Keď odišli všetci: Svokrina neskorá spomienka

Keď už nikto nezostal, svokra si na nás spomenula. No neskoro…

S Martinom sme spolu viac ako desať rokov. Vzala som si ho, keď som mala dvadsaťpäť. Nie je jedináčik – má dvoch starších bratov, obaja dávno zabezpečení: rodiny, práca, domy. Ako sa hovorí, „ušliapnutí“. Ich matka, Alžbeta Horváthová, je žena pevného charakteru, nie z tých, čo sa schovávajú za chrbtom iných. Samá vychovala tri synov a nikdy sa pred nikým nehrbila.

Od prvých dní nášho manželstva som cítila, že ma svokra nejakým zvláštnym spôsobom neznáša. Otvorene nič nepovedala, ale jej postoj bol cítiť v každom pohľade, v tichu pri sviatocnej tabuli, v jej „nepovšimnutiach“. Snažila som sa to ignorovať. Hovorila som si: možno nenaplňujem jej očakávania, možno nechcela svojho najmladšieho syna pustiť spod perute.

Veď Martin bol jej oporou. Po tom, čo starší bratia založili rodiny, zostal s ňou – pomáhal po dome, sprevádzal ju k lekárom, riešil problémy. Až kým som neprišla ja. A jeho život sa zmenil.

Chcela som byť pre ňu ako dcéra. Varávala som jej obľúbené jedlá, pozývala ju na oslavy, kupovala darčeky. Skúšala som ju oslovovať „mama“, no slová uviazli v hrdle. Bola chladná, odmeraná, ako by medzi nami vždy stála neviditeľná stena. Cítila som sa ako cudzinka.

Keď sa nám narodil syn, Alžbeta začala chodiť častejšie. Ale radosť netrvala dlho – keď starší bratia mali vnúčatá, záujem o nášho syna vyprchal. Na sviatky chodila k nim, volala im, na nás myslela až posledné. Najviac ma zranilo, že ma nikdy nepoprajkovala k narodeninám, ak jej to Martin nepripomenul. Ani hovor, ani pohľadnica. Najprv som trpela, potom som sa zmierila. Nie každý má šťastie na druhú mamu.

Roky plynuli. Žili sme skromne, bez veľkého prepychu. Pridala sa dcéra. Martin pracoval, ja som sa starala o deti. Svokra sa míhala na okraji nášho života – stále chladná, vzácne stretnutia. Neurazali sme sa, ale ani nehľadali kontakt.

Pred rokom zomrel svokor. Jeho smrť Alžbetu úplne zlomila. Akoby vybledla, stratila životnú silu. Lekári predpísali lieky, hovorili o depresii. Starší synovia prišli raz, doniesli nákup – a zmizli. Asi dúfali, že „sa nejako spamätá“. My sme chodili – nie často, ale viac ako oni.

A tu, tesne pred Vianocami, nás nečakane pozvala na sviatky. „Chcem, aby ste boli so mnou,“ povedala. Prekvapilo ma to, ale súhlasila som. Človek v núdzi, aj keď nie blízky, je predsa časť rodiny.

Chystala som večeru, krájala šaláty, chystala teplé jedlá, kým ona vzdychala na pohovke. Pýtala som sa, či prídu aj ostatní, len mávla rukou: „Kto by teraz prišiel…“

Pred polnocou, pred prezidentským príhovorom, Alžbeta sa narovnala a požiadala nás, aby sme sa prišli posadiť. „Ste moja posledná nádej,“ začala. „Ponúkla som to Tomášovi aj Jánovi, ale ich ženy odmietli. Preto ostávate len vy. Presťahujte sa ku mne. Postarajte sa. A ja vám prepíšem byt.“

Ako keby ma prešiel prúd. Onemela som. Všetky tie roky – cudzia, neviditeľná. A teraz, keď ju ostatní opustili, „si spomenula“. Všetko, čo potrebovala – bolo trochu lásky, pozornosti. Ale vybrala si iných. A keď ju opustili, obrátila sa na mňa?

Martin nič nepovedal, sľúbil, že porozmýšľa. Ale ceste domov som vyhrkla všetko. Nie v kriku. V tichom, zranenom tóne.

„Vieš, Martin, nie som svätica. Nedokážem žiť s človekom, ktorý ma roky ignoroval. Ktorý ma ani raz nepoprajkal. Neverím tejto náhlej „láske“. Bojí sa samoty. Chce si kúpiť starostlivosť. Ale prečo by sme mali my obetovať svoj čas, život, deti – za to, čo nám sama odpísala pred rokmi?“

„Je to predsa mama…“ zašepkal.

„Mama? Mama miluje, ne

Rate article
Wyznaj Sekret
Keď odišli všetci: Svokrina neskorá spomienka