„Kvôli hádke s dcérou som stratila možnosť vidieť svoju vnučku…“

Kráčala som svojou obvyklou cestou ku škôlke – tou istou, po ktorej už roky behávam za mojou milovanou vnučkou Zuzankou. Zvykla ma vždy spoznať ako prvá a pribehnúť s výkrikom „Sta-á-á-á!“ do mojej náruče. Ale tentoraz bolo všetko inak. Zbadala som ju z diaľky: urobila krok v mojom smere, oči sa jej zajasili, no vychovávateľka ju okamžite zastavila, niečo tiško zašepkala – a Zuzka, sklopená, sa otočila a odišla do kúta s hračkami. A mne tá istá vychovávateľka vysvetlila pokojným, no súcitným tónom:

“Prepáčte, ale mama nechala vyhlásenie. Dievčatko môže ísť len s ňou alebo s otcom. S nikým iným.”

Stála som ako prikovaná. Akoby ma niekto udrel do tváre. Ako to? Prečo? Veď ja predsa nie som cudzia! To je moja vnučka… Vždy som bola nablízku – nie vďaka, ale z lásky.

Moja dcéra Erika sa vydala pred piatimi rokmi. A o dva roky neskôr sa narodila Zuzka – naše slniečko. Nepomáhala som im, ja som sa stala súčasťou ich každodennosti: kŕmila som, chodila na prechádzky, uspávala, čítala rozprávky, viedla do škôlky a vyzdvihovala. Najmä keď boli Erika s manželom zavalení prácou. Zať často zostával v práci do noci, Erika prichádzala na konci dňa – v skupine ostávala len Zuzka a jeden chlapec, ktorého starí rodičia žijú v inom meste. A ja? Bola som tam! Vždy!

Ale všetko toto utrpenie a hnev vyvŕštli zdanlivo z bežného rozhovoru pri sobotnom čaji. Priniesla som koláče, Zuzke novú bábiku, a všimla som si, že Erikina chôdza sa zmenila a bruško sa zaoblilo. Podozrenie sa potvrdilo – čakala druhé dieťa. A ja, ako matka, som nemohla mlčať:

“Eri, naozaj si sa rozhodla mať ďalšie dieťa v takých finančných podmienkach?”

Pokojne odpovedala:

“Áno. Chceme. Je ten správny čas. Vekový rozdiel medzi deťmi bude akurát.”

A potom to začalo. Nedokázala som sa ovládnuť: pripomenula som im hypotéku na byt, že v práci chodia po špičkách, aby ich šéf nevyhodil, že žijú od výplaty k výplate. Otvorene som povedala, že si neviem predstaviť, ako by som zvládla dve vnučky naraz.

Erika zoskvrnela. Zať mlčky vyšiel z miestnosti, nechcel sa do toho miešať, ale ona všetko vybuchla:

“Nikdy sme ťa o nič nežiadali! Ty sama ponúkaš pomoc, a teraz máš námietky? Ďakujem, mami, ale ďalej sa už poriadime sami.”

A poriadia sa. Ale za akú cenu? Zuzka je citlivé, hanblivé, tiché dievčatko. V škôlke to nemá ľahké: buď jej vezmú hračku, nevezmú ju do hry, alebo ju dokonca postrčia. A teraz, keď ju nevyzdvihnú po spánku, ale nechávajú až do večera, musí sedieť v záložnej skupine, kde sú malé deti zmiešané so staršími. Hluk, krik, chaos. A ona – tulí sa k vychovávateľke a čaká, kým si ju niekto vyzdvihne. A ja? Nemôžem. Je mi to zakázané.

V pokore som Erikine volala, prosila: “No dosť! No pohádali sme sa, no boli sme nahnevní… Kto sa v rodine nehádá?” Ale ona zostala chladná:

“Nech si sedí v škôlke do siedmej, vychovávatelia za to dostávajú peniaze. Možno sa naučí komunikovať, lebo takto vyrastá ako plachá. Stále len k tebe a k tebe…”

Ale ja viem: Zuzka každé ráno s plačom visí na maminej ruke a večer, hľadiac z okna, stále hľadá očami známu postavu – mňa. A ja stojím v dištancii, ako cudzia. A srdce sa mi svíra od bolesti a bezmocnosti.

Takto to je – jedno neopatrné slovo, a už nie si stará mama. Len žena, ktorá kedysi čítala rozprávky, zapletala vrkoče a bozkávala na čelko. A teraz? Nemáš právo byť nablízku. Ticho je naozaj zlato. Radšej by som ho bola dodržala…

Rate article
Wyznaj Sekret
„Kvôli hádke s dcérou som stratila možnosť vidieť svoju vnučku…“