Starý domček, kde opäť ožilo šťastie
Janko pozval priateľov na chatu. Z ich výrazov bolo jasné, že očakávania nesplnil. Niektorí sa dokonca mračili, keď videli ošúchané steny a zarastený dvor.
„Čo vlastne čakali?“ pomyslel si Janko, keď sledoval ich reakcie. „Mysleli si, že som ich pozval do luxusnej vily? Toto je stará babkina chalúpka, nie moderný záhradný domček.“
Čoskoro však začal dymiť gril, mäso prskalo, z reproduktorov sa linula hudba. Smiech, vtipy, pečené mäso a vôňa dymu – večer sa rýchlo rozbehol. Kľúčové bolo úspešné, pivo prúdilo a všetci sa čím ďalej viac rozosmievali.
Na prenocovanie tiež nebol problém. Niektorí spali na starej pohovke, iní na matraci na verande. Ráno sa všetci rozbehli domov – sýti a spokojní.
Janko ostal. Nechcelo sa mu vracať do hlučného mesta. Sedel v tichosti a prezeral si starý porcelán v kredenci, keď zrazu zvonku počul hlas:
„Haló, je tu niekto doma?“
Vyšiel na zápražie a zamrzol. Na chodníčku stála dievčina – pekná, s trochu rozpačitým pohľadom. Pozerala sa opatrne.
„Vy… vy ste majiteľ? Predtým tu žili Anna a Jozef. A vy kto ste?“
„A ty kto si?“ ostro opýtal sa Janko. „Vyzerám ako podvodník?“
Dievča sa však zrazu jemne, takmer láskavo usmialo.
„Nie, len… dlho som tu nebola. Kedysi som sa kamarátila s vnukom Anny. A vy, úprimne, vôbec naňho nevyzeráte.“
„Nevyzerám?“ zabručal Janko. „A ja som presne ten vnuk – Janko. Len si ma asi pomýlila.“
Dievčina sa začervenala.
„Ja som Zuzka. Bola som kamarátka tvojho brata, Vaška. Často ma k vám pridávali, pamätáš? Raz si mi dal pri ohni cukrík, keď sme opékali klobásky…“
Janko sa na ňu pozrel pozornejšie. Naozaj, v jej tvári bolo niečo povedomé, hlavne ten radostný pohľad. Kedysi, pred desiatimi rokmi, za nimi behávala, zatiaľ čo on a Vašo sa jej snažili vyhnúť.
„To si teda ty?“ prekvapil sa. „Malá dievčina s pehúbkami?“
„No, teraz už nie som taká malá,“ zasmiala sa Zuzka.
Vošli dovnútra. Janko postavil vriace vody, zatiaľ čo Zuzka vytiahla z kredenca staré babkine šálky.
„Môžem? Vždy som chcela piť čaj práve z týchto. Sú také krásne…“
Pili čaj, jedli včerajšie medovníky. Hodiny na stene sa znova rozbehli – Janko ich natiahol prvýkrát za mnoho rokov. Akoby sa tento dlho zabudnutý domček zrazu prebudil.
„Šla som po huby, ale bolo mi trochu strach sama,“ priznala sa Zuzka, držiac šálku oboma rukami ako dieťa.
„Máš rada huby?“ pousmial sa Janko. „Tak o víkendu ideme spolu!“
Sám sa čudoval, ako ľahko sa s ňou rozprával.
Odvtedy sa začali stretávať. Všetko, na čo Zuzka vztiahla ruku, akoby ožilo. Umyla okná, vyleštila staré skrine, usporiadala bielizeň – presne podľa babkinej metódy.
„Všetko je tu ako nové,“ čudovala sa. „Akoby tvoja babka vedela, že tu budeme žiť spolu.“
Aj naozaj, starý domček akoby sa prebudil. Janko opravil zápražie, natrel okenice. Dokonca dedov starý motocykel sa rozbehol. Život sa znova roztočil.
„Vedel si, že sa dá takto milovať?“ raz tiško povedal Janko, keď sedeli pri ohni.
„Ani ja nie,“ priznala sa Zuzka.
Keď sa Janko rozhodol prejsť na prácu z domu a natrvalo sa usadiť na chate, rodičia len krútili hlavami.
„Ty si sa zbláznil? Do tej diery?“ vykríkla mama.
Janko len pokrútil plecami. Tu to bolo skutočné – les, rieka, starý domček a… Zuzka.
Babička s dedkom prišli jednodňo – len sa pozrieť.
Anna hladkala drevené steny dlanami.
„Akoby nás ten domček čakal,“ pošepkala.
A dedko ožil. Sadol si na motocykel, praskal prstami, žartoval. Chcel, aby znova spustili starú elektrickú železnicu, ktorú Janko nedávno opravil.
„Ako som rád, že ste to tu nezanechali,“ povedal, pozerajúc sa na vnuka s tichou hrdosťou. „My s babkou sme tu prežili toľko šťastných rokov… A teraz tu opäť bude radosť. Život pokračuje.“
„Babička, dedko, ďakujem vám za chatu,“ povedal Janko pri rozlúčke. „Bez nej by som nikdy nestretol Zuzku.“
A Zuzka, stojaca vedľa, dodala:
„A ďakujeme za vaše teplo. Ostalo tu. V každej doske. V každej hodine, ktorá znova tiká na stene…“
A domček, starý, drevený, s opotrebovanou strechou, znova dýchal. Žil. A v ňom znel smiech. Smiala sa život.




