Keď autobus zastal uprostred rušnej ulice, cestujúci sa len pevnejšie chytili tyčí. Niekto zaklial, niekto sa pritlačil k zamedzenému oknu, aby zistil, čo sa deje. Vo vzduchu visel hukot – zmes podráždenia a zvedavosti. Průvodkyňa, ktorá sa prepracovala k vodičovi, otvorila dvere a stuhla, akoby narazila na niečo, čo nezapadalo do chladného, šedého rána v Košiciach.
Pred autobusom stála žena v ošarpanom červenom kabáte. V jednej ruke držala vodítko, v druhej zlomený dáždnik. Na vodítku bol pes, obrovský, s chumáčovitou srsťou a sklopenou hlavou. Sedel priamo pred autobusom, nehybný, akoby vyrúbaný z kameňa. Tlapy mu vrastli do asfaltu, uši pritlačené, pohľad upretý do zeme. Žiaden hnev, žiaden strach – len ťažká, tvrdohlavá nehybnosť, ako keby niesol bremeno, ktoré sa nedá vysvetliť slovami.
“On nejde,” hlas ženy sa triasol od zmätku. “Šli sme, a zrazu sa posadil. A hotovo. Ťahala som ho, volala – nepočúva.”
Vodič vyšiel z kabíny, pozrel sa na psa, potom na ženu, znova na psa. Potom sa zohnul, aby sa mu pozrel do očí:
“Čo je s tebou, bratko? Unavený? Alebo ťa život zložil?”
Pes pomaly zdvihol hlavu. V jeho pohľade bolo toľko ľudskej úzkosti, že každému, kto to videl, sa stiahlo pri srdci. Neštekal, nevrčal – len pozeral, akoby chcel povedať celý život, ale nemal slová. Nebola to len únava. Bola to bolesť, hluchá ako ozvena v prázdnom dome. Vodič sa postavil, akoby tento tichý odpoveď prijal.
Autobus o niekoľko minút pokračoval v ceste. Žena, zamrmlajúc poďakovanie, odviedla psa nabok. Kráčal pomaly, váhavo, akoby každá noha bola cudzia, ale napriek tomu sa hýbal.
V tej chvíli Ján, ktorý sedel pri okne, si potichu povedal: “Presne ako ja. Tiež som sa zastavil. A neviem ďalej.” Slová mu unikli ticho, samy od seba, ako vyznanie, ktoré bolo príliš dlho zavreté vnútri.
Vystúpil na ďalšej zastávke, hoci jeho cieľ bol ešte ďaleko. Kráčal bez cieľa, zotrvačnosťou, akoby zabudol, kam smeroval. Vietor búchal do tváre, zatáčal sa pod golier, ale Ján si toho nevšímal. Prechádzal zasneženým parkom, okolo holých stromov a detského ihriska, kde hojdačky vrieskali pod nárazmi vetra ako staré spomienky.
Domov sa mu nechcelo. Tam vládla prázdnota, ktorá mu znievala v ušiach. Nie len neprítomnosť ľudí – vzduch v byte bol mŕtvy, nedotknutý hlasmi, pohybom. Iba stará chladnička bzučala v kúte, pripomínajúc, že život pokračuje, aj keď on sám už sotva.
Ján mal štyridsaťtri rokov. Inžinier, spoľahlivý, neviditeľný ako skrutka v stroji. Taký, ktorý nekričí, nežiadá, len robí, čo musí. Nie hrdina, nie obeť – len človek. Sedemnásť rokov manželstva, dve deti, hypotéka na byt, dovolenka u svokry na dedine. A potom – prasknutie. Všetko sa rozpadlo. Žena odišla. Povedala, že sa dusí. Povedala, že je ako prízrak – stále okolo, ale akoby neživý. Odišla bez hádky, ale s takým odhodlaním, že nezostali žiadne otázky.
Neodporoval. Nehral sa. Iba sadol do auta a odišiel za mesto, do lesa. Sedel do rána, počúval, ako vítr hučí a vetvy praskajú. Vrátil sa. Začal mlčať častejšie. Žil zo zvyku: práca, účty, deti cez víkendy, narodeniny, lístky do kina. Všetko – ako u ľudí. Len vo vnútri – prázdnota ako v opustenom dome.
Ale s každým dňom sa v ňom niečo viac stiahlo. Oceľový obruč, ktorý sa zatahoval čoraz viac. Najprv takmer nebadateľne, potom až do bolesti, do prasknutia. Niekedy si uvedomil, že dýcha ťažko, akoby vzduch zahustol, stal sa cudzím.
A teraz kráčal – ako ten pes. Zastavil sa. Nemohol ďalej. Nie od bolesti, nie zo strachu, ale z nezmyselnosti. Rovnaká cesta, rovnaké tváre, rovnaké ticho večer. Neprial si zmeny, len pauzu – aby aspoň na okamih prestal byť sám sebou.
V parku si sadol na lavičku. Vonkajšok páchol mokrou zemou, smrekovým ihličím a niečím vzdialeným, takmer zabudnutým – možno detstvom, možno zimou. Okolo prešiel chlapec s reprákom, z ktorého znelá pesnička o zlomenom srdci – chraplavá, ale zvláštne dôverná. Potom prešiel starší pár: žena podporovala muža a v ich pomalých krokoch bolo toľko tepla, že sa Ján odvrátil.
Pozeral sa na nich a myslel si: “Každý má niekoho, niečo. A ja – nič. A nebolí to. Akoby ani nikdy nič nebolo.” Myšlienky plynuli rovnomerne, bez horkosti, ako rozsudok, ktorý už prijal.
“Prepáčte,” ozval sa zrazu hlas. “Nemáte telefón? Môj sa vybil a potrebovala by som zavolať sestre.”
Pred ním stála asi jedenásťročná dievčina. Bunda popreškávaná, pehy na líčkach, v ruke ošúchaný ruksak.
“Samozrejme,” Ján jej podal telefón.
Odstúpila, rýchlo do neho niečo povedala a vrátila sa.
“Ďakujem. A vy čo tu sedíte sám?”
“Len oddychujem,” odpovedal, nevediac, prečo sa ospravedlňuje.
“Hm. Len ste nejaký… smutný. Náš sused tak sedí, keď mu píše dievča z Banskej Bystrice. On je zamilovaný, ale mlčí. A vy do koho ste zamilovaní?”
Ján stuhol. Otázka ho zasiapla ako blesk – nečakane, ale presne. V hrudi mu zúrilo, akoby srdce zrazu pripomenulo, že ešte žije.
“Do nikoho”Už je čas ísť domov,” povedal si potichu, vstal a zmeral pohľadom dlhú cestu, ktorá ho ešte čakala.




