Keď sa dedičstvo po starej mame prebralo v spomienkach otca
Môj otec si na mňa spomenul až keď zistil, čo mu po starnej mame zostalo.
Môj život nikdy nebol pokojnou riekou, no najťažšie nebolo detstvo bez rodičov. Bolo to skôr znenazdajné návratenie muža, ktorého som kedysi volala oci po pätnástich rokoch ticha. Neprišiel s kyticou ani s ospravedlnením. Prišiel s požiadavkou: Rozdeľ dedičstvo.
Rodičia sa rozviedli, keď som mala štyri roky. Matka sa čoskoro stratila v alkohole, súd jej zobral práva, a otec, ktorý nevedel byť skutočným otcom, ma odovzdal starej mame do malej dedinky stratenej niekde pri Zvolene. On žil v meste a prichádzal len zriedka raz za pol roka, niekedy ešte menej.
Chodila som do dedinskej školy, učila sa obrábať zem, šiť na starej mašine, chytať ryby, viazať vence z ruží a variť lekvár. Život so starou mamou bol jednoduchý, no úprimný. V tretej triede sa otec zjavil s neznámou ženou. Vyhnali ma von. Keď som sa vrátila, bola tam len stará mama, sedela v kresle s prázdnym pohľadom.
Kde je oco? spýtala som sa.
Už sa nevráti, Zuzanka, zašepkala.
A naozaj neprišiel. Vytvoril si novú rodinu, zabudol na svoju dcéru. Stará mama a ja sme žili samé. Neplakala som mala som ju. Mudrú, pokojnú, prísnu i nežnú. Bola pre mňa všetkým: matkou, otcom, priateľkou.
Keď som skončila deviatu triedu, teta Jana, dedinská krajčírka, mi povedala:
Máš zlaté ruky. Zapis sa na odbornú školu, nepremárňaš talent v poli.
Poslúchla som ju. Odišla som do Bratislavy. Študovala som, pracovala som, prežila som. Môj otec býval tri zastávky električky od mojej intráky no za štyri roky sa nikdy neopýtal, ako sa mám. Ani ja po ňom.
Po skončení školy som si našla dielňu, vydala som sa za Janka. Mali sme malý byt, no každý piatok sme chodili na dedinu za starou mamou. Milovala Janka. Žiarila, keď sa dozvedela, že čakám dieťa. Ale svojho pravnúčeka už nevidela
Keď stará mama zomrela, svet sa vyprázdnil. Potom prišiel notár: dom, pozemok, úspory všetko bolo moje. Plakala som nad tým listom. Nie kvôli peniazom, ale kvôli spomienke.
Otec neprišiel na pohreb. Ani hovor, ani slovo. O smrti svojej matky sa dozvedel až po pol roku. A o testeamente. A vtedy, po pätnástich rokoch, zaklopal na moje dvere.
Spoznala som ho len ťažko, vyzeral staro. Nebol pri tom dlhý:
Dedičstvo po starej mame sa musí rozdel




