Len niekto nablízku

Len v lete bol tento stánok v parku na Kollárovom námestí plný života: školáci jedli zmrzlinu, smiali sa, debatovali o filmoch a hrách. Na jeseň sem chodili robotníci v zaprášených oranžových vestách – dať si niečo do úst, porozprávať sa, kto dal výpoveď, kto sa oženil, kto už nemá sil. A teraz – február. Šedý, ľadový, tichý. Na lavičke – nikto. Iba Zuzana. Zavinutá do šály ako do kukly, schovaná pred celým svetom.

Vietor strhával zo stromov posledné zamrznuté listy, hvízdal v ušiach, prenikal až po lopatky. Ale ona sa nehýbala. Sedela, uprela pohľad do asfaltu pred sebou. Akoby tam, pod vrstvami soli a ľadu, bola odpoveď. Zmysel. Alebo aspoň pauza.

Vedľa na lavičke – sáčok. Od jogurtu. Raňajky zhltnuté automaticky, bez chuti, bez chcenia. Do návštevy u lekára zostávalo ešte štyridsať minút. Nechcelo sa jej ísť. Vrátiť sa domov – ešte menej. Nemala kam ísť. Chcela len sedieť. Aby sa jej nikto nedotkol. Nepýtal. Nepozeral.

Včera v nemocnici povedali: „Nič vážne. Neuróza. Vyčerpanie. Treba oddych.“ Lekár hovoril s obvyklým odstupom. Sestrička šuštila papiermi. A Zuzka sedela, prikývla. Ako vždy. Ako doma, ako v práci. A vyšla von, nevediac, kam teraz. Necítila sa už ako súčasť života. Iba mimo neho. Ako keby stála na druhej strane skla, videla všetko, ale dotknúť sa nedala.

Každé ráno sa budila s knedľom v krku a túžbou zmiznúť. Nie zomrieť. Len – zmiznúť. Stať sa neviditeľnou v dave, v električke, v dlhých školských chodbách. Aby sa nikto nepýtal: „Kde si bola?“, „Prečo si nevolala?“, „Prečo si taká tichá?“

Doma – tínedžer-syn. Rozhovory sa zmestili do dvoch slov: „Jedol si?“ – „Hej.“ Muž – takmer nemlčí. Nemlčí tak, že medzi nimi ako by vyrastala stena. Šedá, hluchá, neprekonateľná. Ani pohľad neprešmykne. Nehádali sa. Len – prestali. Ako keby láska vyprchala a po nej zostala prázdnota.

Práca – účtovníctvo v bežnej škole. Nikto neotravuje. Zdalo by sa to ako plus. Ale v tejto tichosti chcela kričať. Do hrdla. Do chrípky. Do bolesti.

Vedľa nej sa niekto posadil na lavičku. Starý muž. Nepýtal sa. Len sa posadil. Zmačkaná bundička, pletená čiapka. V rukách – staré noviny, zohýbané ako zimné rukavice. Rozvinul ich so závratom, ako by bojoval s vetrom. Očistil si hrdlo:

„Dnes je to ťahavé. Až do kostí.“

Zuzka mierne prikývla. Nepozerala sa. Vietor bol naozaj ľadový – ale nešlo oň.

Prešlo ešte pár minút.

„A vy čo ste taká…“ zarazil sa, „ako keby ste neboli odtiaľto?“

Pousmiala sa. Prvýkrát za dva dni.

„Ja… som odtiaľto. Len nemám sa s kým rozprávať.“

„Aha,“ prikývol. „Ja viem. Po žene som mal tak tiež. Všetko je okolo, ale nikto nie je nablízku. Potom to akosi prešlo. Sám neviem, či som si zvykol na psa, či mi duša vyschla. Alebo som sa naučil rozprávať sám so sebou. Na lavičke – je ľahšie.“

Zuzka otočila hlavu.

„A ako dlho ste už sám?“

„Osem rokov. Prvý čas som počítal. Potom – prestal. Pamätám si len jej meniny. Svoje už nie.“

Pozerala sa naňho. Obyčajná tvár. Vrásky pri očiach. Pohľad – teplý. Nenápadný. Živý. Ako stará deka – jednoduchá, no známa.

„A vy na koho tu čakáte?“

Usmial sa mierne irónicky.

„Na nikoho. Tu steny netlačia. A doma – tlačia. A tu… vzduch, ľudia idú, niekto venčí mačku, niekto hrýzke slnečnicové semienka. Občas sa takto niekto posadí. Pokecáme. Alebo mlčíme. To je tiež rozhovor. Ak vieš správne mlčať.“

Zmlkli. Ale už nie hlucho. Iba – boli nablízku. Desať minút sa nikto nepohol. Stromy vrzgali, niekto prebehol okolo, v diaľke zaštekal pes. Zuzka pocítila: vnútri sa niečo pohlo. Nie bolesť. Nie úľava. Iba – život. Ako drobná prasklina, nebadateľná, kým sa nedotkneš. A teraz – tu bola, hmatateľná.

„Napadlo ma teraz,“ povedala ticho, „niekedy nepotrebuješ lekára. Potrebuješ niekoho. Len niekoho, kto si sadne vedľa. Kto nebude vŕtať otázkami. Nebude žiadať vysvetlenia. Len – bude.“

Starec nič nepovedal. Len položil noviny na kolená. Poholadil ich dlaňou, pomaly. Akoby kolísal. V jeho tichu nebola ľahostajnosť – bolo tam prijatie.

Nakoniec nešla k lekárovi. Sedela. Až do autobusu. Potom vstal, mierne sa uklonil a odišiel. Neobzeral sa. Pomaly, s ľahkým hrbom. A ona zostala.

Ale už iná.

Niekedy je všetko, čo potrebujeme, len niekto. Nie blízky. Nie príbuzný. Nie navždy. Len niekto, kto si sadne vedľa a nedovolí ti zmiznúť vo vlastnej tichosti. Kto ťa zbadá, neodsúdi, nepoloží jediné „prečo“. Len bude. Nablízku.

Niekedy to stačí.

Rate article
Wyznaj Sekret
Len niekto nablízku