List, ktorý nedošiel
Stará mama Mária dlho sedela pri okne, aj keď nebolo veľmi na čo pozerať. Na dvore sa rýchlo stmieva, lampa pod oknom raz svietila, raz tmavla, akoby sa jej nechcelo. Po snehu sa tiahli sporadické stopy od psov a ľudí, v diaľke zahrkalo metlou upratovačky a opäť zavládlo ticho.
Na parapete ležali okuliare v tenkom ráme a starý mobil s popraskanou fóliou na displeji. Občas mobil zavibroval, keď do rodinného chatu padla fotka alebo hlasová správa, no dnes bol ticho. V byte vládlo hlboké ticho. Hodiny na stene odbíjali sekundy hlasnejšie, ako by si Mária želala.
Postavila sa, prešla do kuchyne a zapla svetlo. Žiarovka pod stropom vytvorila mdlý žltkastý kruh. Na stole stála miska s vychladnutými pirohmi, prikrytá tanierom. Navarila ich cez deň, pre istotu, ak by niekto prišiel. Nikto neprišiel.
Sadla si za stôl, vzala piroh, zahryzla a hneď ho položila späť. Cesto za ten deň stvrdlo. Zjesť sa dalo, ale radosť z toho nebola žiadna. Naliala si čaj zo starého smaltovaného čajníka, chvíľu počúvala, ako sa voda leje do skla, a nečakane si nahlas vzdychla.
Vzdych bol ťažký, akoby niečo z hrude sa odtrhlo a sadlo si vedľa nej na stoličku.
Načo nariekam, pomyslela si. Všetci sú živí, vďakabohu. Strecha nad hlavou je. A predsa…
Aj tak jej myšlienkami vírili útržky rozhovorov z nedávna. Dcérin hlas, napätý ako struna:
Mami, ja už to takto s ním nedokážem. Zase…
A zaťov hlas, trochu posmešný:
Ona sa ti sťažuje, však? Povedz jej, že v živote nie je všetko podľa jej predstáv.
A vnuk, Martinko, ktorý na telefóne odpovedal len krátke hm vždy, keď sa spýtala, ako sa má. Práve tie hm boleli najviac. Dakedy jej vedel rozprávať o škole, o kamarátkoch celé hodiny. Teraz dospel, pravda. Ale aj tak.
Pred ňou sa už dávno nehádali nahlas, nebúchali dverami. No medzi slovami stála neviditeľná stena. Drobné výčitky, nevyslovené poznámky, krivdy, ktoré nikto neprizná. A ona, medzi dvoma brehmi, raz k dcére, raz k zaťovi, vždy opatrná, aby nepovedala niečo navyše. Občas mala pocit, že za všetko môže ona sama že ich zle vychovala, zle poradila, alebo naopak mala radšej mlčať.
Odpila si z čaju, skrčila tvár popálila sa a spomenula si, ako kedysi, keď bol Martinko malý, spolu písali list Ježiškovi. Pracne písal písmenká: Prosím, prines mi stavebnicu a nech sa mama s otcom nehádajú. Vtedy sa smiala, hladkala ho po hlave a hovorila, že Ježiško to určite zaistí.
Teraz ju pri tej spomienke pichlo pri srdci, akoby vtedy syna oklamala. Mama s otcom sa hádať neprestali. Iba sú v tom zosobraní.
Odstrčila pohár, pretrela stôl servítkou, hoci čistý bol aj tak. Potom prešla do izby a zapla stolnú lampu. Svetlo padlo na starý písací stôl, za ktorým už takmer nikdy nepísala ručne. Viac času trávila s mobilom: správy, smajlíky, hlasové správy. Ale pero ležalo v pohári s ceruzkami, vedľa blok na poznámky.
Chvíľu sa na ne dívala, a vtedy jej napadlo: Čo keby…
Myšlienka bola detinská, no pri nej sa jej v hrudi trochu oteplilo. Napísať list. Ozajstný, na papieri. Nie preto, aby dostala darček. Len tak poprosiť. Nie ľudí, ktorí majú svoje starosti, ale niekoho, kto, podľa všetkého, nikomu nič nedlhuje.
Usmiala sa sama pre seba. Babka sa načisto zbláznila, ide písať list Ježiškovi. Ale ruka už siahala po bloku.
Sadla si, opatrne si napravila okuliare na nose a vzala pero. Na prvej strane boli staré poznámky, preto prevrátila list, našla prázdny. Chvíľu váhala, potom napísala: Drahý Ježiško.
Ruka sa jej trochu zatriasla. Bolo jej trápne, ako keby jej niekto čítal cez plece. Obzrela sa po izbe, na úhľadne ustlanú posteľ, na zatvorenú skriňu. Nikto tam nebol.
No a čo, povedala si ticho a pokračovala:
Viem, že si pre deti a ja som už stará. Ale nebudem ťa prosiť o kabát, televízor a iné veci. Všetko, čo potrebujem, mám. Chcem len jedno: urob, prosím, aby bola v našej rodine pohoda.
Aby sa dcéra s zaťom nehádali, aby vnuk nebol ticho ako cudzí chlapec. Aby sme si všetci vedeli sadnúť za jeden stôl bez strachu, že niekto niečo povie zle. Viem, že ľudia si za to môžu sami a že ty s tým veľa nenarobíš. Ale možno vieš aspoň trochu pomôcť. Asi na to nemám nárok, ale predsa ťa prosím. Ak sa dá, urob, aby sme sa naozaj počuli.
S úctou, starká Mária.
Prečítala si to. Slová jej pripadali naivné a krivé ako decké kresby. Ale neškrtala ich. Akoby jej odľahlo, že to napísala, že to nehovorí do prázdna.
Papier šuchotal pod prstami. Opatrne list zložila na polovicu, potom ešte raz. Chvíľu ho držala v rukách, nevediac, čo ďalej. Vyhodiť z okna? Hodiť do poštovej schránky? Smiešne.
Postavila sa, išla do predsiene po kabelku. Spomenula si, že zajtra ide do obchodu a na poštu zaplatiť nájom a energie. Nuž, hodím ho tam, do tej krabice pre listy Ježiškovi, rozhodla sa. Teraz ich majú v každom obchode. Hneď sa cítila menej trápne. Nie je jediná.
Vložila list do vrecka kabelky, vedľa občianskeho a šekov, a zhasla svetlo. Hodiny tikali. Ľahla si, dlho sa prehadzovala, počúvala ticho, až nakoniec zaspala.
Ráno vyrazila skôr, aby to stihla doobeda. Vonku bolo klzko, sneh pod nohami škrípal. Pri vchode stála susedka s jazvečíkom, kývla jej a prehodili pár slov o zdraví. Mária kráčala ďalej, držiac popruh kabelky v dlani.
Na pošte bolo rušno. Rad sa tiahne k okienku s platbami. Postavila sa nakoniec, vybrala z kabelky šeky aj zložený list. Schránku pre listy Ježiškovi vnútri nemali. Len bežné poštové schránky a vitrínka so známkami.
Na chvíľu ostala zaskočená. Tak si vymýšľala, pomyslela si. Mohla by list vyhodiť do koša, ale nedokázala. Strčila ho späť do kabelky, vybavila platbu a vyšla na ulicu.
Pri pošte bol malý stánok s hračkami a ozdobami. Na prednej časti visel kartón s nápisom: Listy Ježiškovi. Ale krabica bola prázdna a predavačka práve odlepovala lepiacu pásku.
Už je po všetkom, povedala Márii, všimnúc si jej pohľad. Včera bol posledný deň. Teraz už neskoro, nestihli by to.
Mária prikývla, hoci sa vlastne nikam neponáhľala. Poďakovala, aj keď nemala za čo, a vybrala sa domov. List ostal v kabelke, ako malý teplý uzlík, ktorý sa ťažko zabúda a nevie zahodiť.
Doma sa vyzula v predsieni, zavesila kabát, kabelku položila na stoličku. Mobil v kabáte krátko zavibroval. Bola to správa od dcéry:
Mami, ahoj. Prídeme k tebe cez víkend, dobre? Martinko chce niečo do školy, vraj máš staré knihy.
Cítila, ako sa jej vnútri niečo stiahlo a hneď aj uvoľnilo. Prídu. Tak predsa všetko nie je tak zlé. Odpísala: Samozrejme, teším sa.
Potom prešla do kuchyne, vyložila nákup, dala variť polievku. List ostal v kabelke zabudnutý na stoličke.
V sobotu večer sa na chodbe ozvali kroky, buchli dvere. Mária pozrela cez kukátko. Siluety poznala: dcéra s taškou, zať s krabicou, Martinko s ruksakom na ramene. Takmer prerástol dverný rám, štíhly, v tmavej bunde s čiapkou na ušiach.
Babka, ahoj, povedal, keď vošiel ako prvý a nesmelo ju pobozkal.
No poďte, poďte, rozrušila sa. Vyzujte sa, mám pre vás papuče.
V predsieni bolo zrazu rušno a tesno. Voňalo to snehom a akýmisi koláčikmi z tašky, ktorú držala dcéra. Zať hundral, že v vchode je zasa špina, Martinko mlčky vyzúval tenisky, pričom ruksakom drgol do vešiaka.
Mami, len na chvíľu, povedala dcéra, kladúc tašku na zem. Zajtra ideme k jeho rodičom, vieš.
Viem, viem, prikývla Mária. Poďte do kuchyne, uvarila som polievku.
V kuchyni sa rozsadili akosi nerovnomerne. Zať bližšie k oknu, dcéra vedľa neho, Martinko oproti Márii. Polievka sa nalievala mlčky, len lyžice cinkali. Potom sa rozhovor rozbehol o práci, zápchach, cenách. Slová plynuli hladko, ale pod povrchom šumelo napätie.
Martinko, ty si chcel tie knihy do školy, pripomenula dcéra, keď dojedli.
Áno, Martinko sa akoby zobudil. Babka, máš niečo o histórii, vojne? Učiteľka vravela, že si môžeme niečo prečítať navyše.
Mám, mám, potešila sa Mária. Celá séria na poličke, poď, ukážem ti.
Odišli do izby spolu. Mária zapla stolnú lampu, načiahla sa k vrchnej poličke, kde stáli knihy v ošúchaných väzbách.
Tu máš, posúvala knihy, čítala ich chrbty. Tu je o povstaleckých bojoch, tu o odboji, tu spomienky Čo presne by si chcel?
Hocičo, len nech to nie je nuda, pokrčil plecami Martinko.
Stál vedľa nej, trochu sklonený. Zbadala v ňom toho malého chlapca, čo kedysi sedával u nej na kolenách a sypal nekonečné otázky. Teraz mlčal, ale v očiach sa objavil záujem.
Skús túto, podala mu knihu s bledou obálkou. Aj ja som ju kedysi čítala.
Vzal ju, prelistoval.
Ďakujem, babka.
Ešte chvíľu sa rozprávali o škole, učiteľovi dejepisu, ktorý je podľa Martinka v pohode, len niekedy preháňa. Márii stačilo, že rozpráva.
Potom dcéra zaklopala do izby:
Martinko, pobalíme sa, ideme.
Jasné, strčil knihu do ruksaku a šiel do predsiene.
Pri odchode bol zasa ruch, papuče, bundy, zavolaj, nech nezabudneš, pošlem ti to. Odprevadila ich ku dverám, ostala stáť, kým sa výťah nezavrel, a vrátila sa do bytu.
Ticho padlo okamžite. V kuchyni začala upratovať. Na stoličke bola jej kabelka, v ktorej ležal list. Automaticky siahla do vrecka, pohmatala papier. Chvíľu uvažovala, či ho vybrať a roztrhať, ale nakoniec ho schovala ešte hlbšie a zips zatiahla.
Netušila, že v predsieni, kým bola pri knihách, Martinko kabelku pri vyzúvaní zavadil nohou. Vrecko sa trochu otvorilo a biely rožok papiera vykukol. Automaticky ho upravil, čítal Drahý Ježiško a na chvíľu stuhol.
Vtedy list nevybral. Okolo boli dospelí, všetko sa mihalo. No tie slová mu utkveli v pamäti.
Večer, už doma, keď vyberal z ruksaku knihu, spomenul si. Najskôr mu myšlienka, že babka, dospelá žena, píše Ježiškovi, prišla smiešna, potom zvláštna a napokon nečakane smutná.
Na druhý deň boli s rodičmi u ďalšej rodiny, jedli šaláty, počúval, o čom sa dospelí bavia. No niekde v kúte hlavy stále videl biely lístok.
O pár dní, cestou zo školy, napísal babke: Babka, môžem k tebe prísť? Niečo do školy potrebujem. Odpoveď: Príď, budem rada, prišla takmer hneď.
Prišiel po vyučovaní, s ruksakom na chrbte, slúchadlami v ušiach. V bytovke voňalo kapustou a dezinfekciou. Dvere sa otvorili skoro hneď.
Poď, Martinko, vyzuj sa. Napiekla som ti palacinky, povedala, ustupujúc do chodby.
Vyzul si bundu, ruksak položil na stoličku vedľa kabelky. Kabelka bola trochu otvorená, z vrecka opäť trčal rožok papiera. Ozvalo sa mu v hrudi.
Kým babka rozkladala palacinky, ticho si prisadol, akoby uväzoval šnúrku, a papier vytiahol. Srdce mu bilo rýchlejšie. Vedel, že to nie je správne, ale zastaviť sa nedokázal.
Strčil list do vrecka mikiny, rýchlo sa zdvihol a šiel do kuchyne.
Palacinky! Super, povedal, snažiac sa správať normálne.
Jedli, rozprávali sa o škole, počasí, o prichádzajúcich prázdninách. Babka sa občas pýtala, či mu nie je zima alebo či nemá roztrhané topánky. Mávol rukou, vtipkoval.
Potom prešli do izby, tváril sa, že listuje v knihe, a odišiel načas.
Až doma, vo svojej izbe, rozložil list. Papier mierne pokrčený, s rožkami. Písmo pekné, krúžkované.
Začal čítať. Najskôr sa cítil trápne, akoby načúval cudziemu rozhovoru. Potom, keď došiel k tomu, aby vnuk nebol ticho ako cudzí, bolo mu ešte horšie.
Zastal, čítal tú vetu dvakrát. V hrdle mal hrču. Spomenul si, ako babke poslednú dobu odpovedal stručne, odkladane, keď volala. Nie že by ju nemal rád, ale únavu, náladu, čas mu zjedli iné veci. A ona to cítila ako…
Dočítal list do konca. O pokoji v rodine, o spoločnom stole. A zrazu cítil k babke takú ľútosť, že by najradšej hneď šiel k nej, objal a sľúbil, že všetko bude fajn. Zároveň mu to pripadalo detinské.
Ľahol si na chrbát, pozeral na strop. List ležal vedľa, biela škvrna na tmavej prikrývke.
A čo teraz? premýšľal. Dá sa to povedať mame a otcovi? Začnú: čo za hlúposti, načo to písala, alebo sa ešte doťahovať viac. Vrátiť list babke? Bude jej trápne. Aj mne.
Prevrátil sa na bok, tvár si skryl do vankúša. V hlave mu zneli slová: aby sme sa počuli, aby nebol vnúčik ticho ako cudzí. Tie prosby zneli, akoby boli mierené nie na rozprávkového deda, ale priamo na neho.
Večer pri večeri chcel viac ráz začať hovoriť: Mami, babka, ale vždy ho čosi zarazilo. Otec sa spýtal na známky, mama spomenula šéfku. Mlčal, dojedol cestoviny bez pohľadu na nich.
V noci nemohol spať. List ležal v zásuvke, úhľadne zložený. Myslel na svetlo, ktoré list do rodiny priniesol, no zatiaľ iba pre neho.
V škole na prestávke povedal kamarátovi, že našiel babkin list Ježiškovi. Kamarát sa smial: Srandista. Môj dedko neverí ani na dôchodok, nie ešte na Ježiška.
Nie je to smiešne, prekvapilo ho, aký ostrý je jeho hlas.
Kamarát pokrčil plecami, zmenil tému. Martinko ostal s pocitom, že je so svojím bremenom sám.
Večer vyťukal babkin číslo, no nedovolal sa, zložil. V rodinnom chate prezeral posledné správy: fotka šalátu, vtip o zápche v Bratislave, pozvánka na vianočný večierok. Povrchné, bezpečné. O listoch ticho.
Rýchlo napísal: Mami, čo keby sme boli na Silvestra u babky? a hneď to zmazal. Vedel si predstaviť, čo povie mama: Zbláznil si sa? Dohodli sme sa s otcovými rodičmi! Hádkam sa nechcel vystaviť.
Vytiahol znovu list, rozložil ho. Pohľad mu padol na riadky o spoločnom stole. A vtedy ho napadlo niečo, čo bolo zároveň strašidelné i smiešne.
Nie Silvester. Proste rodinná večera. Bez príčiny.
Vošiel za mamou, keď písala pri notebooku na sedačke.
Mami, postál vo dverách. Nešli by sme k babke spolu, že by sme zostali na večeru všetci naraz? Môžem pomôcť navariť.
Mama sa obrátila s úškrnom:
Ty? Variť? Zaujímavé. Ale nemáme čas. Otec dlho v práci, ja mám uzávierku.
Tak v sobotu. Aj tak doma len vysedávame.
Vzdychla, oprala sa o operadlo.
Martinko, neviem. Otec zas bude hundrať, že chce mať pokoj. A celkovo…
Mami, prerušil ju, cítil v sebe novú silu, ona je tam sama. Ty si to sama hovorila. Raz. Prosto posedieť.
Prekvapilo ho, čo všetko dokáže povedať. Mama sa na neho pozrela pozornejšie.
Dobre, povedala. Skúsim sa s otcom dohodnúť, nič nesľubujem.
Kývol a odišiel, uši mu horeli. Prvý neistý krok mal za sebou.
Večer cez dvere začul, ako rodičia v kuchyni ticho hovoria:
On to sám navrhol, prekvapene mama.
A načo tam? bručal otec. Zase reči o zdraví, dôchodkoch…
Je tam sama… nežne mama. A Martinkovi to asi nie je jedno.
Po chvíľke ticha len:
Dobre, v sobotu ideme.
Martinko som mal pocit, že vyhral spravodlivú malú vojnu. No čakala ho ešte ďalšia s babkou.
Na druhý deň volal jej sám.
Babka, ahoj. Prídeme v sobotu. Aj ja na obed vám môžem niečo pomôcť.
Chvíľa ticha.
Pravdaže, rád ťa naučím robiť šalát. Môžeš čistiť zemiaky.
V sobotu prišiel už pred obedom, s dvoma taškami plnými nákupov.
Tolko nakúpené, pousmiala sa babka. To bude pre regiment?
Nevadí, aspoň ostane, mávol rukou.
Spolu šúpali zemiaky, krájali zeleninu. Mária mu občas napomínala úchop, upravovala prsty, takto nie, odrežeš sa.
V kuchyni rozvoniavali cibuľa, mäso. Rádio hralo potichu. Zimný večer padal na dvor, kde sa sem-tam mihli postavy.
Babka, povedal, keď krájal uhorky, veríš ešte v Ježiška?
Trhla sa, lyžica cinkla o panvicu.
Prečo sa pýtaš?
Mykol plecami.
Len tak. V škole sme sa hádali.
Mária miešala mäso, potom sa obrátila:
Ako dieťa som verila, potom už menej. Možno je to inak, nie ako v telke. A čo?
Len tak, povedal rýchlo. Je to celkom pekné uveriť.
Na chvíľu obaja zmĺkli, každý sa vrátil k svojej práci. Ani jeden nespomenul list, ale ako by obaja vedeli, o čo naozaj ide.
Večer prišli rodičia. Otec trochu unavený, ale nie mrzutý, mama s koláčom.
Toľko jedla, pozrel sa otec. Tu by sa najedol aj regiment.
Váš syn mi pomáhal, usmiala sa Mária.
To hádam! naoko neveriac otec.
Ešte žijem, zašomral Martinko.
Sadli si za stôl. Spočiatku bolo trochu rozpačité ticho. Každý vážil slová. Ale jedlo, ako to už býva, urobilo svoje. Postupne rozprávali veselé príhody z detstva, o otcovi v práci. Mária sa zasmiala, raz-dva prekrývala úsmev rukou.
Martinko ich pozoroval, stále mysliac na list. Medzi vetami, v tichu, prebiehal ešte druhý rozhovor ten o skutočnom porozumení.
V určitom momente, keď mama podávala čaj, povedala:
Prepáč, že sme u teba tak málo. Sme stále niekde.
Povedala to nie ospravedlňujúco, ale uznanlivo. Mária sklopila zrak, prešla prstom po okraji tanierika:
Rozumiem, ticho. Máte svoj život. Nehnevám sa.
Martinko vedel, že vnútri predsa len trošku áno. Ale v tých slovách nebolo obvinenie, skôr snaha nebyť na ťarchu.
Ale aj tak, ozval sa zrazu on, niekedy to hádam ide, aj mimo sviatkov.
Rodičia sa otočili. Martinko sa hanbil, ale pokračoval:
Veď ako dnes. Úplne v pohode.
Otec sa pokojne usmial.
Pravda, uznal. Je nám tu dobre.
Mama prikývla.
Budeme sa snažiť, povedala tichým hlasom. Nebolo to len sľubovanie, bola to ozajsná ochota aspoň skúsiť.
Potom už rozprávali o ďalšom kam pôjde Martinko na školu, či budú treba doučovania. Mária sa zapojila, nechápala všetko o online kurzoch, ale snažila sa nevynechať.
Pri odchode v predsieni zasa rušno, kabáty, miesto pre tašky, slová: Zavolaj!, Nezabudni!, Napíš mi to!. Mária ich vyprevadila, postála pri dverách, kým nespočula výťah.
Martinko sa na chvíľu zdržal v izbe, pozrel na blok a pero, kde list už nebol ten mal sám v kapse bundy. Už sa rozhodol, že ho nevráti, príliš veľa by bolo povedané.
Babka, pozrel jej do očí, keď už rodičia boli na chodbe. Ak by si niečo chcela, aby sme robili inak povedz nám. Nepíš to, len povedz.
Pozrela na neho vážne, potom jemne.
Dobre, prisľúbila. Ak mi niečo napadne, poviem.
Kývol a vyšiel do chodby. Dvere sa zatvorili, výťah šiel dolu.
Mária ostala v tichu. Prešla do kuchyne, posadila sa na stoličku. Na stole misky, poháre, omrvinky od koláča. Vôňa pečeného mäsa a čaju. Rukou stierala omrvinky dokopy.
V srdci sa jej rozlial podivný pocit nie radosť či šťastie, ale niečo pokorné, ako keď pootvoríte okno a pustíte dnu vzduch. Spory sa nestratili. Vedela, že dcéra so zaťom sa ešte niekedy poškriepia, Martinko má svoje tajomstvá. No dnes za tým stolom boli k sebe akoby bližšie.
Spomenula si na list. Nevedela, kde skončil. V kabelke? Stratený? Ale to už prestalo byť dôležité.
Postavila sa, nazrela do okna. Na dvore pod lampou sa deti hrali v snehu. Chlapec v červenej čiapke hlasno smial, jeho smiech doliehal až hore.
Mária oprela čelo o studené sklo a usmiala sa. Nie nahlas, len tak, sotva citeľne. Akoby niekomu odpovedala na vzdialený a predsa zrozumiteľný znak.
A v Martinkovej bunde doma ležal zložený list. Občas si ho vybral, prečítal pár riadkov a schoval. Nie ako prosbu pre rozprávkového deda, ale ako pripomienku, čo si v skutočnosti človek, ktorý varí polievku a čaká tvoj telefonát, želá.
Nikomu o ňom nehovoril. No keď mama nabudúce povedala, že je unavená a nejde k babke, povedal jednoducho:
Ja teda pôjdem sám.
A išiel. Nepotreboval sviatok, výnimočný deň. Jednoducho len tak. Nebolo to žiadne zázrak. Len malý krôčik k tomu pravému pokoju, o ktorom niekto kedysi napísal do štvorčekového bloku.
Mária mu otvárala, prekvapená, no nepýtala sa. Len povedala:
Poď ďalej, Martinko. Akurát som zaliala čaj.
A to stačilo, aby v byte bolo znovu trochu teplejšie.
Lebo kľúč k rodinnému pokoju nie je v listoch Ježiškovi, ale v obyčajnej pozornosti a drobných krokoch jeden k druhému. Stačí málo a svet je hneď o čosi krajší.




