Mamka, som doma! ozvala sa hlasno Magdalénka, keď vošla do bytu a opatrne odložila batoh pri dverách. Nadýchla sa, akoby nasávala vôňu dažďa, no najviac sa snažila upokojiť roztrasené srdce: nikdy nevedela, v akom rozpoložení ju mama privíta. Palce sa jej lepili, dychala akoby cez tenké slamky a za dverami bytu to šumelo nesmelým tichom.
Potom sa ozval mamkin hlas ostrý ako vŕzganie starých dverí v Zvolenskom hrade:
Čo si zase doniesla zo školy? Zase nejaká trojka?!
Magdalénka sa zachvela ako lístok v jarnom vetre a pohľad sklopila na svoje opotrebované tenisky. Mala len dvanásť, no na taký tón bola už dávno zvyknutá ozýval sa doma pravidelne, zapúšťal korene v jej duši ako hloh v záhradke za družstvom. V hrudi zrazu žmolila guľôčku studeného mrazu a srdce jej klepalo ako drevená lyžica o kotlík na čarovnom jarmoku.
Nie, mama… Dala som štvorť z matematiky… hlesla Magdalénka, zahrýzajúc si do pery, hlas jej drnčal o steny kuchyne ako čajová lyžička v pohári. Chýbalo mi len pár bodov do jednotky…
Iveta, mama, vystrelila zo sedačky, kde kým listovala časopis zo spoločenských rubrík, a širokými krokmi sa priblížila. Jej tvár bola poskladaná z hnevu ako prešibaná ženská maska na fašiangoch v Trnave. Oči jej preleteli iskrou, pery sa jej zúžili ako rúrka od makovníka.
Štvorka?! To nemyslíš vážne, Magdaléna! Jej hlas vyznieval ako výsmech v triede. Moja dcéra a štvorka? Čo bude v dedine? Ze mňa je zlá mama! Keď ťa neviem poriadne vychovať!
Veľmi som sa snažila… zašepkala Magdalénka, z vrecka sám napadol smútok, hrdlo jej stislo ako remienok modlitebných kníh. Bola to ťažká úloha, nevedela som ju rozkúskovať. Dve hodiny som sedela večer, hľadala vzorce v učebnici aj na internete…
Ťažká, napodobnila mama so sarkastickým úškrnom. Ty sa len flákaš! Zase si sedela na mobile, že? Ty len na hlúposte myslíš a na učení nič!
Stiahla jej batoh, prudko ho prevrátila a zo školskej tašky sa na podlahu rozleteli zošity, ceruzky sa rozkotúľali po chodbe ako gaštany, keď podchytí vietor za parku. Magdalénka sa ani nepohla, slzy sa jej tlačili do očí ako kvapky rosy, keď sa valí letný dážď na lúku. V mysli jej prebiehali obrazce rovníc, v noci detailne študovaných, no mama jej snahu nedovidí a rýchlo ju vyprevadila za dvere:
Nevracaj sa, kým nevieš zvládnuť takú úlohu! A bez ďalších štvorkových hnusností, rozumieš?
Dvere zalomili tak, že ich ozvena vystrelila ďaleko do ulíc. Magdalénka ostala v studenej šere schodiska, v rukách držala jediný zošit, čo jej zostal. Slzy kvapkali na obal, zvlhčovali papier ako dažďová voda jarnú pôdu.
Prečo vždy takto? posúvala sa dolu schodmi, akoby každý ďalší bol schodom do iného, cudzieho sveta, kde treba chodiť opatrne, aby sa neprepadla cez tenký ľad. Objala sa, chýbala jej bunda, ktorú nechala v byte, a mráz jej štípal zápästia až po končeky prstov.
Najviac jej chýbal otec! Otec vedel mamu rozosmiať, povedať múdre slová alebo mávnuť rukou nad hádkou tak, že v dome zasvietili farby. Lenže teraz bol na turnuse, ďaleko na východe, v starom priemyselnom meste pod Tatrami, kde obnovoval hydroelektráreň. Sľuboval darčeky a pravidelne volal no fyzicky to bolo ako keby len tiene jeho objatí tancovali okolo Magdalénky a ona kráčala sám v ospalom svete.
Prvýkrát na ňu mama kričala, keď mala deväť a dostala dvojku zo slovenčiny. Mama jej vtedy potiahla ruku tak silno, že zanechala pásiky červene na belasej koži.
Hanbíš ma pred celou dedinou! Ako sa môžem ľuďom pozrieť do očí? Všetci si budú myslieť, že som mizerná matka!
Bežala k otcovi, všetko mu vyklopila. Anton bol zúriaci. V noci dlho diskutoval s Ivetou, prísne nariaďoval, aby s dcérou zaobchádzala s úctou a vysvetlil, že známky nie sú všetko. No na druhý deň, keď vycestoval do práce, mama si Magdalénku zavolala.
Ak ešte raz bonzneš niečo otcovi, zasyčala, zovrela jej plece tak, že ostala modrina, postarám sa, aby ti bolo ešte horšie. Vedz, kde je tvoje miesto. A neotravuj ho detskými problémami!
Odvtedy Magdalénka mlčala. Bola tichučká ako vlas na palete starenky, ktorá štrikuje v izbietke so suchými muškátmi. Snažila sa nebyť očiam, no každý večer pribudli výčitky, každé ráno prísna kontrola žiackej knižky. Pri príchode domov stála srdcom na ľade, ktorý pod ňou mohol prasknúť každou sekundu.
Raz pri upratovaní v izbe započula, ako mama telefonuje s tetou Vierou cez hlasný reproduktor.
Ani som nechcela dieťa, vravela Iveta tvrdým hlasom, v ktorom nebola jej mama-iba cudzinka. Anton na tom trval. Rodina bez detí vraj nie je rodina. Dúfala som, že to bude chlapec, bude po jeho boku a ja bokom… Ale potom sa narodila ona… On ju len chráni a ja preň prestávam existovať!
Ty žiarliš na vlastnú dcéru?! zvolala Viera, v hlase mala prekvapenie ako rezké husle z Moravy.
Nie žiadna žiarlivosť… Ona kazí všetko! Kvôli nej sa hádame! Keby aspoň nebola…
S tými slovami zovrela Magdalénke dušu perina tŕňov. Utiekla späť do svojej izby, schovala tvár do vankúša a hltala vzduch pomedzi vzlyky, čo napodobňovali zvuk dažďa na parapete. Odvtedy bola ešte tichšia, nenápadná, no mama i tak dokázala za slovené výčitky vždy niečo nájsť…
~~~~~~~~
Magdalénka? Prečo sedíš na schodoch? ozval sa mäkkučký hlas spoza chrbtice.
Stála tam pani Ľudmila z prízemia: snehobiele vlasy, krivky milého úsmevu, v kvietkovanom župane a s papučami, ktoré vyzerali ako marshmallow z bratislavského jarmoku. Jej oči boli unavené, ale dobré, s teplom akoby piekla šišky pre celú bytovku.
Mama ma vyhodila… hlesla Magdalénka, hlas jej zastonával a v ňom bolo všetko: úzkosť, sklamanie aj kus studeného dažďa.
Zase kvôli známke? usmiala sa Ľudmila súcitne, pohladila ju po vlasoch, Poď hneď ku mne, vonku je zima a ešte by si ochorela. No tak, máš u mňa čaj a chlebík s maslom.
Chytila Magdalénku, ruka jej bola teplá ako utierka na bagete. Doviezla ju do svojho útulného bytu, voňajúceho po levanduli a bylinkovom čaji, s kvetmi muškátov na parapete.
Sadni si, hneď ti spravím chlebík so šunkou a syrom, povedala mile Ľudmila, ktorá už varila vodu na čaj. Povedz mi: čo sa stalo? Som tu pre teba.
Magdalénka si prezerala vyšívaný obrus s margarétkami, ruky sa jej chveli a slzy sa kotúľali ako malé hrachy.
Len štvorka… A mama vraví, že som ju zahanbila. Že som neužitočná a lenivá… Že kvôli mne je ona zlá matka…
To sú hlúposti, zhodnotila trocha tvrdšie Ľudmila, krájala chlieb presne, pomaly. Si šikovné dieťa, len mama má svoje strachy, ktoré si vykladá na teba. Chceš, aby som sa s ňou pozhovárala?
Netreba, zavrtela hlavou Magdalénka, slzy utierala do rukáva. Bola by na mňa ešte horšia. Otec by to zvládol, ale je ďaleko…
Ľudmila mlčala, potom ju hladkala po vlasoch bolo to ako keď vás niekto prikryje najmäkšou dekou na svete a vy ste v bezpečí.
Vieš, niekedy aj dospelých treba naviesť správnym smerom, povedala a podávala jej tanier so šunkovými chlebíkmi. Možno by tvoj otec mal prísť. Alebo aspoň poriadne prehovoriť s mamou. Veď teba má rád, to vie celé sídlisko.
Magdalénka kúsla do sendviča, cítila na jazyku jemnú sladkosť syra a korenistú šunku. Čaj voňal po mäte a lipovom kvete, vo vnútri sa jej uvoľňovala tajná nádej.
Otec sľuboval, že príde na prázdniny, šepkala, hľadiac na malý parný chvostík z šálky. Lenže mama mu nechce dovoliť zasahovať do výchovy. Stále vraví, že som len jej dcéra.
Ľudmila sa posadila oproti, bradu mala opretú o dlaň.
Vychovávať neznamená len kričať a trestať! To je aj o dôvere, o láske, nie o strachu. Tvoja mama nevie robiť inak, ale to neznamená, že to musí byť navždy tak.
Chvíľu premýšľala a potom rozhodla:
Vieš čo? Zavolám Antonovi. Povedzme mu, že ťa potrebuje, nech príde hoci aj hneď.
Magdalénka zmeravela. Myšlienka, že sa konečne niečo zmení, ju desila aj tešila. Len prikývla a hladkala šálku tak silno, až cítila jej teplo v dlaniach.
*************************
O dva týždne sa stalo niečo, čo by nikto vo Veľkom Krtíši nečakal.
Prišla domov, v predsieni stáli otcovské čižmy zablatnené ako z lesa pri Muráni! Prišla snáď skôr? Srdce sa jej tak rozbúchalo, až sa cítila ako zvonárka na kostolnej veži. V brušku jej vybuchli motýle.
Z obývačky doliehali zvýšené hlasy:
Takto jednoducho sa predsa nedá odísť! Veď sme rodina! kričala mama, v hlase jej zvonila panika.
Rodina? odpovedal Anton, jeho hlas bol chladný ako tatranský ľad. Ako môže byť rodina, keď terorizuješ vlastné dieťa? Volal som s Ľudmilou, poznám pravdu, Iveta! O každom tvojom kriku, každom zákaze… vieš, že robíš z Magdalény trosku?
Čo vieš ty? Čo ti tá malá klamárka navravela?!
Viem, ako sa jej vysmievaš, ako ju deptáš, ako má doma strach. Vôbec tu nie je šťastná! Vieš, že kvôli tebe sa bála chodiť domov a noci plakala, lebo si zakázala čokoľvek mi povedať?
Ty ju rozmaznávaš! V živote nič nie je len tak, všetko si musíš zaslúžiť!
Ale nie za cenu jej šťastia a zdravia! Antonov hlas bol tvrdý ako kladivo. Už nikdy to nedovolím.
Keď odídeš, nedovolím ti s ňou byť!
Kto povedal, že ostane s tebou? Sľubujem, Iveta, viac ju zraňovať nebudeš.
Zrazu stál Anton v chodbe. Hľadel na Magdalénku s najväčšou láskou a starostlivosťou, akú si vedela predstaviť. Kľakol si, vzal jej studené ruky do teplých dlaní.
Kuriatko moje… nikdy ťa neopustím. Všetko už mám premyslené.
Objal ju. Magdalénka sa v jeho náručí cítila bezpečne mohla povedať všetko, ale stačilo len byť pri ňom, cítiť jeho tep a pravú starostlivosť.
Oci, šepkala do jeho bundy, ktorá voňala drevom a slnkom, môžeme byť spolu? Len ja a ty?
Samozrejme! Už som našiel byt, máš na výber rovnakú školu, budeme variť večere a rozprávať sa o všetkom. Súhlasíš?
Magdalénka pritakala, v očiach sa jej zasvietili slzy aj úsmev. V brušku sa vylievalo čosi krásne, nový život. Objať otca znamenalo začať znova dýchať.
Ďakujem, šepla. Ďakujem, že si.
Anton ju pohladil a dodal:
Ja ďakujem, že ťa mám. A urobím všetko, čo bude treba pre tvoje šťastie.
Za oknom sa dážď stratí a na ulicu dopadnú prvé lúče svetla. Magdalénka sa vtedy usmiala po dlhej dobe s vnútornou realitou, že je zasa možné niečo dobré.
Z obývačky vyrazila Iveta bola ako škriekajúci dážď, oči jej horeli tmou, výraz krivila nenávisť.
To ešte oľutuješ! Vám obom to ešte spočítam! Myslíš, že ste sa ma len tak zbavili?! Uvidíte zničím vás!
Anton sa vzpriamil a chránil Magdalénku. V očiach sa mu mihla odhodlanosť stebla pod snehom.
Iveta, povedal pokojne, už sme sa rozhodli. S Magdalénkou ideme. Ty už náš život riadiť nebudeš.
Vy ešte budete prosiť na kolenách! zasyčala mama, napínajúc päste ako moruša koncom jari. Spravím vám zo života peklo, spomínajte na moje slová!
Dvere sa za nimi ráznym buchnutím zatvorili. Magdalénka si po prvý raz odfúkla svet pod nohami sa jej neprepadol.
************************
Nasledujúce dni boli rozprávkové ako keď sa prebudíte v cudzom byte, kde vás zobúdza ranné slnko cez veľké okná a voňavé raňajky. Presťahovali sa do útulnej garsónky blízko školy. Anton si našiel zamestnanie vo firme na obnovu starých domov, jeho skúsenosti boli žiadané. Každé ráno Magdalénka krájala jabĺčka, Anton pripravoval praženicu vo vzduchu voňal káva, škorica a trochu nádeje.
Po večeroch prechádzali parkom, kŕmili kačice, hrali karty alebo spolu pozerali rozprávky. Prvýkrát cítila, že aj Magdalénky ľahkosť nie je len pre iných, ale že patrí aj jej.
Jedno ráno, keď si spolu sadli za drevený stôl, Magdalénka podala otcovi žiacku knižku.
Oci, jednotka z matematiky!
Anton si ju prečítal a pritom sa široko usmial:
Šikovnica! Vidíš, keď nevládne strach, ide všetko lepšie. Som taký hrdý!
Objala ho, nebolo už treba nič dokazovať, stačilo len byť pri sebe.
Oci, môžeme ísť niekedy do bratislavskej ZOO? Chcem vidieť žirafu!
Jasné, tento víkend ideme! Vezmeme pečivo pre holuby, nafotíme sa pri opičkách… Bude pekná sobota.
To je super! Magdalénka sa smiala ako potôčik na jar.
***************************
Medzitým sa Iveta zmietala sama v byte. Ticho jej prerezávalo hlavu ako pílka do syra. Sedela v kuchyni, kde všetko páchlo prázdnotou, listovala blok s poznámkami pre domnelú pomstu:
Najskôr ho pripravím o prácu. Napíšem anonym, že je neschopný, pokazím mu život. Magdalénku môžem nachytať s niečím v batohu na vine bude ona… Alebo pošlem škole list, že je nevychovaná…
Takto písala, ceruzka jej skoro zlomila papier, keď do bytu vošla jej mama: malá, šedivá, s očami ako jazerá v Slovenskom raji.
Ivka, čo to robíš? jej hlas bol mäkký, ale pevný. Keď zbadala zoznam, zbledla.
Plánujem… týždeň.
Takéto? Ty naozaj plánuješ mstiť sa mužovi a dcére? Vieš, že to už je bláznovstvo?
Oni ma zradili!
Ty si zničila rodinu. Len ty. Nevieš už inak, než nenávidieť! Potrebuješ pomoc psychológa.
Ty žartuješ… Ja?
Nie, to je vážne. Ak s tým nezačneš, vybavím to ja. Ničíš seba aj všetkých okolo.
Iveta zmäkla, usadla a rozplakala sa ako dieťa, čo stratilo obľúbeného plyšáka.
Mama, ja už neviem, čo sa mi deje. Roky som závidela im… Magdaléna mi pripadala, že mi berie Antona… Už som nevedela zastaviť sa…
Jej mama ju pohladila, objala. Začni u seba, dcéra. Nájdime niekoho, kto ti pomôže. Ešte to môžeš napraviť. Pre Magdalénku, pre všetkých…
Iveta prikývla. Prvýkrát po rokoch mala pocit, že začiatok možno ešte existuje.
************************
Ten večer Magdalénka sedela s otcom na gauči. Pozerali rozprávku, ona mu ležala na ramene, v miestnosti svietila teplá lampa, za oknom cinkali dažďové kvapky ako záhadné tóny kostolných zvonov.
Oci, mama bude niekedy iná? Zmení sa? Naučí sa ma mať rada?
Anton pohladil dcéru po vlasoch, v očiach sa mu mihla starosť no vybral slová tak, aby aj v tme povstalo trochu svetla.
Љudia sa môžu zmeniť, ale musia to chcieť. Musia pochopiť, čo robia zle. Tvoja mama je teraz nešťastná, stratila sa vo vlastnom smútku. Ale to neznamená, že je zlá. Potrebuje čas a niekoho, kto jej pomôže.
Magdalénka k nemu zovrela ešte viac.
A čo keď sa nikdy nezmení? Keď ma bude donekonečna nenávidieť?
Aj keby, Anton ju chytil za ruku, to nemení tvoju hodnotu. Si výnimočná, citlivá, múdra. Keď to mama nevidí, nie je to tvoja chyba. Dôležité je, že máš mňa, a ja budem stáť pri tebe vždy.
V očiach Magdalénky sa zaleskli slzy, no boli to slzy vďaky a lásky.
Ďakujem, oci. Cítim sa potom menej sama. Ty vždy nájdeš správne slová…
Lebo ťa naozaj ľúbim. Sme tím! Ak sa mama raz rozhodne, budeme pripravení ale iba pod podmienkou, že ťa bude rešpektovať.
Magdalénka prikývla. Pozerala do obrazovky, kde rozprávkoví hrdinovia tancovali. Prvýkrát si dovolila snívať, že možno raz sa naozaj rozpráva s mamou bez kriku, možno aj objatia budú skutočné.
Oci, môžem pozvať dnes Zuzku? Už dávno sme spolu neboli…
Samozrejme! Urobíme oslavu: upečieme sušienky, pustíme rozprávky, zahráme sa. Súhlasíš?
Super! Tak sa teším! Mama mi to nikdy nedovolila.
Teraz bude všetko inak, žmurkol Anton. Prídu kamaráti, bude radosť, aj škola pôjde ľahšie. Hlavné je, že si šťastná.
Magdalénka sa usmievala, vnútri sa roztvárala jar ako prvý kvietok po dlhej zime.
A v tomto zvláštnom snovom svete, kde sa veci miešajú ako v starých bylinkových lektvároch slovenských babiek, Magdalénka vedela: už sa nemusí báť. Stačí veriť, objímať a kráčať ďalej.




