Počúvaj, musím ti povedať, čo sa mi stalo, lebo ťa to asi pobaví aj nahnevá zároveň. S Paľom som chodila tri roky, kým sme sa vzali, a teraz sme už dva roky manželia.
Paľo bol úplne prvý a aj jediný chlap v mojom živote, nikdy som sa ani nepozrela po inom. Ale, vieš, ten môj bol odjakživa žiarlivý typ. Tehotenstvo sme plánovali, obaja sme boli úplne na mäkko, keď mi test ukázal dve čiarky. Paľo si už roky vysníval syna a hneď, ako som otehotnela, bol presvedčený, že čakáme chlapca. No a keď nám na ultrazvuku povedali, že to bude dievčatko, obaja sme ostali v šoku.
A potom sa čosi zmenilo. Paľa začali žrať nezmyselné pochybnosti. Začal mi hovoriť, že u nich v rodine vraj jediná správna krv a že sa rodia len chlapci. Fakt, nemá žiadnu sestru, ani jeho brat ani ich otec. Ja som sa smiala, že nech si konečne prečíta niečo z biológie, lebo pohlavie dieťaťa predsa určujú náhoda a gény oboch strán. No čo už. Celé tehotenstvo som v duchu dúfala, že snáď sa doktori mýlia a narodí sa chlapec, aby bol pokoj. Ale veru, narodila sa nám krásna dcéra, dali sme jej meno Ľubica.
Paľo sa síce hral na šťastného otca, ale veľmi mu to nešlo. Čoraz častejšie začal hovoriť, že dieťa možno nie je jeho. Pridali sa k tomu aj svokrovci a začali šíriť blbé reči. Bola som neskutočne urazená ich podozrievaním. A ešte k tomu – Ľubica sa na Paľa vôbec nepodobala. On tmavovlasý, hnedooký, no a malá bola od narodenia plavovláska s modrými očami kópia mňa, aká som bola v detstve. Moje gény jednoducho vyhrali, ale vysvetľuj to niekomu, kto ťa už raz obvinil z nevery. Stále som musela niekomu dokazovať, že viem, s kým som mala dieťa.
Takto to išlo viac než štyri mesiace. Každý deň hádky a podozrievanie. Potom sa to zrazu všetko zmenilo, Paľo sa stal zo dňa na deň dokonalým ockom. Myslela som si, že sa konečne zmieril s tým, že Ľubica jednoducho podedila moju tvár. Ale skutočnosť bola inde.
Keď sme robili oslavu k malinkinej prvej narodeninám, bola tam celá Paľova rodina. Teta, brat, babka, všetci stále opakovali, že Paľo vychováva cudzie dieťa. A vieš čo? Jedného dňa Paľovi praskli nervy a predo všetkými zahlásil, že je si istý, že Ľubica je jeho, lebo si dal spraviť test otcovstva.
Samozrejme, večer, keď sme zostali sami, som sa ho na to opýtala. Priznal sa, že keď mala Ľubka štyri mesiace, potajme si dal spraviť DNA test a test samozrejme potvrdil, že je jeho dcéra. O tom mi ale nepovedal ani slovo, len odrazu bol ten najlepší otec. V tej chvíli som pochopila, prečo sa jeho správanie tak zmenilo a nie, nebolo to z lásky ku mne alebo k našej malej.
Bolo to, akoby na mňa niekto vylial celý kýbel špiny. Ako môže niekto, komu dôveruješ, veriť viac papieru ako mne, žene, s ktorou žije? Ak ma raz takto podozrieval a neveril mi, čo bude ďalej? Pri ďalšom probléme mi už ani neodpovie či rozumie.
V tej chvíli sa mi všetko v hlave preplo. Uvedomila som si, že takto s niekým žiť nechcem. Že aj keď je Ľubica jeho, jeho dôvera vo mňa je na nule. Podala som žiadosť o rozvod. Paľo bol úplne otrasený, snažil sa mi to všetko vysvetliť, ale ja som ho už nechcela počúvať presne tak, ako on ignoroval mňa minulý rok. Jeho rodina vykrikovala, že som sa zbláznila, že toto nie je dôvod na rozvod, že budem ľutovať. Ani moji rodičia mi najprv nerozumeli, ale aj tak ma nechali vrátiť sa domov. Ja už predsa nebudem celý život niekomu niečo dokazovať a ospravedlňovať sa, keď som nič zlé nespravila! Radšej budem sama vychovávať dcéru v pokoji, ako žiť v strachu, že mi ten druhý nikdy neuverí.
A podľa teba, spravila som to správne, či nie?




