Volám sa Zuzana. Mám štyridsaťdva rokov. Mám rodinu – manžela a dve úžasné deti. Žijeme v zahraničí, v Taliansku, kam sme odišli pred pätnástimi rokmi. Bol to náš vedomý krok začať všetko odznova: vyslobodiť sa z chudou, vybudovať si slušný život a vytvoriť podmienky, v ktorých budú naše deti môcť vyrastať šťastne.
Pochádzame z malej dediny na východnom Slovensku. Prvé roky po svadbe sme bývali s rodičmi – s mojimi aj jeho, striedavo. Ale po troch rokoch bolo jasné: ak chceme žiť v pokoji a harmónii, musíme odísť. A tak sme odišli.
Najprv to bolo ťažké. Pracovali sme za nízke mzdy, šetrili každý cent. Pridala som si ako opatrovateľka, manžel umýval autá. Bývali sme v malinkom byte na okraji Ríma. Ale robili sme to spoločne. Spoločne sme šetrili, spoločne sme sa zlepšovali. Po niekoľkých rokoch sa nám narodil syn a neskôr aj dcéra. Už sme mali povolenie na pobyt, vlastný byt na hypotéku a prácu, ktorá nám umožňovala nielen prežiť, ale aj žiť.
Deti chodia do školy, majú svoje krúžky, vyrastajú v láske a úcte. Nie sme boháči, ale vystačíme si. Nepýtame sa nikoho o pomoc. Všetko sme si vybudovali sami.
A v tom všetkom začali prichádzať telefony od mojich rodičov. Mama a otec zostali v dedine. Za všetky tie roky nás ani raz nenavštívili. Neposlali deťom žiadny darček, ani slovom nepoďakovali. Keď som mohla, posielala som im peniaze. Platila som im lieky, posielala balíky s oblečením. Na oplátku som počula len výčitky: „Vy tam v Taliansku žijete ako králi, a my tu v biede!“
A potom prišiel ten moment, ktorý prelial pohár. Mama povedala: „Rozhodli sme sa presťahovať k vám. Tu už pre nás nič nie je. U vás je teplo, jedlo, deti na blízku.“ A dodala, že sa presťahujú samozrejme na náš účet – a budú bývať s nami.
Omámilo ma to. Nepýtali sa, či nám to vyhovuje. Či si to môžeme dovoliť. Či máme voľnú izbu. Nie. Jednoducho vyhlásili, že „teraz je na nás, aby sme sa o nich postarali“. Ale nikto sa neopýtal, či sa niekto kedysi postaral o mňa?
Kedy som chorovala, mama neprišla. Keď sme s manželom prvých mesiacov v Taliansku hladovali, neposlala mi ani čaj. Keď sa nám narodili deti, od babičky neprišla žiadna hračka, žiadna plienka. A teraz mám obetovať svoj pokoj, príjemnú domácu atmosféru, svoju vlastnú rodinu – pre tých, ktorí ma kedysi opustili?
Nie som bezcitná. Neodmietam pomôcť. Už teraz pomáham – finančne aj morálne. Ale nechcem, aby moje deti vyrastali v neustálom napätí, počúvali výčitky a rozmaznanosť. Nechcem, aby manžel večer odchádzal z domu, aby nemusel počúvať, ako mu svokra číta morálku.
Prečo by mali moje deti deliť izbu, len pretože babička si usúdila, že „nemá dosť miesta“? Prečo by mal môj manžel žiť v dome, kde ho považujú za niekoho, kto je povinný „vozČiže som sa rozhodla: pomôžem rodičom, ale na mojich podmienkach – vždyť nakoniec, keď už nič iné, lásku a úctu si treba zaslúžiť.




