som. Povedal som, že odpracujem výpovednú lehotu a potom odchádzam.
Môj posledný deň bol veľmi ťažký. Skúšal to do poslednej chvíle ešte lepšie podmienky. Ale ja som už mal jasno.
Dnes pracujem inde. Zavolal mi človek, čo mi ponúkol prácu nie vodiča, ale koordinátora. Lepší plat, vlastná kancelária, pevná pracovná doba. Povedal mi, že si vie vážiť lojálnych a pracovitých ľudí.
Bez zaváhania som prijal.
Neskôr mi prišla správa od bývalého šéfa. Napísal, že urobil veľkú chybu a že som bol viac ako len vodič že som bol ten, na koho sa mohol vždy spoľahnúť. Prosil ma o odpustenie.
Zatiaľ som mu neodpovedal.
Teraz som na novom mieste, cítim sa konečne ocenený, hoci niekedy sa sám seba pýtam urobil som dobre? Mal som mu dať šancu?
Niekedy stačí veta, vyrieknutá za päť sekúnd, aby pokazila niečo, čo človek budoval pätnásť rokov.
A čo by ste spravili vy zachoval som sa správne, alebo to bolo priveľa?




