Krok do nového života
Vierka stála pri okne svojho prenajatého bytu v Bratislave a sledovala mokrú dlažbu, po ktorej sa mihali farebné dáždniky okoloidúcich žiarivočervené, citrónovožlté, modré ako tatranská obloha celé to vyzeralo ako obrovská prešívaná deka, ktorá sa vlní ulicami. Pršalo už tretí deň, šedivo, monotónne, presne tak, ako sa cítila vo vnútri. V ruke držala šálku vychladnutého čaju, z ktorého aróma bergamotu vyšumela a ostala len jemne trpká pachuť. Pohľad jej padol na krabice s vecami, ktoré ešte nestihla rozbaliť: z jednej vykúkal rukáv obľúbenej mikiny s logom Komenského univerzity, z druhej trčali chrbty kníh, čo so sebou vláčila už snáď od tretieho ročníka.
Naozaj som tu? premýšľala Vierka a skúšala porozumieť zvukom mesta za oknom: vrčanie áut, občasné zatrúbenie taxíka, vzdialený cinkot električky. Pred mesiacom ešte pobehovala po Košiciach, meškala na prednášky, hromžila na neustále pokazené eskalátory v metre (teda, v podchodoch, ako to u nás voláme), pila kávu s kamoškami v miestnej kaviarni, kde barista poznal jej objednávku naspamäť: espresso a bratislavský rožok. A teraz? Bratislava, stáž v jednej renomovanej IT firme, cudzí ľudia, nové ulice, kde aj názvy obchodov zneli cudzo a trochu hrozivo.
S povzdychom sa odtiahla od okna, nechávajúc na skle odtlačok dlane. Na stole sa rozvaľoval zápisník plný poznámok k projektu stránky doškriabané schémami, šípkami, odkazmi na okrajoch a vedľa neho mapa mesta s ručne zakreslenými výkrikmi, kde sú najbližšie kaviarne, potraviny alebo električková zastávka. Áno, život sa jej obrátil naruby…
***************************
Ty si naozaj premyslela všetko? s otriasajúcim hlasom sa pýtala Margita a zírala, ako jej mladšia dcéra Vierka balí kufor veľkosti menšieho balíka zlosti. V izbe panoval drobný chaos: krabice boli ako mínová pole, niektoré už zabalené, iné len obrátené hore dnom; na stole kopy papierov skriptá, výtlačky, listy a na parapete fotky v rámikoch, spomienky na Vierkine detstvo: s modrinami na kolenách na bicykli, so stužkou vo vlasoch na maturite, alebo s jadranským nanukom v ruke na dovolenke.
Mamka, viem, čo robím, povedala Vierka, ukladajúc sveter, ktorý už stihol nasávať vôňu rodinného domu. Snažila sa znieť sebaisto, ale vo vnútri bola napnutá ako starý opasok. Zmluvu mám podpísanú, lístky sú kúpené, späť sa už nedá.
Ale prečo teraz? skúšala to mama zas, hlas sa jej lámal ako starý rožok. Nemôžeš ešte rok počkať? Veď doma je dobre.
Je to šanca, aká sa len tak neobjaví, objala Vierka mamu cez plecia, cítiac jej trasenie pod rukou. Sama si vždy chcela, aby som niečo vo svete dokázala. Budeš na mňa hrdá, slubujem!
V tej chvíli sa vo dverách objavila Saša staršia sestra. Bez slova sa oprela do zárubne, ruky skrížené na prsiach; v očiach mala tú zvláštnu zmes starostlivosti a pýchy. Saša bola pre Vierku vždy majákom dodávala odvahu pred skúškami, utešovala po hádkach s kamoškami a rozdávala rady, ktoré zneli síce múdro, ale na druhej strane sveta už bývali trochu zabudnuté.
Nech ide, rozhodne prehlásila Saša. Je už veľká, nemôžeme ju držať zubami-nechtami doma pri polievke. Človek musí trochu cestovať.
Ďakujem, usmiala sa Vierka ku sestre a šepotom dodala: Len ty vieš pravdu.
Pravda bola taká, že stáž v Bratislave nebola jediným útekom. Pred polrokom zistila, že Maťo, ten, ktorého zbožňovala už od strednej, sa žení so svojou kolegyňou Hanou.
Spomenula si na ten deň veľmi živo. Vošla vtedy do košickej kaviarne na rýchlu kávu a tam pri okne Maťo s Hanou. Držal ju za ruku, niečo jej šepkal a ona sa smiala, prikrývajúc si ústa rukou. Prstienok na jej prste žiaril ako výklad v decembri… Vierka ostala ako obarená, srdce jej buchotalo tak, že sa bála, že jej vyskočí cez tričko. Otočila sa a vybehla z kaviarne, len-tak, ledva nezrazila čašníčku s táckou plnou pohárov. Ruky sa jej triasli, keď vytiahla mobil a napísala sestre: “Koniec. On sa žení.”
Večer ešte napísala Maťovi správu: “Blahoželám k zásnubám! Úprimne.” On odpísal strohé “Ďakujem!” a pripojil smajlíka so srdiečkami. Ten smajlík ju bodol horšie ako pichľavý kaktus.
Vyhýbať sa Maťovi bolo zložité študovali na tej istej univerzite, vídali sa v bufete aj na chodbách, občas ich dokonca dali spolu do seminárky. Vždy, keď sa ich pohľady stretli, Vierka cítila, ako jej vnútri všetko žblnkne, ako keď prevrhnete pohár kofoly: radosť, bolesť, trošku zúfalstvo. Radšej odvrátila pohľad a tvárila sa, že je strašne zaujatá písaním poznámok.
Raz ju dokonca napadlo: “Keby Hana zmizla, tak si ma možno Maťo všimne.” Tá myšlienka ju vystrašila viac ako faktúra za plyn v januári, až jej žalúdok spravil salto. Sadla si na lavičku v Mestskom parku, objala si hlavu a ticho zašepkala: “Čo to so mnou je?”
Anonymne oslovila psychologičku, a tá jej dala jasnú radu: ak chce prestať žúvať staré pocity, musí prerušiť kontakt. Odísť čo najďalej. Čo najskôr.
A vtedy zhodou okolností prišla ponuka stáže v Bratislave. Vierka to brala ako znamenie zhora a kývla, ani nestačila pochytiť rozum.
*******************
Odchod prišiel prirýchlo. Prišli všetci: rodičia, Saša, pár spolužiakov, dokonca aj najlepší kamarát zo strednej. Na stanici to bzučalo ako na jarmoku niekto s plačom objímal babku, deti sa smiali medzi kuframi, v diaľke sa ozývalo obligátne vyhlasovanie: “Osobný vlak do Žiliny odchádza z nástupišťa tri”
Spomedzi davu si všimla aj Maťa. Postával bokom, s Hanou, celkom stratený. Jeho obvykle sebavedomý postoj sa zmenil na niečo medzi žaluďom vo vetre a disco tanečníkom bez hudby, ruky strčil do vrecák, akoby mu tam práve zazvonili kľúče od šťastia. Hana mu niečo rozprávala, no on len kýval hlavou, pozeral poza ňu na perón.
No, Vierka Maťo sa k nej priblížil a trochu neistým objatím ju zahrnul. Jeho bunda voňala známym lacným deodorantom, v tej chvíli mala pocit, že robí hlúposť. Drž sa tam! Daj vedieť, budeme čakať správy.
Jasnačka, usmiala sa Vierka, skúsila pôsobiť ako skala, čo vietor neodfúkne, ale vnútri mala roztrasené kolená.
Aj Hana ju objala:
Vierka, som rada, že ideš! Závidím ti trochu také dobrodružstvo. Sľúb, že nám pošleš fotky Bratislavy, vždy som chcela vyskúšať bratislavské rožky priamo tam!
Určite, kývla Vierka. Ale videohovory radšej nechajme na inde nech mám čas nájsť si domácu bublaninu.
Keď ohlásili, že vlak je pripravený, Vierka ešte naposledy objala mamu, smutne zamávala Soni, potriasla rukami kamarátov a vyrazila. Krátko sa ešte otočila a tam Maťo, stále s rukami v pľúckach, s pohľadom, ktorý nevedela rozlúštiť: ľútosť? Nostalgia? Alebo “Nestíhame, vlak už ide?”
Možno predsa ale rýchlo tú myšlienku zahúpala ako prebytočné ponožky, obrátila sa na podpätku a šla naproti budúcnosti.
Ideme, zamrmlala si a vykročila do neznáma.
Vo vlaku vytiahla zápisník a napísala si prvú stránku denníka:
Deň prvý. Na ceste. Srdce bolí, ale rozum vie toto je správne. Čakajú ma nové príležitosti, nové možnosti. Maťo ostal doma. Ja mám šancu začať nanovo. Zvládnem to. Musím.
Zatvorila zápisník, oprela sa v kupé a zatvorila oči. Za oknom sa mihali slovenské polia, nové zámery, a kto vie možno aj nová láska. Minulosť ostala v Košiciach, s maminým guľášom, Soniiným humorom, kamarátkami a Maťom. Ale Vierka cítila, že práve tu všetko začína.
******************************
Prvé mesiace v Bratislave boli celkom mastné oriešky. Všetko bolo nové: rytmus, ľudia, ktorí sa buď usmievali až podozrivo vľúdne, alebo si ju nevšímali ako reklamné letáky na zastávke. Vierka sa vrhla do stáže práca bola síce náročná, zato zaujímavá. Každý deň nové úlohy a na frustráciu takmer nezostával čas. Ale večer, keď sa ocitla sama v maličkom prenájme, ju osamelosť zaliala ako tatranská smršť: ticho bolo ohlušujúce a steny ako zárubne malého sveta.
Jedného večera po práci, keď už na uliciach pískali prvé svetlá a pršalo viac než obvykle, si sadla do malého podniku na Šafku. Vo vnútri to voňalo kávou a škoricou, lampy viseli nízko a vytvárali útulnú atmosféru. Vybrala si stolík pri okne a objednala si kapučíno s orieškovým sirupom aspoň náznak domova.
Pri vedľajšom stole sedel pár. Chalan, baba, smiali sa, kradli si kúsky štrúdle. On jej niečo šepkal, ona sa chichotala tak, že musela zakrývať tvár. Vierka ich sledovala so záujmom pôsobili tak bezstarostne, že jej chvíľu pripadali ako rozprávka o šťastí vo veľkom meste.
Máte taký zamyslený pohľad. Vy ste tu nová, že? prihovorila sa jej servírka pani okolo štyridsiatky s očami milšími než večerná televízna moderátorka. Položila kávu pred Vierku, vo vzduchu sa miešala vôňa espressa s teplom škoricovej žemle. Prvé mesiace sú ťažké, viem svoje aj ja som bola kedysi nová, len z Poľska. Najprv sa cítite ako duch, všade všetci, len vy nikde.
To je presné, zachichotala sa Vierka a cítila, ako jej v hrdle trochu škrabe. Všetci tu majú kamarátov a známosti… Ja sa stále len akosi okukávam.
To chce čas, zažmurkala servírka, upravila si zásteru. Inak, v piatok večer sa tu schádza taká pestrá parta cudzincov, hrajú spoločenské hry, debatujú, proste človečina. Príďte nabudúce, uvidíte!
Vierka zaváhala len chvíľku, obzerala si žiarivý úsmev, paru z kávy aj smiech od susedného stola. Cítila akoby v nej niečo jemne zakvitlo ako prvá snežienka po dlhej zime.
Prídem. usmiala sa a po prvý raz za dlhý čas pocítila nečakanú, ale sladkú chuť nádeje.
*****************************
V ďalší piatok sa Vierka objavila v kaviarni skôr. Bála sa viac než pred ústnou skúškou, ruka sa jej trochu triasla. Pri veľkom stole už sedelo niekoľko ľudí ktosi vykladá kocky, iný dolieva čaj z obrovského porcelánového čajníka, v ovzduší visí nefalšovaná pohoda.
Nová posila! zvolal statný kučeravý chalan a široko sa zasmial. Okamžite vyskočil od stola a natiahol k nej ruku: Som Jozef, to je Katka, tam Peter, Zita, aj ďalší…
Meno-nerozumejúca lavína, ale rýchlo sa chytila. Zasmiala sa na Jozefove vtípky (imitoval Francúza s bratislavským prízvukom), s Peťom sa hádala o pravidlá Activity, Katka kládla zvedavé otázky o Košiciach a bryndzových haluškách lebo vraj nikdy nebola na východe. Zita, Slovenka s poľskými predkami, rozprávala ešte vtipnejšie historky z oboch rodných krajín.
Pomaly si uvedomila, že na Maťa myslí čoraz menej. Kedysi sa v noci budila s hlavou plnou ich zážitkov ako spolu meškali do školy, delili sa o jedného croissanta, viedli debaty o hudbe, či je lepší IMT Smile, alebo Horkýže Slíže. Teraz tie spomienky len pokojne viseli v pamäti nie ako kolos žalosti, skôr ako pekné fotky v albume.
***********************
Raz večer, keď si na mobile začala prezerať staré fotky, zastavila sa pri jednej so všetkými na maturitnom plese. Maťo vyplazoval jazyk, Vierka sa tvárila, že ho ide plesnúť všetko zaplavené slnkom a pestrými balónmi.
Čudné, pomyslela si, ako som mohla tak trpieť? To je predsa len Maťo. Skvelý kamarát, žiadny princ na bielom koni.
Otvorila messenger a napísala krátku správu:
Ahoj Maťo! Ako sa máš? Verím, že svadba bola paráda. A Hane pozdrav.
Odpísal hneď:
Vierka, to je super, že si sa ozvala! Svadba bola bomba, Hana ešte stále ukazuje fotky všetkým. Čo nové ty? Pracuješ jak fretka? Chýbajú mi naše stratené debaty!
Vierka sa usmiala a rozbehla dlhú odpoveď. Prvýkrát za dlhý čas to šlo ľahko žiadna hmla okolo srdca, len čistý smiech, malý návrat domov. Písala o stáži, nových ľuďoch, aj o tom, ako si takmer vyliala malinovku na šéfa, mysliac si, že je to šťava na ochutnávku.
*************************
Ubehol ďalší mesiac. Vierka sa už vyznala v Bratislave rovnako ako v maminej kuchyni vedela, kde pečú najlepšie žemle, ktorý park je naj na rannej prechádzke, alebo kde si dať kávičku s výhľadom na Dunaj. Našla nových kamarátov, s ktorými chodila po práci do kina, alebo sa cez víkend túlali po Kolibe. V práci ju šéf pochválil na poradách pred všetkými, kolegovia jej zatlieskali; bola to nezvyklá, ale príjemná chuť toho, že aj ona sem patrí.
Jedného dňa navrhol Jozef:
V sobotu poďme na Záhorie! Poznám skvelé jazero, ugrilujeme si klobásky, prejdeme sa po lese, Zita donesie gitaru. Čo povieš?
Znie to fantasticky! radostne zvolala Vierka, oči jej zažiarili ako vianočný stromček.
Keď o pláne rozprávala Soni cez videochat, sestra sa pozorne dívala a potom, s chytrým úsmevom, poznamenala:
Vierka, ty si sa zmenila. Oči ti žiaria. Si iná šťastnejšia.
Vieš, zamyslela sa Vierka, kým cez okno sledovala korčuliarov a psov na nábreží, už viem, že moje zamilovanie do Maťa bola len túžba mať vždy blízkeho kamaráta. Teraz už viem, že som ho nestratila. Len sa naše kamarátstvo zmenilo. A možno je to takto lepšie.
Saša sa usmiala a oči jej zažiarili:
Vedela som! Si moja silná sestra. Svet sa točí okolo teba, nie okolo Maťa. Si stvorená na šťastie!
V sobotu sa celá partia vybrala na jazero. Počasie luxusné slnko, smreková vôňa, niekde v diaľke čvirikali vtáky. Vierka išla po chodníku vedľa Jozefa, počúvala jeho historky a uvedomila si, že je prvýkrát po dlhej dobe skutočne slobodná. Vietor jej prehraboval vlasy, úsmev jej hral na perách a už ho netlačila nasilu.
Skvele si zapadla do partie, povedal Jozef, keď zastali pri vode. Jazero sa lesklo ako zrkadlo, nad hlavou krúžili čajky. Bez teba by tu bola nuda. A nielen preto, že vyhrávaš v Scrabble častejšie ako ja!
Vierka sa začervenala, cítila, ako jej teplo stekalo až do ponožiek:
Aj mne je s vami úžasne. Ste ako druhá rodina.
Večer, keď už balili gitaru a prázdne krabice od klobások, prišla za Vierkou Zita:
Vieš, vidieť na tebe zmenu. Najprv si bola uzavretá, pozerala si na všetkých akoby spoza sklenenej steny. Teraz? Je to tá pravá Vierka šťastná, veselá, sama sebou. Sme radi, že ťa máme.
Objali sa, Vierke sa tisli slzy do očí ale tentokrát z čistej vďačnosti.
Ďakujem, zašepkala, pustila kamarátku a vedela, že keby ostala zatvorená vo svojom starom svete, nikdy by to nezažila.
Sme predsa kamaráti. Presne na toto tu sme. Na svetlo aj tieň, zaznela odpoveď.
**************************
Večer si otvorila notebook, klikla na videochat s mamou a Soniou. Na obrazovke mama v obľúbenom župane s ornamentmi, Soňa v mikine so znakom Zemplínskych rytierov.
No, tak rozprávaj! nezdržala to Soňa. Ako bolo pri jazere?
Super, usmiala sa Vierka a pohodlne sa uvelebila na gauči. Opekali sme, hrali na gitare, prešli sme sa lesom, Jozef mi ukázal miesto, kde vraj bývali už v praveku Slovania. Zita skoro spadla do vody, keď chcela odfotiť kačku.
Mamina sa usmievala, ale v očiach mala otázku:
Dievčatko, si… naozaj šťastná?
Vierka na okamih zaváhala, zhlboka sa nadýchla, predstavila si smiech partie, pichľavú vôňu grilu, pocit voľnosti. Spomenula si, ako Jozef navrhol futbal pri brehu a ona, bez ohľadu na imidž, behala a smiala sa ako malá.
Áno, mami, konečne povedala, hlas mala jemne roztrasený. Som šťastná. Naozaj. A vieš čo? Už sa nebojím budúcnosti. Chcem si tu budovať život. Možno ostanem v Bratislave aj po stáži.
Soňa vystrčila ruky ako šašo:
No sláva! Vedela som to! Si frajerka!
Mama si potiahla kútik oka:
Hlavne, že si šťastná, srdiečko. To je najviac.
********************
Na ďalší deň Vierka napísala Maťovi. Tentokrát nie krátku správu, ale riadny mail. Vyliala mu, že mala pocit, že mu nerozumie, že zamieňala priateľstvo za lásku, že sa bála vlastných pocitov a akú záťaž jej to spôsobovalo. Písala o novej partii, o tom, ako sa učí minulosť púšťať a má otvorené srdce pre nové veci. Nakoniec napísala:
Ďakujem, že si bol mojím priateľom celé tie roky. Konečne si to viem vážiť. Už v tebe nehľadám niečo, čím si nikdy nebol rozprávkového frajera. Vidím ťa takého, aký naozaj si: milý, vtipný, nepraktický, ale fakt spoľahlivý. A som šťastná, že stále môžeme byť kamaráti.
Maťo odpísal obratom:
Vierka, vďaka, že si to takto napísala. Netušil som, že to máš v sebe také zamotané. Ale máš pravdu naše kamarátstvo je viac než romantické bláznovstvá. Držme si ho na diaľku! A keď prídeš do Košíc, ja a Hana ti spravíme privítanie, že zabudneš aj na Bratislavu!
Vierka sa oprela o stoličku a zhlboka sa nadýchla. Už necítila ťažobu, len ľahkosť a radosť. Pozrela sa z okna za sklom žiarilo slnko, dole sa smiali okoloidúci. Na stole bola pohľadnica od Katky s nápisom Vitaj v rodine! a kresbou smiešneho ježka v okulároch.
Tak toto je môj nový život, pomyslela si Vierka. A je dokonalý.O pár dní neskôr sedela Vierka s Jozefom na lavičke na Štrkovci, chrúmali spolu hranolky z najbližšieho stánku a sledovali, ako z detského ihriska znie happy-smiech, aký poznajú len šťastní rodičia. Jozef zrazu zaháňal komára, potom sa zahľadel Vierke do očí:
Vieš, keď som sa sem sťahoval ja, myslel som si, že nikdy nezapadnem. Ale potom som stretol teba a zrazu som si uvedomil, že hoci kamkoľvek prídeš, domov si nosíš v sebe.
Vierka sa usmiala, chytila ho za ruku. Hranolky jej náhle chutili ako tie od mamy boli obyčajné, ale vo chvíli, keď sa cítite na správnom mieste, je aj obyčajnosť sviatok.
Vtom na mobil cinkla správa od mamy: Posielam ti recept na bublaninu. Suseda povedala, že v Bratislave ešte lepšiu nik neurobila!
Vierka sa zasmiala tak, že sa na ňu otočilo celé ihrisko. Oprášila si ruky od soli a povedala Jozefovi:
Všetko si našlo svoje miesto. A ja tiež.
Keď večer kráčala cez park domov, do tváre jej vial jemný bratislavský vánok, ulice sa ponárali do oranžového svetla a v srdci ju hrial pokoj. Prvýkrát vedela, že presne takto mal ten príbeh vyzerať: nie bolesťou, ale novou chuťou života, priateľstvom, možno i čerstvou láskou.
Zastavila sa, nadýchla a do ticha vyslala šepot:
Ďakujem za všetko, čo som nechala za sebou. Bez toho by som nenašla všetko, čo mám pred sebou.
A s pocitom, že domov už dávno nie je len adresa, ale to, čo si sama stavia z úsmevov, rozhovorov a malých šťastí, vykročila v ústrety ďalšiemu dobrodružstvu. Život sa len začínal a bol plný svetla.




