Keď mama Márie opustila tento svet, vyznala sa: „Poď bližšie ku mne, dcérka moja… tvoj otec…“

Mária vyrastala v dedinke vzdialenej niekoľko stoviek kilometrov od veľkého mesta. V lete musela, aby sa tam dostala, nasadnúť na loďku a preplaviť sa cez divokú rieku, v zime zas prechádzala zasneženou cestou, často za tmy a chladu.

Aj napriek tomu v dedine žilo dosť ľudí. Každý každého poznal, rozprávali sa spolu, zdieľali si starosti a pomáhali si navzájom, ako sa len dalo.

Mária bola dlho očakávaným dieťaťom v rodine, ale… mama ju porodila mimo manželstva.

Otec dievčaťa bol Ján vysoký, sympatický muž, manžel jej najlepšej kamarátky. Nikto však netušil, kto je skutočným otcom dieťaťa. Ján vychovával tri deti a nikdy nechcel opustiť svoju rodinu, rovnako ani Máriina mama nechcela rozbiť rodinu svojej kamarátky.

Od narodenia boli Eva (Jánova dcéra) a Mária kamarátky; hrávali sa spolu a dokonca chodili do jednej triedy v škole. Obe mali od malička výborný hudobný sluch, a tak začali navštevovať hudobnú školu. Skončili ju s vyznamenaním a veľmi túžili študovať na konzervatóriu v meste.

Po ukončení školy sa však cesty nevlastných sestier rozdelili Eva odišla, zatiaľ čo Mária ostala v rodnej dedine. Postupne si prestali písať a roky sa už neozvali.

Časom sa ich detské sny rozplynuli a ostali len spomienky. Žiadna z nich nešla na hudobnú školu. Eva sa vyučila za technológa, Mária sa zamestnala ako kaderníčka. Roky plynuli, Mária sa vydala, narodili sa jej dvaja synovia a len občas si spomenula na svoju kamarátku Evu z detstva.

Vtedy lekári zistili, že Máriina mama má nádor, a Mária robila všetko, čo mohla, aby ju zachránila. No všetky tajomstvá raz vyjdú na povrch a keď mama Márii naposledy povedala pravdu, požiadala ju:

Otec… Tvoj otec… Poď bližšie, dcérka…

Správa, ktorú vtedy dostala, ju skoro zhodila z nôh. Zistila, že celý život vyrastala po boku vlastnej sestry a vôbec o tom nevedela! Génová podobnosť bola zrejmá niet divu, že sa tak veľmi na seba podobali túžbami i povahou.

Zohnať telefónne číslo na sestru Evu nebolo vôbec ľahké. Otec už dávno nebýval v dedine Eva presťahovala rodičov do mesta a ich stopa sa stratila. Avšak – vďaka známym sa jej podarilo číslo získať.

Nakoniec vytočila číslo a v slúchadle sa ozval radostný výkrik. Eva bola šťastná, že sa jej kamarátka z detstva ozvala. No Mária sa rozhodla, že dôležitú vec musí povedať osobne, nie cez telefón, a pozvala Evu na stretnutie.

O pár dní prišla Eva späť do dediny, kde sa odohral veľmi zásadný rozhovor medzi dievčatami.

Rozprávali sa dlho, spomínali na detstvo i školské roky. Boli nesmierne rady, že sa po toľkých rokoch stretli. Odteraz sa navzájom podporujú, navštevujú jedna druhú a Mária začala komunikovať aj so svojím otcom.

Ján sa ospravedlnil svojej manželke a tá mu odpustila. On aj Eva teraz navštevujú Máriu, chodia aj na cintorín za jej mamou. Ján si našiel cestu k svojim vnukom chlapci sa tešia z dedka. Tak to život zariadil, že pravda vyšla najavo po rokoch, bez ujmy a boliestky pre kohokoľvek.

Vždy je dôležité, nech sú tajomstvá akékoľvek, aby medzi blízkymi panovala úprimnosť. Lebo iba pravda dokáže spájať rodiny a priniesť pokoj do sŕdc všetkých.

Rate article
Wyznaj Sekret
Keď mama Márie opustila tento svet, vyznala sa: „Poď bližšie ku mne, dcérka moja… tvoj otec…“