Tá lampa takmer zničila rodinu
„Zuzka, Mišo, kto z vás rozbil moju lampu? To bola jediná spomienka na Ľuboša!“ Nadia Ivanovna udrela dlaňou do dubového stola v obývačke starého domu Karáčonovcov a prach vzlietol zo zotretej obrusa vyšitého sedmokráskami. Dom, postavený v tridsiatych rokoch, voňal starým drevom, naftalínom, čerstvo uvareným kapustnicou a miernou vlhkosťou zo suterénu. Starožitná lampa s bronzovým podstavcom vo forme viniča a zeleným tienidlom, ktorú Nadia opatrovala ako pamiatku na zosnulého manžela Ľuboša, ležala na zosvetlenom parkete. Tienidlo bolo pokrčené, noha pukla a odhalila drôty. Jej sedivé vlasy boli stiahnuté do pevného drdolu, kvetinový župan sa vlnil a okuliare v rohovej obrube sa jej od hnevu zafarbili. Ruky sa jej triasli, keď svírala okraj stola.
Zuzka, pätnásťročná vnučka, vyskočila z prepadnutého kresla. Jej tmavé vlasy boli rozcuchané, čierne tričko s mačičkami sa vyhrnulo a odhalilo opasok nohavíc. Ukázala prstom na mladšieho brata a jej hlas bol prenikavý.
„Babka, to nebol ja!“ zvolala, keď jej tenisky zaskripali po podlahe. „To je Mišo, ten veď všetko rozbije, včera tu lietal s loptou!“
Mišo, dvanásťročný chlapec v pokrčenej modrej mikine, odložil tablet, na ktorom hral preteky. Jej ryšavé vlasy stáli do výšky a oči sa mu rozšírili od ohromenia.
„Ja? Zuzka, klamáš!“ vykríkol a poskočil. „Babka, vážne, ja som tvoju lampu nerozbil! To Zuzka tu včera točila tietoky, skákala ako koza!“
Ján, Nadin syn, vošiel do obývačky. Jeho pracovná bunda, preniknutá vôňou strojového oleja a kovu, visela z ramena. Bol majstrom v továrni, strnište sa mu lesklo od potu a pod očami mal sáčky po nočných zmenách.
„Mama, prestaň kričať, celý dom to počuje,“ povedal a hodil bundu na vrzajúci vešiak. „Je to len lampa, starý haraburd! Načo robiť z toho takú tragédiu?“
Eva, Janova žena a matka detí, kládla tanieriky na stôl. Svetlé vlasy sa jej vyliezli z nedbale zviazaného chvosta, zástera bola popltená od kapustnice a múky a tvár mala unavenú od varenia a upratovania.
„Ján, nezačínať,“ povedala, hlas jej znel napätým tónom. „Nie je to haraburd, je to mámina lampa, je pre ňu cenná ako spomienka na Ľuboša. Zuzka, Mišo, priznajte sa, kto za to môže, a vybavíme to!“
Lampa ležiaca na podlahe sa stala nielen rozbitou vecou, ale symbolom rodinného neporozumenia, v ktorom každý videl svoju vlastnú bolest, únavu a nedostatok pozornosti.
Večer sa hádka rozhorela nanovo. Obývačka, osvetlená zašlým lustrom s odlupujúcou sa farbou, hučala od hlasov. Nadia sedela v starom kresle so zosvetleným potahom a zašívala vlnenú ponožku. Ihla sa jej blýskala, klbko sa kotúľalo po opierke. Ján pil čaj z prasknutej šálky s nápisom „Najlepší majster“, noviny s krížovkou ležali pokrčené na stole. Eva umývala riad v kuchyni, ale jej hlas počuť cez otvorené dvere, odkiaľ prichádzala vôňa kapustnice a kôpru. Zuzka listovala učebnicou biológie, slúchadlá viseli na krku, a Mišo staval vratkú vežu z kociek, ktoré hneď padali s hluchým úderom.
„Zuzka, ja som ťa včera videla tancovať v obývačke!“ povedala Nadia, keď sa jej skĺzli okuliare na nos. „Lampa sa sama nezvalila!“
Zuzka hodila učebnicu na gauč, líca jej zčervenali a hlas sa zachvel.
„Babka, tancovala som, ale lampu som nedotkla!“ vykríkla a jej vrkoč sa zakýval. „To Mišo, ráno tu lietal s loptou, počula som, ako ju kopal do steny!“
Mišo vyskočil, kocky sa rozsypali po parkete a mikina sa mu vyhrnula.
„Ja s loptou? Zuzka, ty to robíš naschvál!“ povedal a ukázal prstom na sestru. „Ja som bol v izbe a hral som preteky! Babka, ona klame!“
Ján odložil šálku, čaj striekol na obrus, jeho hlas znel podráždene.
„Mama, je to stará lampa, prečo sa tak rozčuľuješ?“ povedal a potieral si spánok. „V dome máme chaos, v továrni makám dvanásť hodín, a vy sa tu hadáte ako na trhu!“
Eva vošla z kuchyne a utierala si ruky do zástery. Oči sa jej zablýskli a obočie sa jej zachmuřilo.
„Ján, nie je to haraburd, je to mámina spomienka na Ľuboša!“ povedala, hlas sa jej zachvel. „A netlač na deti, oni za to nemôžu, sú len deti! Nadia Ivanovna, vyriešme to bez kriku.“
Nadia vstala, župan jej zašustel a ihla jej vypadla z ruky, pichla ju do prsta.
„Spomienka? Eva, tá lampa je všetko, čo mi po ňu ostalo!“ zvolala, oči sa jej zaleskli. „Pod ňou sme čítali listy, plánovali svadbu! A vy… vy ma považujete za starú, zbytočnú ženu, vo vlastnom dome!“
Zuzka vyskočila, batoh jej spadol z gauča a oči sa jej naplnili slzami.
„Babka, ja som nič nechcelZuzka sa vrátila domov s novou lampou, ktorú našla v starožitnosti, a rodina pochopila, že skutočná hodnota nie je v predmetoch, ale v láske, ktorá ich spája.




