Keď som si našla vlastný život, dcéra ma nazvala bláznom a zakázala stretávať sa s vnučkou

Dnes som si uvedomila, aká bolestné môže byť láska.

Celý život som obetovala pre dcéru a neskôr pre vnúčku. Ako keby zabudli, že aj ja mám právo na šťastie, ktoré nesúvisí len s nimi. Vydala som sa mladá, len dvadsaťjedenročná. Môj manžel, Ján, bol tichý, pracovitý človek. Raz mu ponúkli výhodnú brigádu – mal odviezť tovar do iného kraja.

Už sa nevrátil. Dodnes neviem, čo sa vtedy stalo. Zostala som sama s dvojročnou Zuzkou. Rodičia manžela boli mŕtvi, moji žili v Košiciach. Nevedela som, ako prežiť.

Našťastie nám po Jánovi zostal garsónik. Keby nie on, neviem, čo by z nás bolo. Vzdelanie som mala učiteľské, tak som najprv doučovala doma. Lenže učiť deti, keď okolo behá malé rozbíjačké dieťa, bolo nemožné.

Nemohla som ísť do práce, keď mala Zuzka len dva roky. Raz prišla mama, videla moju zúfalosť a vzala si ju k sebe. Takmer dva roky žila u starých rodičov, zatiaľ čo ja som makala bez prestávky. Učila som v škole, doučovala, robila čo sa dalo.

Víkendy som trávila s ňou. Každé rozlúčenie bolo ako nožom do srdca. Potom prišiel škôlka. Bála som sa, že budem čo chvíľu na PN, ale Zuzka bola zdravé dievčatko. Čas utekal, škola, výška…

Drela som ako kôň, aby mala najkrajšie topánky, šaty, všetko. Nikdy som nemala jednu prácu – vždy aspoň dve. Keď dokončila školu a našla si zamestnanie, konečne som si oddychnula. A zároveň som cítila strach – kto teraz potrebuje mňa?

Už som nemusela robiť tri práce naraz. Telo bolo unavené, jediný priateľ zostal mačiatko Samko. Dcéra občas prišla na víkend, ale zabaviť osamelú matku nebol jej priorita. Cítila som sa opustená.

Všetko sa zmenilo, keď sa narodila vnučka Erika. Mesiace predtým som sa nasťahovala k Zuzke a jej manželovi Marošovi. Nakúpiť, upratať, pripraviť sa na pôrod – všetko na mne. Potom, keď Zuzka išla do práce, starostlivosť o bábätko bola moja.

Tento rok Erika začala chodiť do školy. Po vyučovaní som ju vyzdvihla, jedlo, úlohy, výlety do parku. Tam som stretla Martina. Aj on sa staral o vnúčku. Rozprávali sme sa.

Keď som ho spoznala, nič som nečakala. Od smrti Jána som nebola na rande, na večeri – najprv dieťa, potom práca. S vnučkou som si hrdo hovorila babka. Ale má babka nárok na lásku? Ukázalo sa, že áno.

Prvá SMS od neho ma šokovala: „Zíďme sa stretnúť len my dvaja.“ Skĺzli sme sa do kina, divadla, na výstavy. Cítila som sa opäť živá.

Ale Zuzka to nechápala.

„Mami, prídeme s Erikou, môžeš ju mať na víkend?“

„Prepáč, už mám plány. Nie sme v meste. Nabudúce povedz skôr.“

Zuzka mlčala a zložila.

V pondelok sme s Martinom prišli domov. Bola som šťastná, plná energie. Erika si všimla, že sa mi žiaria oči.

V piatok znova telefón:

„Kamaráti nás pozývajú, vezmeš Erik„Mama, to sa vážne nedá s tebou vydržať – teraz keď si konečne šťastná, tak ťa označí za šialenú a vezme mi jediné svetlo v živote,“ pomyslela som si, keď zložila telefón.

Rate article
Wyznaj Sekret
Keď som si našla vlastný život, dcéra ma nazvala bláznom a zakázala stretávať sa s vnučkou