Keď sa autobus pokazil, ale život sa rozbehol

Keď sa autobus pokazil, ale život sa naopak rozbežal

Mária Jurkovičová sa vracala z chaty spolu s vnukmi. Augustové slnko peklo nemilosrdne, deti vrčali a autobus, nevydržiac poludňajšie horúčavy, zrazu prestal fungovať uprostred cesty. V autobuse sa zdvihol hluk – ľudia nadávali, ovievali sa novinami a sťažovali sa na vodiča. A Mária Jurkovičová pozerala na svojich dvoch unavených malíčkov a vedela, že čakať na ďalší autobus by bola mučiačka. Treba zavolať synovi, nech ich príde zobrať. Už vytiahla telefón, keď zrazu vedľa zastavilo auto. Okienko na strane vodiča sa pomaly znížilo. Mária nahliadla do auta – a stuhla.

Ale tento príbeh sa začal dávno pred týmto horúcim dňom…

Mária Jurkovičová sa vydávala nie z lásky, ani z rozumu – ale z nutnosti. V dvadsiatich piatich rokoch v jej rodnej dedine to už bolo „zostarnutie“. Vtedy sa objavil Jozef – dedinský majster na všetko, so zlatými rukami a slabosťou pre pohárik. Rodičia ju presviedčali, kamarátky už dávno mali deti… A tak kapitulovala.

Prvé roky sa akosi zvykali. Snažila sa milovať muža, on sa ani moc nesnažil byť milovaný. Manželstvo sa rýchlo zmenilo na obyčajné spolužitie. Potom sa narodil syn Tomáš a o dva roky neskôr dcéra Zuzka. S príchodom detí sa Jozef pustil do všetkého možného. Najprv pracoval v dedine – mal plno roboty, ľudia mu platili potravinami alebo eurami. Ale keď sa presťahovali do mesta do zdedeného bytu – všetko sa pokazilo.

Jozef prácu dlho nedržal: raz fabrika, raz trh, raz dielňa – nikde nevydržal. Márii neostalo nič iné, ako sa prihlásiť ako učiteľka v škôlke, aby dostala vlastné deti aspoň tam. Peňazí bol hrozný nedostatok. Deväťdesiate roky, bieda, bezvýchodisková situácia… Dom v dedine už dávno predali. A manžel nepremeškal príležitosť jej pripomenúť: byt je jeho, a ak sa jej niečo nepáči – nech si hľadá, kam pôjde.

Ale ísť nebola kam. Mária prežívala – kvôli deťom. Láska k manželovi neexistovala, len horkosť a sklamanie. Ale časom sa všetko zmenilo. Dostala prácu na personálnom oddelení, začala viac zarábať. Jozef krútil v autoservise. Na jedlo bolo, no šťastia nepridalo.

Keď syn začal študovať na vysokej a dcére bola len štrnásť, Jozef zomrel. Infarkt. Mária, samozrejme, zaplakala – ale bez veľkej tragédie. Pre ňu bol stále cudzím človekom. Pochovala manžela a ostala sama s deťmi. Vtedy mala len 45, no cítila sa ako stará žena. Žiadna láska, žiadne sny, žiadna nádej.

Úplne sa ponorila do detí. Neriesila ich súkromie, nekladla netaktné otázky. Vedela, aké to je – žiť s niekým, koho nemiluješ. Ani vnukov nežiadala – vedela, že všetko má svoj čas. Ale keď si Tomáš aj Zuzka našli svojich partnerov, dali svadby a postupne jej darovali vnúčatá – jej srdce naplnila skutočná radosť.

Deti sa o ňu starali a ona často hládala vnúčatá. Na spoločné úspory jej kúpili chatu a Mária tam trávila každé leto s vnukmi v tichu a pokoji.

Život sa dostal do zabudnutej koľaje. Bez vášní, bez vzrušení. A Mária Jurkovičová sa už zmierila s tým, že svoje ženské šťastie dávno prepásla. Často sa snažila spomenúť si na niečo pekné z manželstva – ale nevedela. Veď sa vydala bez lásky…

A potom prišiel ten deň. Vracali sa z chaty. Autobus sa pokazil. Slnko pražilo, deti fňukali. Mária Jurkovičová vytiahla telefón, aby zavolala synovi. A vtedy zastavilo auto.

Za volantom sedel muž jej veku. Znížil okienko, pozrel na autobus a spýtal sa:

-Porucha?

-Áno, bohužiaľ… Hrozný horúčavy.

-Su s vami deti?

-Áno. Chcela som už volať, aby nás príšli zobrať.

-IdeDo dverí zazvonil Roman s pohárom horúcej čokolády a úsmevom, ktorý jej pripomínal, že láska nepozná vek.

Rate article
Wyznaj Sekret
Keď sa autobus pokazil, ale život sa rozbehol